am facut tratament pt candidoza... sunt insarcina?

19-02-2008
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
De cateva luni am ceva probleme. in octombrie 2007 am facut tratament pentru o candidoza. dupa aceea, am inceput sa am dispareunie (dureri in timpul actului sexual. deveneau din ce in ce mai intense, imi cuprindeau tot abdomenul si pelvisul drept. in timp au mai scazut, si sunt predominante pe partea dreapta. ca mijloc de protectie folosim prezervativ, s-a spart o data dar am luat postinor. Ideea e urmatoarea: in ultima luna mi s-a marit abdomenul! nu e vorba ca am facut buirta, dar pur si simplu abdomenul inferior s-a marit. in jurul buricului simt contractii permanente, mai ales intr-un punct din dreapta buricului, la 2 cm mai jos...ca nijte palpitatii, si sunt dese, la fiecare secunda. sunt constipata de vreo 2 luni, am scaun o singura data pe saptamana. in ultimele 2 luni am avut menstruatie, numai ca a fost mai neobisnuita, cu dureri fffff mari, nu ma puteam ridica din pat si nu puteam merge, si sangele era f inchegat, iar daca nu imi apasam pe burta, acesta nu curgea. am ameteli de o luna, care ma iau brusc, si mananc aproape incontinuu. urinez f des, acum o luna urinam la interval de jumatate de ora, chiar si noaptea. e posibil sa fie sarcina? sau alta afectiune? si luna trecuta, cu 2 sapt inainte de menstruatie, am avut noduli la ambii sani, durerosi, cel mai mare fiind de 6 cm.
2 comentarii
0
19-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un tratament prin acupunctură ar fi foarte indicat în acest caz, care corespunde unui sindrom bine cunoscut în medicina tradiţională orientală. Asta, desigur, după ce se exclude o sarcină, de altfel foarte improbabilă la semnele pe care le descrieţi. Este bine să nu amânaţi consultul, în special nodulul de sân de 6 cm impune acest lucru.
0
19-02-2008, ora 00:00
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
am facut in seara aceasta un test de sarcina, a iesit negativ. acum, ma gandesc doar ca ar fi vorba de o dereglare hormonala, ori sindromul colonului iritabil...nush... am fost trimisa de medicul de familie, acum cateva luni, cand am mai avut cativa noduli la un singur san, la oncologie, unde mi-a zis ca nu am nimic, e doar pe cale limfatica, sa ma duc acasa si sa fac masaj si trece. aceia au trecut, insa luna trecuta... abia imi puteam atinge sanii, nu puteam purta sutien, bustiera, nici fara nu puteam, ca erau sensibili, mi-am luat chiar un sitien cu o marime mai mare ca sa imi incapa sanii mariti. acum, dupa ce am luat luna trecuta mastodinol parca, de la antibiotice iasi, s-au micsorat nodulii, dar inca sunt palpabili, si nedurerosi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  •