am flegma in gat si tusesc

03-02-2012
marina2
Nu este medic/terapeut
marina2
Buna ziua, Am si eu o problema care ma chinuie si anume am permanent ceva in gat, ca o flegma care ma deranjeaza si ma face sa tusesc mereu si sa scuip dar mereu se formeaza alta, parca se ingroasa saliva si simt sarat in gura. Desi nu pun sare in alimente eu simt ca sunt prea sarate. Am 50 ani, fost fumator dar nu mai fumez de 8 ani, nu fac abuzuri alimentare si nu consum alcool, cafea, suc. Initial, de mai bine de 4 ani am inceput sa tusesc, uneori destul de tare avand senzatia de sufocare si oboseala. Medicul de familie mi-a recomandat, doar dupa o consultatie cu stetoscopul, tratament pentru bronsita cronica in mai multe randuri, fara rezultat. Am fost apoi la pneumologie si am facut raza la plamani si o investigatie VEMS, la care au iesit valori normale si mi-a spus ca nu am nimic la plamani.
Am fost la ORL dar numai dupa consult fara investigatii mi-a zis ca nu am nimic in gat apoi am facut radiografia cu bariu si mi-a scris ca am un minim reflux gastro si am facut tratament 3 luni pentru aceasta, inclusiv regim dar fara rezultat.
Flegma este tot mai suparatoare, ma gadila in gat si tusesc mereu. As merge din nou la ORL sa solicit mai multe investigatii, dar nu stiu ce anume pot solicita. VA ROG mult imdrumati-ma la ce specialitate si investigatii sa apelez. Este foarte suparator si nu pot merge nicaieri ca tusesc foarte urat si scuip mereu in servetele, atragind atentia celor din preajma si simtindu-ma rusinat. Poate fi un cancer in gat si eu fac tratament de bronsita?
2 comentarii
0
03-02-2012, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca acel reflux gastric a afectat mucoasa faringiana care secreta acele mucozitati
tre sa cititi p egoogle de spr produsele alimentare producatoare de MUCUS.. si le excludeti in totalitate din alimentatie
local aveti nevoie de tratament cu aerosoli, inhalatii, gargara, aromoterapie
trebuei sa consumati foarte multe lichide.. ca acea secretie sa devina fluida si mai putin aderenta
0
17-09-2012, ora 20:32
ezo
Nu este medic/terapeut
ezo
buna ziua in sfirsit am fost diagnosticata cu un discret reflux si o gastrita cronica innactiva deocamdata.am luat nexium 40 de zile am terminat tratamentul si am arsuri de gura in continuare stomacul nu ma doare si faringele de 7 luni tot timpul inrosite iar pe limba am tot timpul niste bubite mici.mai nou am inceput sa tusesc e o tuse seaca iritativa si am dureri de cap. mentionez ca am fierea dubla strangulata poate fi si de la fiere.multumesc mult ezo.o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.