am fost diagnosticata acum 2 saptamini cu tbc nodulara (nodului limfatic)

13-06-2008
violetao
Nu este medic/terapeut
violetao
Am fost diagnosticata acum 2 saptamini cu tbc nodulara (nodului limfatic), am inceput sa fac tratament exact ca si pentru tbc pulomonara, cu multe medicamente, iau 11 zilnic, pe o perioada de 6 luni.
Ma simteam perfect, pina a cunoaste diagnoza si a inepe tratamentul, doar stiam ca am un nod limfatic marit in regiunea cervicala.
La plamini nu am nimic, la fel si toate analizele sunt bune, nu ma simt bolnava.
De ce ar trebui sa fac un tratament atit de anevoios?
Poate cineva sa-mi explice?
Poate cineva are aceiasi diagnoza si cunoaste mai multe.
4 comentarii
0
25-09-2009, ora 14:41
marcica
Nu este medic/terapeut
marcica
am fost diagnosticata cu tbc pulmonar acum3luni si ceva.trebuie sa urmez tratamentul timp de 6luni.uneori mai am dureri in spate e normal sa ma mai doara.poate cnv imi da un raspuns care e diagnosticat k aceeasi boala.multumesc
0
28-09-2009, ora 16:14
ailama
Nu este medic/terapeut
ailama
De ce va speriati de acele pastile?
TBC-ul este o boala foate severa si nu trebuie sa conteze ca luati pastile
Eu am avut TBC acum cca 11 luni, am facut tratamentul si.mi-e foarte bine...
Daca aveam ceva mai costisitor, ce necesita tratament la pat, operatii, dureri atroce?
Luati pastile ca altfel va riscat nu numai viata dar ii puteti imbolnavi si pe cei din jur cu vreo bacterie rezistenta la tratament.Nu e de gluma...
...Si hranitiva cat mai bine, odihna cat mai multa.
Rasfatat-va sa va puteti vindeca...
Sa multumim celui de sus ca ne-am nascut intr-un secol in care s-au descoperit medicamente care vindeca TBC-ul.In alt secol, TBC=MOARTE.
Va doresc insanatosire sigura, eu care am trecut prin asa ceva si stiu ce inseamna!
0
02-10-2009, ora 16:24
violetao
Nu este medic/terapeut
violetao
Doamne, nici nu vine sa cred ca am facut acel tratament de 6 luni si a trecut de atunci atita timp.
Multumesc Domnului pentru tot si voua care ati scris aceste comentarii incurajatoare.
Ma simt perfect. Nici nu credeam la inceput de tratament ca va vani timpul si voi uita de acea perioada urita din viata mea.
Aveti speranta, urmati tratamentul si va fi ok.
Asa a fost si la mine.
0
03-10-2009, ora 20:13
ailama
Nu este medic/terapeut
ailama
Cel mai greu pentru mine nu a fost tratamentul, am considerat ca e painea pe care o mananc zilnic, drept pentru care l-am luat ca atare.
Sa fii contagios, sa-ti fie frica sa respiri, asta doare cel mai tare!
Sa fii altfel decat un bolnav normal, unde vizitatorii pot intra, de care pana la urma ti-e frica chiar si tie!
Si gandul permanent ca.daca esti predispus, in anumite conditii, sa recidiveze...
Multumesc Domnului ca sunt foarte bine, dar cand tusesc, deschid fereastra larg, ca si cand as mai fi pozitiva si cumva, soarele sa distruga bacilii...
Asta, da, cred ca nu se poate uita...
Sanatate si mult, mult curaj!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •