am fost diagnosticata cu colica biliara si inca alaptez

11-05-2011
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Buna ziua, sunt o mamica in varsta de 23 ani, am fost diagnosticata cu colica biliara, urmeaza sa ma operez la baroscop, as vrea sa stiu cat dureaza aceasta operatie, recuperarea si daca este posibil sa pierd laptele matern in urma acestei operati? as dori sa-mi raspunda un medic sau cineva care a avut aceasta experienta neplacuta! Va multumesc din suflet si astept rasp.cu nerabdare sa scap de acest dubiu in legatura cu laptele mi-ar parea rau sa-l pierd ptr ca bebelulsul meu de 4 luni se dezvolta ft bine.
3 comentarii
0
11-05-2011, ora 19:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Te vei opera laparoscopic..Nu se mai poate amana cateva luni aceasta interventie ? problema este ce va face bebelusul in cele cateva zile pana te intorci acasa ? Asteapta macar pana va intra mai bine pe alimentatie diversificata. pentru calmarea colicii hepatice poti face Ampicilina injectabil 5 zile.asociata cu No-spa si cu regim alimentar iti poti reveni.
0
16-05-2011, ora 09:44
Dr. Tuca Stefan
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Tuca Stefan
Buna ziua,

Operatia laparoscopica pentru litiaza biliara (colecistectomie laparoscopica) dureaza in principiu in jur de 60 de minute.In functie de situatia locala (factori legati de gradul de inflamatie, particularitati anatomice individuale, etc.) durata acestei interventii se poate prelungi.Daca totul decurge in regula, veti putea fi externata in 24 de ore.Evident pe perioada internarii si a eventualului tratament antibiotic (se pot totusi administra antibiotice care nu trec in laptele matern), nu veti alapta.Este vorba de o perioada scurta, de cateva zile.Veti putea alapta din nou la cateva zile postoperator.

Toate cele bune

dr.Stefan Tuca - medic chirurg
0
16-05-2011, ora 19:37
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Va multumesc din suflet pentru raspuns.Sper sa nu stau mai mult de 24 de ore in spital ca ma asteapta acasa un sufletel..si totul sa fie ok.Va doresc numai bine!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •