am fost diagnosticata saptamana trecuta cu disfonie spastica si laringita cronica

22-06-2007
diana-alina
Nu este medic/terapeut
diana-alina
Buna, am fost diagnosticata saptamana trecuta cu disfonie spastica si laringita cronica.Am facut sedinte cu aerosoli, iar acum medicul de la ORL m-a trimis la un logoped.Vorbesc foarte ragusit(ca si cum m-ar sufoca cineva) si asta cam de un an.Va rog sa ma ajutati cu un sfat, sa-mi spuneti ce ar fi mai bine sa fac, daca intr-adevar sedintele de logopedie ajuta..Mi-e foarte frica sa nu raman asa, mi s-a spus ca nu e ceva grav si ca ma voi recupera, insa eu pe internet am citit cu totul altceva si mi-e foarte frica.Am doar 25 de ani, din cauza vocii am renuntat si la locul de munca, nemaifiind capabila sa conversez normal.Am ajuns in pragul disperarii, va rog sa ma ajutati cu un sfat.Multumesc anticipat.
12 comentarii
1
05-09-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Disfonia spastica are nevoie si de trat cu calciu si complex de vit B dar si de ajutor psihologic.Cred ca daca psihic ati fi mai putin stresata, asta s-ar reflecta si in vocea dvs.Incercati sa va linistiti, sa reluati mun ca si sa nu va concentrati toata atentia asupra vocii.Viata merita treaita frumos, nu va imbolnaviti mintea pt ca va fi mult mai greu apoi.Astept vesti despre cum va mai e acum>Dr Brad
0
08-09-2007, ora 00:00
diana-alina
Nu este medic/terapeut
diana-alina
Buna, am fost la mai multi medici din toate zonele tarii si pana la urma un medic din Timisoara mi-a spus ca singura cale ar fi sa merg in Ungaria la Szeged pentru o injectie cu botox in muschii laringelui, pentru ca in Romania inca nu se fac.Am fost, am primit injectia si acum vorbesc perfect la fel ca inainte.Va multumesc mult pentru sfat si pentru comentariu.
0
10-09-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
V-au spus cumva cit timp va dura efectul Botoxului?
0
10-09-2007, ora 00:00
diana-alina
Nu este medic/terapeut
diana-alina
Da, mi-au spus ca efectul dureaza maxim 6 luni, dar mi-au mai spus si ca eu sunt un caz special, ca de obicei boala apare la varste inaintate si ma avantajeaza varsta, iar neuronii se refac, iar mie mi-a aparut pe baza de soc, deci s-ar putea sa-mi revin complet dupa prima injectie daca duc o viata normala si uit de problema mea.
0
11-09-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Intr-adevar, efectul dureaza intre 3-6 luni dar asa cum ai spus e f.important si felul in care privesti lucrurile.Daca disfonia a aparut dupa un stres major si ti se pare ca inca nu-i totul OK, atunci cel mai bun lucru e sa iti gasesti un psiholog bun cu care sa stai de vorba.Psiholog nu inseamna psihiatu si nu e nici o rusine sa ai parte de consiliere psihologica.Succes!Mai scrie-mi.
0
29-09-2007, ora 00:00
helena.stephan
Nu este medic/terapeut
helena.stephan
Buna Diana,
Am fost si eu diagnosticata cu disfonie spastica acum cca.7 ani. Problema o aveam mai demult dar au durat cativa ani pana mi s-a pus un diagnostic.
Am facut injectarea cu botox de 5 ori. Se face acest tratament si in Romania la Cluj. Eu am fost primul pacient. Daca vrei o sa-ti dau mai multe detalii.
Nu am mai facut injectare de 2 ani. Nu sunt foarte OK dar am invatat sa -mi accept problema.
La mine, dupa injectare, simptomele au inceput sa reapara la cca. 4 luni dar nu brusc si nu am mai avut niciodata o voce atat de ragusita ca inainte de prima interventie. E adevarat ca am lucrat si foarte mult cu psihicul...dar singura, fara psiholog, ajutata de medicul laringolog.l
Te rog spune-mi ce metoda folosesc medicii din Ungaria (injectare prin gat sau intubare cu anestezie...). Poti sa-mi spui si cat te-a costat toata povestea ?
Multumesc mult si multa sanatate.
Multumesc si multa sanatate.
0
02-10-2007, ora 00:00
diana-alina
Nu este medic/terapeut
diana-alina
Buna Helena,
Iti multumesc mult ca mi-ai scris, esti prima persoana pe care o intalnesc cu aceeasi problema ca mine.Nu stiam ca tratamentul se face si in Romania (nu mi s-a spus) si ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai da detalii (in legatura cu metoda de injectare, costul, etc..)
In Ungaria mi-au facut intubare cu anestezie si cum nu sunt cetatean maghiar si nici nu am asigurare in Ungaria am fost nevoita sa platesc 1000 de euro, aici fiind inclusa internarea de o zi, analizele, Botoxul si injectarea.
Injectarea am facut-o la sfarsitul lui Iulie, am inceput sa vorbesc deja a doua zi dupa injectare, dar vorbeam ciudat (nu era vocea mea)..asta cam doua saptamani, nu puteam nici sa rad, sa tip si ma 'inecam' cand inghiteam.Dupa doua saptamani mi-am revenit complet si acum vorbesc la fel ca si inainte.Ma simt perfect din toate punctele de vedere, mi-am reluat munca si sper din tot sufletul sa nu mai fie nevoie de alta injectie.
Multumesc si eu si sper sa-mi mai scrii.
Multa sanatate si tie si numai bine.
0
06-10-2007, ora 00:00
helena.stephan
Nu este medic/terapeut
helena.stephan
Buna Diana,
Ma bucur mult ca esti bine si sper sa nu mai ai probleme. In ce priveste intrebarea ta, din pacate si in Romania injectarea se face prin intubare, cu anestezie si tot internare de o zi.
Spitalizarea e tot o zi sau doua si nu costa dar pentru ca pacientii cu disfonie spastica sunt cazuri rare, e foarte greu sa obtii botoxul gratuit asa ca de obicei mi-l cumpar eu direct de la distribuitorii de medicamente si costa in jur de 1200- 1300 RON o fiola. Un pacient nu are nevoie de o fiola si s-a intamplat sa pot sa o impart cu un alt domn care are aceeasi problema si ni se facea injectarea in aceeasi zi si in felul asta costul se reducea la jumatate.
Dupa injectare ma simteam si eu cam ca tine primele cca. 2 saptamani dar la ultimele injectari parca acel interval de voce ciudata s-a marit (am ajuns aproape la o luna) dupa care eram bine.
Laringologul care mi-a pus diagnosticul, care stabileste doza de Botox, etc se numeste Rodica Muresan iar injectarea o face prof. Marcel Cosgarea, amandoi medici la clinica ORL din Cluj.
Sper sa nu mai ai niciodata nevoie de tratament pentru ca stiu prin ce ai trecut dar daca vei vrea sa-i contactezi te pot ajuta cu telefoane sau chiar sa mergem impreuna la ei (eu sunt din Cluj).
-
Multa sanatate in continuare.
Laringologul care mi-a pus diagnosticul
0
26-03-2008, ora 00:00
loco
Nu este medic/terapeut
loco
buna diana-alina as imi poti da un id de mess k sa vb ceva legat de aceasta boala..te rog mult.
cum iau legatura cu tine?
0
20-02-2009, ora 15:11
mara
Nu este medic/terapeut
mara
Din chite am observat fonatia incorecta se transmite inca din copilarie. De la persoanele pe care le auzeai mai des si in dependenta de fonatia lor iti formai propriul sistem de emisie. Am observat ca multe cantarete apar din familii unde cineva din parinti a cantat. Eu insa am fost foarte afectata de fonatia mamei mele (o persoana extraordinara) dar care a mostenit de la bunica-mea o fonatie gresita. Poate nu ma refer la cazurile foarte grave dar stiu ca si eu am avut momente chind vocea efectiv imi ragusea. Sunt indragostita de muzica si imi place sa cant si de cativa ani lucrez ca sa-mi schimb reflecsele gresite ale fonatiei. E o cale lunga deoarece am cantat vre-o 14 ani in pozitie absolut incorecta si faceam vizite foarte des la foneatru dar am descoperit respiratia diafragmala. Sunt exercitii speciale de respiratie diafragmala lunga unde fluxul de aer nu este impins fortat de ghit ci lasa spatiu iar gitul e moale, se modifica si pozitia limbii care s-ar putea sa fie impinsa un pic in fata. E ca si cum ai impinge fluxul de aer in jos (ori ai sta pe tualeta). Si sunetul se naste moale din acest aer. Mai bine sa gasiti aceste exercitii care sunt indicate in mod special pentru cei ce vor sa cante. Dar cum vorbirea e si ea un fel de cantat, vocea vorbita un reflex inconstient se poate modifica odata cu cantatul ori emiterea unor sunete in care constietizam cum se formeaza. Sper sa fie de folos cuiva ce am scris aici.
0
19-07-2011, ora 21:22
yulya_1990
Nu este medic/terapeut
yulya_1990
buna.ma numesc Iuliana, AM 20 de ani si mi s a pus un diagnostic de disfonie mixta functionala.fac exervitii foniatrice dar nu au nici un rezultat.alta metoda mi s a spus ca nu exista.ma poate ajuta cineva cu un sfat?multumesc!
0
04-10-2021, ora 22:31
TeoJo
Nu este medic/terapeut
TeoJo
Buna! Am si eu o problema similara. Cum te pot contacta? Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • Răgușeala cronică (de mult timp) - cauze și afecțiuni posibile
  • Tratament și remedii pentru răgușeală
  •