am fost muscat de un caine; rana este superficiala.. e necesar vaccinul antirabic?

17-09-2008
cemah
Nu este medic/terapeut
cemah
am fost muscat de un caine. rana este superficiala, nu mi-a dat sangele dar pielea a fost luata un pic. este necesar sa fac vaccinul acesta sau se face in functie de gravitatea ranii. Eu am dezinfectat locul cu spirt.
Nu cunosc cainele respectiv si nu mai pot sa-i mai dau de urma
5 comentarii
0
17-09-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Singura situatie in care NU se face vaccinul este daca muscatura a fost prin haine asa de groase ca nu a ajuns la piele.
Trebuie sa va vaccinati imediat, la un spital de boli infectioase. Se face intramuscular, de obicei 5 injectii intr-o luna, in umar si nu doare.

Numai bine!
0
17-09-2008, ora 00:00
cemah
Nu este medic/terapeut
cemah
am fost la Infectioase si medicul mi-a spus ca nu e nevoie fiindca rana este superficiala. de ce ar fi zis dansul asa ceva?
0
17-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
mai du-te o data dar la alt medic tot la infectioase( nu e numai unul acolo!)Cel care ti-a zis asa "este dus cu pluta "!!!!
0
09-11-2008, ora 12:32
cemah
Nu este medic/terapeut
cemah
am facut cele 5 injectii dar am vazut ca mai exista o injectie peste 90 de zile dupa a 5-a injectie dar e "optionala". puteti sa-mi spuneti, optionala in functie de ce ? multumesc.
0
11-01-2009, ora 00:25
cemah
Nu este medic/terapeut
cemah
se apropie ziua 90 pentru mine, care-i faza cu injectia din ziua 90 ? trebuie s-o fac?!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: