am gingivita tartrara.

24-09-2006
vulpitza0
Nu este medic/terapeut
vulpitza0
imi puteti recomanda un tratament care sa-mi readuca gingiile la normal.am gingia superioara umflata si tare.doctorul stomatolog mi-a spus ca este tartru sub ea.
4 comentarii
0
28-09-2006, ora 00:00
dr_giullia
Nu este medic/terapeut
dr_giullia
In primul rand trebuie restaurata igiena si anume un detartraj supra si subgingival minutios facut plus periaje dentare corect efectuate de cel putin 2 ori pe zi, dimineata si seara.Chiar daca gingiile continua sa sangereze o perioada, acest lucru nu e grav, vei observa ca in scurt timp sangerarea va scadea in intensitate si se va opri.Din experienta mea, acest "tratament" facut corect a dat rezultate favorabile de cele mai multe ori.in caz contrar se pot administra si niste tratamente locale.
0
30-10-2006, ora 00:00
jeman
Nu este medic/terapeut
jeman
caut si eu un dr stomatolog bun pe care sa-l am o viata de acum incolo. si cit costa un detartraj complet? v merci
0
08-11-2006, ora 00:00
morrigan
Identitate neconfirmată
morrigan
un detartraj cu ultrasunete costa aprox 5 ron/dinte iar cel cu instrumentar manual costa mult mai putin, in functie de cabinet.
0
04-02-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
detartraj cu ultrasunete si periaj profesional la toti dintii...cam 1 milion
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Cum ar putea fi utilizate probioticele în tratamentul gingivitei și parodontozei?
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •