Am hipertiroidie... ce inseamna asta? Ma ingras sau slabesc?

12-02-2010
Mariana74
Nu este medic/terapeut
Mariana74
De curand am fost diagnosticata cu hipertiroidie dr. mi-a spus căci eu am glanda de slabit dar eu in schimb m-am ingrasat.Urmez o diete si tratament cu Thyrozol 10 mg 1/zi.As dori sa incerc mai multe retete diversificate cu legumele permise mentionez ca nu am voie sare zahar. totusi sunt nedumerita ce inseamna hipertiroidie? urmeaza sa ma ingras sau sa slabesc??
7 comentarii
0
14-02-2010, ora 11:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Excesul de hormoni tiroidieni [ hipertiroidia ] intensifica lipoliza, depozitele adipoase sunt mobilizate si cei cu aceasta boala de obicei scad in greutate.Dar totodata in hipertiroidie se produce si o crestere a apetitului, a poftei de mancare, prin cresterea consumului de oxigen si hipermetabolismului.Ocazional ingestia crescuta de alimente, in special la tineri, produce o crestere in greutate.Daca rezisti poftei de mancare un pic crescute si te alimentezi rational nu te vei ingrasa.
0
16-02-2010, ora 20:33
Mariana74
Nu este medic/terapeut
Mariana74
Va multumesc.Am inceput un regim alimentar cu 1400cal/zi -5 mese 3 principale.Urmez dieta de o saptamana si ma abtin foarte bine pana in prezent dar dieta trebuie sa o tin toata viata sau numai o perioada? Deoarece in dieta sunt interzise foarte multe alimente.Va multumesc.Doamne ajuta.!
0
01-03-2010, ora 00:06
vic_tor51
Nu este medic/terapeut
vic_tor51
Va intreb ce reprezinta simtomele de gheara la baza gatului, cu senzatie de sufocare, palpitatii si extrasistole. Mentionez ca analizele de tiroida sunt in limitele normale, iar ecografia arata o tiroida curata. As opta pentru un tratament homeopat.
0
18-05-2010, ora 15:27
catateo
Nu este medic/terapeut
catateo
am 40 ani.am avut o perioada mai stesanta in urma caruia am slabit 3 kg, am senztia de ghiara in gat transpiratii reci insomnie nu suport caldura, tensiune srteriala scazuta 9 cu 6, mai bine zis oscilatorie.Am facut
0
18-05-2010, ora 15:29
catateo
Nu este medic/terapeut
catateo
am facut analize tsh e115 simptomele sunt mai sus descrise in mesajul anterior, malamureste cineva e posibil sa am probleme endocrinologice?
0
09-06-2010, ora 09:54
losanne
Nu este medic/terapeut
losanne
Buna ziua. Am nevoie de numele unui medic endocrinolog BUN si unde il pot gasi la cabinet (particular, preferabil). Va multumesc.
0
12-06-2010, ora 12:31
vvio
Nu este medic/terapeut
vvio
Buna ziua, va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu interpretarea urmatoarelor analize(saptamana viitoare am programare.):
- TSH : 0, 881
- T4 : 7, 83
- T3 : 76, 00
- Calciu seric : 9, 43
- Calciu ionic seric : 3, 8
- Magneziemie : 2, 26

Va multumesc pentru efortul depus!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.