Am in gat stafilococ auriu

26-08-2005
Teodoru Liliana
Nu este medic/terapeut
Teodoru Liliana
Am in gat stafilococ auriu...a iesit la exudat ASLO 200
Simt in partea dreapta ceva ca o basica pe gat de unde se formeaza 1/2-3 luni infectie (39C temp)..este ca un bob de grau pe care il simt infipt in gat.Am facut sedinte lasser, aerosoli, ampicilina injectabila..degeaba
Ce sa fac
145 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
29-08-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Nu am inteles cateva lucruri din cele comunicate de dv.:
- cum v-a iesit la exudat ASLO 200 cand eu stiam ca aceasta analiza se face in sange si are valori crescute in infectiile cu streptococi, nu cu stafilococi (de altfel valoare crescuta inseamna mai mult de 200 unitati);
- " se formeaza 1/2-3 luni infectie" - n-am inteles ce vreti sa spuneti
- nu sunt foarte lamurita daca infectia este externa sau interna ("Am in gat stafilococ auriu" / "Simt in partea dreapta ceva ca o basica pe gat")
Ar trebui ca in urma exudatului care va spune cu ce bacterie ati facut infectie, sa se efectueze si o antibiograma pentru a afla la ce antibiotic este sensibila respectiva bacterie.
0
11-01-2007, ora 00:00
geaninuta
Nu este medic/terapeut
geaninuta
am avut acelasi diagnostic stafilococ auriu care se localiza in amigdalite si am facut de multe ori tratament cu antibiotice si nu avea efect , dar ultimul tratament a dat rezultate bune. trebuie sa faci un exudat cu antibiograma si sa mergi la un medic orl cu rezultatul
0
12-05-2009, ora 15:43
posdiana
Nu este medic/terapeut
posdiana
Buna ziua, va rog sa-mi dati mai multe informatii despre stafilococul auriu, mi-a fost diagnosticat mie, fetitei de 2 anisori si sotului in urma unui exudat faringian, ne-am facut si antibiogramele, la mine si la sot nu se manifesta nici la fetita de altfel doar ca fetita este sensibila la curent sau rece si raceste imediat nu i-am dat antibiotice pana acum, d-na doctor care se ocupa de ea spune ca este purtator sanatos si ca este prea devreme sa o tratam si ca oricum trebuie sa ne tratam toti caci altfel ii va creste rezistenta... nu stiu ce sa fac va rog sa ma sfatuiti
0
27-11-2009, ora 14:22
oprisa_roxana
Nu este medic/terapeut
oprisa_roxana
buna ziua, si fetita mea de 9 luni la vremea respectiva (anul trecut) facea des la 2 saptamani rosu in gat si se manifesta foarte urat, am incercat o gramada de antibiotice, si nu au avut efect. racea la fel de des. I-am facut antibiograma si a iesit stafilococ auriu. I-am dat antibiotice de pe antibiogama, aceeasi poveste. A urmat un tratament cu stafilococcinum 30 ch timp de 3 luni, o data pe saptamana seara 3 ganule. Nu trebuie atinse cu mana, nu trebuie atinse de metal. Inainte cu 1/2 de ora de administrare nu trebuie mancat si nici dupa administrare 1/2 ora. Nu mai stiu ce inseamna copil bolnav. acum are 1 an si 7 luni si nu a mai fost racita din august. Mananca bine. Inainte nu manca aproape nimic.Acum urmeaza un tratament pentru imunitate Bronhovaxon, o capsula diluata in suc de portocale(2, 5 ml) timp de 10 zile pe luna, 3 luni consecutiv. Sunt foarte multumita de rezultate. Mult noroc!
0
30-12-2009, ora 00:50
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
@oprisa_roxana. Multumesc pentru cometariu, poate ai spune cineva si d-ei @dr. mihaela, ca stafilococul auriu si candida nu se mai trateaza de mult in lume cu antibiotic. Pentru exemplificare stimata d-na dr. mihaela, va rog sa va documentati atat Dvs. cat si ceilalti medici de specialitate pe site-uri din afara, acolo veti gasi scheme de tratament bazate pe vaccinuri imunitare si poate veti face ceva ca Institutul Cantacuzino sa nu moara, ci sa ofere romanilor vaccinuri pentru cresterea imunitatii.
Nu pot sa inteleg, in conditiile in care americanii au investit zeci de milioane de dolari ca sa produca vaccinuri imunitare ca sa ofere o sansa populatie in lupta cu microbii si nu au apelat la antibiotice, medicii romani din contra primul lucru pe care il recomanda este antibiograma. La ce va foloseste oameni buni antibiograma? Pe zeci de site-uri din afara scrie ca in infectiile cu stafilococ auriu, streptococul B hemolitic, candida, etc. nu se recomanda antibiotic, pentru ca dobandeste rezistenta si se recomanda imunizare cu vaccin.
Vreti exemple? Uitati exmeple, ca sa vedeti de ce unii tin cu disperare la programul de vaccinare al populatiei, produc vaccinuri polimicrobiene si imunizeaza populatia, iar altii cum sunt medicii romani, trateaza cu indiferenta(am ajuns sa ne tratam la vraci). De curiozitate, d-na @dr. mihaela, de cate ori ati recomandat unui pacient un vaccin produs de Institutul Cantacuzino? sau stiti macar un vacin pe care il produce acest prestigios institut roman care este in pragul falimentului, iar populatia Romaniei se trateaza de boli grave la vraci? Va rog sa copiati intr-un browser linkul de mai jos:
http://www.novadigmtherapeutics.com/
Nova Digm este numele companiei care a reusit sa produca un vaccin asemanator cu IBC 10 sau Bronhodin-ul romanesc. Va rog sa trimite-ti de anul nou colegilor Dvs. doctori linkul de mai sus eventual le spuneti si lor ca si in Romania "minunea" asta se produce, dar nu se stie, asta este marea drama.
0
01-01-2010, ora 22:59
mara-mara
Nu este medic/terapeut
mara-mara
Buna seara si La multi ani ! Am avut si eu mari probleme cu baietelul meu cu acest stafilococ auriu, ne-am chinuit cam 5 ani cu diverse antibiotice si tratamente diferite.In final l-am invins cu ajutorul d-lui DR.Dan Sorin Cadar.Au mai trecut 2 ani de atunci si totul este ok.Va scriu toate astea in speranta ca informatia poate fi de folos si altora ce se confrunta cu acest stafilococ.Multa sanatate tuturor !
0
03-01-2010, ora 22:15
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
@mara-mara. Buna Mara si La Multi Ani tie si tuturor celor care citesc aceste mesaje pe acest forum. Am o rugaminte la tine, Mara, daca ai urmat un tratament homeopat cu medicatie prescrisa de dr. Dan Sorin Cadar, te rog sa ne spui ce anume tia prescris si in ce doze? Stiu ca homeopatia se aplica individualizat, sunt de acord cu aceasta teorie a lor, dar, spune-ne si noua celor de pe acest forum ce tratament a urmat fata ta. Multumim mult!
0
04-01-2010, ora 09:33
mara-mara
Nu este medic/terapeut
mara-mara
Buna masinameaeata, voi cauta retetele cu tratamentele baietelului meu dar nu cred ca sunt universal valabile.Mentionez ca am ajuns la dl Cadar in disperare dupa lungi tratamente cu antibiotice si dupa ce le termina in cca 2 saptamani ajungea la temperatura 40 instantaneu, , , deci am mers la dumnealui cu toate retetele de tratament pe care le-a facut si in functie de astea mi-a prescris tratament pentru o luna, , , in luna urmatoare alt tratament si in a treia luna altul, , , este cert ca din prima luna de tratament nu am mai avut probleme dar tratamentul l-am continuat, nu mi-am permis sa risc si acum totul este ok.baietelul meu a avut stafilococul auriu in ureche luat de la bazinul de inot si tratamentu facut a fost unul combinat antibiotic plus tratament homeopat.voi reverni cu detalii dar, , , repet nu cred ca este un tratament unuversal valabil.amulta sanatate !
0
26-04-2010, ora 20:37
martinuta
Nu este medic/terapeut
martinuta
Buna seara!Am 35 ani si am stafilococ auriu de vreo 3 ani.Am facut tratament f mult timp cu antibiotice dar fara nici un rezultat.O d-na dr mi-a propus sa imi scoata amigdalele ptr ca probabil sta pe ele acel stafilococ, mi-a explicat ea ceva in leg cu acest microb dar sincer ma-m razgandit in ultima clipa ptr ca mi-a fost frica fiind la o varsta cand totusi este periculos sa te operezi.Pe mine nu ma deranjeaza f mult doar ca trebuie sa expectorez la un moment dat ceea ce se aduna si nu este tocmai placut ptr mine cat si ptr cei din casa.Sfatuiti-ma ce sa fac in continuare.Tin sa precizez ca am un an de cand nu am mai luat tratament.
0
27-04-2010, ora 14:42
miresica
Nu este medic/terapeut
miresica
Buna Ziua, Cateva luni in urma, in urma unor examene medicale mi s-a depistat stafilococ auriu in amigdale si in nas. Am urmat un curs de tratament cu vaccin facut pe baza propriilor bacterii. Nu s-a produs nici o schimbare. Mi s-a propus sa fac operatie, si nu stiu la ce riscuri voi merge. In caz ca iarasi ma infectez, unde se va instala acest stafilococ? exista vreun tratament?
Va multumesc anticipat!
0
28-04-2010, ora 14:25
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
Buna ziua! De stafilococul auriu, nu se scapa inca in Romania, indiferent de tratamentul pe care il urmati. Eu am urmat tratament cu antibiotice pe baza de antibiograma, la recomandarea unui medic foart bun din Romania si nici un rezultat, din contra a fost si mai rau dupa aceea, am urmat autovaccin si nici un rezultat, am urmat un tratament homeopat, chiar la Dr. Cadar Dan Sorin, tocmai de aceea era curios sa stiu ce ia prescris lui @mara-mara medicul, dar nu am avut nici un rezultat, am fost si la clinica Naturalia la dr. Chirila si nici un rezultat, am urmat un tratament de imunizare cu vaccinuri produse de Institutul Cantacuzino si unele din ele erau produse in Franta de Institutul Pasteur si cu aceste vaccinuri m-am simtit aproape normal, adica ma simt bine, dar stiu ca microbul nu este mort.
Dar, daca mai aveti doua trei luni rabdare, cred ca toti romanii care mai au microbi, in gat, in nas, urechi, piele, etc vor fi salvati cu ajutorul unui nou tratament se numeste care nu are nici o legatura cu antibioticele, dar nici cu medicina naturista. Tratamentul consta in recoltarea microbului din focar si gasirea bacteriofagului care sa-l omoare. Sunt trei tari din fostul spatiu sovietic care practica si acum aceasta metoda, iar metoda are avantajul ca bacteriofagii dupa ce nu mai gaseste microbii cu care sa se hraneasca mor si sunt eliminati de organism, deci nu ramane balastul de celule distruse ca in cazul antibioticelor si nu exista pericolul aparitiei bolilor autoimune ca in cazul anumitor vaccinuri. Am luat legatura cu una din aceste tari si urmeaza sa primesc in sapte zile bacteriofagii si daca au eficienta pe mine si sunt sigur ca au (pe site-uri din SUA, UK, etc. sunt zeci de mii de oameni care se trateaza cu ajutorul acestei terapii, unii din ei sunt incurabili, dupa ce au luat antibiotice de ultima generatie si nu mai raspund la nici un tratament cu antibiotice). Va tin la curent si sper sa gasesc formula, astfel incat sa ne tratam sanatos si fara efecte secundare, mai multe nu vreau sa va spun acum, va spun la final.
0
05-05-2010, ora 19:11
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
buna seara.va rog daca puteti sami dati un sfat.am un baietel de 3 ani si are stafilococ auriu.am luat 3 antibiotice.am ajuns la cefort cu gentamicina.eu nu mai suport iam distrus stomacu si imunitatea la copil.ce sa mai fac?sai scot amigdalitele?asa miau zis uni.va rog sa ma ajutati.
0
10-05-2010, ora 02:10
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
@bujdosoana. Nu-i scoateti amigdalele si nici nu-i mai dati copilului antibiotice(spunetii doctorului care v-a recomandat antibioticele sa si le faca el mai intai si pana nu scapa el, sa nu va dea dvs.). Doamna, facetii copilului polidin injectabil, cate o fiola pe zi, timp de sapte zile (nu va scapa de microb, dar nu-i va mai permite microbului sa inainteze) Si copii mei tot stafilococ auriu au, de aceea nu va inpacientati, mai aveti un pic de rabdare, eu zic ca in maxim doua saptamani de zile voi avea rezultatele la bacteriofagi, de maine incep administrarea lor si va tin la curent.
0
21-06-2010, ora 01:54
ringuta
Nu este medic/terapeut
ringuta
Buna dimineata
Va rog ajutati-ma !! De trei ani tatal meu s-a infectat cu stafilococ in urma punerii unei proteze la genunchi si are osteomielita.Am facut tot ce s-a putut insa antibioticele nu il ajuta.Am vrut sa trimit in Georgia sau sa ii fac rost de bacteriofagi si nu am avut cum:.nu se mai poate deplasa pentru ca are la os acest stafilococ, i s-a pus o tija la tot piciorul deci nu il poate indoi iar acesta e mai scurt cu 5 cm datorita faptului ca i s-a tot taiat din os pe masura ce infectia avanseaza.Cum pot ajunge sa ii cumpar bacteriofagi?.Daca are cineva o idee despre bacteriofagi sau solutii alternative va rog ajutati un om care a ajuns acum handicapat.
Nu mai suport sa il vad chinuindu-se si scurgandui-se puroi din picior.Are dureri groaznice si refuza sa mearga datorita durerii
Astept va rog un raspuns -* Multumesc



(*modificat de administrator)
0
22-06-2010, ora 01:33
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
@ringuta. Buna seara! Eu am facut un prim import din Georgia de bacteriofagi si am propus pe un alt forum si propun si acum sa ne unim cel putin zece persoane sa mai fac un import de bacteriofagi. Eu am facut singur importul, dar nu renteaza, nu este scump bacteriofagul si nici analizele, dar este scump transportul lor si mai ales comisioanele bancare. Spre exemplu, eu am platit 5 USD o cutie cu zece fiole de bacteriofagi, 10 USD analizele cu tot cu antibiograma, fungigrama si bateriograma. Dar, am pltit 350 ron transportul analizelor(150 gr) din Romania in Georgia, 60 USD comisionul bancar in Romania si 120 USD transportul din Georgia in Romania
0
22-06-2010, ora 16:11
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
masinameaeata.va multumesc din suflet ptr sfat.am gasit un leac la o dr homeopat in timisoara si a mers foarte bine avem 2 luni si nu a mai facut rosu si nici alceva in gat.speram sa mearga tot asa.iam dat un sirop de lemnul cainesc 3 pic de 2 ori pe zi timp de o luna.oricum va multumesc din suflet ptr interes.as dori sa tinem legatura.multa sanatate si numa bine va dorim.fam bujdoso.
0
28-06-2010, ora 19:12
Olivia H
Nu este medic/terapeut
Olivia H
@masinameaeata. Foarte interesant este ce ati postat despre experienta dvs vizavi de stafilococul auriu... Am si eu si sora mea acest stafilococ si nu vrem sa urmam un tratament cu antibiotice... asa ca sunt interesata sa stiu mai multe despre acesti bacteriofagi... nu cunosc nimic despre acest tratament sau procedura, e prima data cand aud despre asa ceva... Ma puteti ajuta cu informatii?
0
28-06-2010, ora 22:03
ringuta
Nu este medic/terapeut
ringuta
Masinamea e ata
Te rog spune-mi cum pot sa dau de tine.Eu am incercat sa import bacteriofac si sa trimit proba tatalui meu la analiza dar nu am gasit nici un lab dispus sa faca asta(cei drept am incercat doar la cantacuzino)
Cum pot sa vorbesc cu tine ?Am vazut ca administratorii au scos mailul meu cand l-au postat ..Va rog vreau sa vad ce solutie am sa fac rost de bacteriofag .Cum pot gasi pe masinameaeata?
0
01-07-2010, ora 15:29
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
Buna ziua!
Ma puteti gasi pe email, la aceeasi adresa si pe yahoo -
Daca ne strangem mai multi putem efectua un import de bacteriofagi, rentabil ar fi sa fim cel putin 10 persoane. Nu incape indoiala ca sunt zeci, sute de mii de persoane care sunt infestate cu acest microb, dar multi nu sunt informati, oricum sper sa ne strangem 10 persoane, sa putem comunica prin intermediul acestui forum si sa comunicam si altora care au nevoie si sunt in suferinta.

@bujdosoana. Ar fi de un real interes, daca sunteti buna sa ne comunicati mie si celor de pe acest forum tratamentul urmat de Dvs. si prescris de medicul homeopat din Timisoara(va intreb din curiozitate)
Va multumesc!
0
03-07-2010, ora 07:40
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
buna dimi.sincer sa va spun nu stiu exact despre ce vorbiti cu ce as putea sa va ajut..dar tratamentul ce il lam dat baietelului a fost un SIROP PE NUME LEMNUL CAINESC.vam scris si mai sus.dar si niste granule CARCINOZINUM CH200.3 granule doar 2 zile si dupa a 3 am inceput cu siropul lemnul cainesc.eu asa cred k lau ajuta aceste 2 medicam.AVEM 2 LUNI DECAND NICI MACAR NU A RACIT.iar cu inportu datimi mai multe detalii ptr k eu nu stiu despre ce e vorba.va multumesc ptr interes.
0
04-02-2011, ora 12:17
camellia sinensis
Nu este medic/terapeut
camellia sinensis
buna ziua!
din pacate, ma confrunt cu aceeasi problema: stafilococul auriu hemolitic.
as dori informatii despre tratamentul cu bacteriofagi, respectiv daca cineva dintre cei care au discutat aici anul trecut, a urmat acest tratament si care au fost rezultatele.
va rog din suflet sa-mi raspundeti !
multumesc.
0
16-02-2011, ora 11:08
AndreIovu
Nu este medic/terapeut
AndreIovu
Sunt de acord cu cei de mai sus: NU poti elimina stafilococul auriu sau streptococul din organism cu medicamentele pe care le poti cumpara in ROmania. Poti doar sa iti stimulezi imunitatea astfel incit sa tina bacteria sub control si sa nu mai iti creeze atitea simptome. Totusi eu am reusit sa mi-l elimin din corp dupa cautari de 4 ani. La fel ca si @masinameaeata am folosit un bacteriofag pe care l-am adus de la Moscova. Bacteriofagul este un virus al bacteriilor. El foloseste bacteria pe post de mediu de inmultire pt el.. un anume bacteriofag nu infecteaza orice bacterie.. ci doar pe acelea pe care le poate penetra. Bacteriofagul pentru stafilococ auriu va penetra doar aceasta bacterie fara sa produca vreun efect secundar in organism. Nu poate penetra celule umane si de aceea e inofensiv pentru organism, el avind treaba doar cu bacteriile patogene. Prin anii 70 se facea si la Institutul Cantacuzzino la bucuresti si se vindea la farmacia proprie de la poarta, dar in zilele de azi nu se mai face (institutul este subfinantat si e pe moarte). Rusii in schimb nu au distrus ce aveau bun in tara si continua sa produca acest bacteriofag care duce la vindecarea totala de stafilococ, streptococ, e-coli, si alte bacterii.. Daca doriti acest produs ma puteti contacta -* ca sa va spun cum sa va faceti rost.
Multa sanantate !!!


(*modificat de administrator)
0
20-02-2011, ora 23:54
freeairforce
Nu este medic/terapeut
freeairforce
salut masinameaata. am si eu probleme cu gatul de vreo 6 ani...am facut la puroi de m-am saturat.Mi-a fost gasit stafilococ auriu.Am facut antibiotice dar degeaba, tratamente homeopate dar degeaba, tratamente naturiste ceaiuri iar degeaba.Acum fac autovaccinurile acelea 16 odata in fiecare articulatie 3 luni tre sa le fac.Vreau si eu sa comand bacteriofagi vreau sa scap odata cu gatul asta! ti-am dat add la id.idu meu e nickul cine vrea sa vb
0
24-02-2011, ora 18:17
AndreIovu
Nu este medic/terapeut
AndreIovu
Tratamentul cu Cantastim este de real folos dar din pacate nu se mai fabrica la bucuresti,
Eu mi-am tratat o infectie cu stafilococ cu rezultate foarte bune cu ajutorul unui bacteriofag.
Eu am incercat si homeopatia si autovaccin dar in cazul meu nu a functionat asa cum
ma asteptam.Am citit foarte multe informatii despre acesta pe siteul phage.7p.com si vi-l
recomand si eu. Stafilococul auriu dezvolta rezistenta la antibiotice si administrarea lor
pe termen lung poate duce la stabirea sistemului imunitar. Oricum o stimulare a
sistemului imunitar este de bun augur si va duce la imbunatatirea simptomelor.
0
27-08-2011, ora 20:53
simona.m
Nu este medic/terapeut
simona.m
inainte de sarbatorile de iarna am facut un exudat. si la rezultat au spus ca am stafilococ auriu. Doctorul de faminlie mia prescris tratamentul cu, , ceclodine forte 500mg" un comprimat la 8 ore. Dupa 3-4 pastile am facut alergie, parca eram batuta cu urzica pe picioare dupa care am intrerupt tratamentul.
si ma carai ca o cioara mai ales dimineata.
Ce ma sfatuiti sa iau ?
VA MULTUMESC!
0
13-09-2011, ora 15:14
tema
Nu este medic/terapeut
tema
simona.m, fa-ti un exudat faringian cu antibiograma ca sa stii si la ce antibiotice este sensibila bacteria.
Nu face tratament fara sa ai antibiograma ca faci degeaba.
Tratamentul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile ca sa fie eficient si luat la ore fixe. O intarziere de 15 minute poate face bacteria rezistenta la antibioticul folosit.
sa nu mai faci tratament cu acest antibiotic chiar daca apare pe antibiograma si intotdeauna sa amintesti medicilor ca ai facut alergie la acesta substanta pe care o contine - cefaclor.
Inainte de analiza nu te speli in gura si nu bei apa.
Trebuie sa fi trecut cel putin 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata.
0
20-09-2011, ora 10:28
nokia_8995
Nu este medic/terapeut
nokia_8995
buna dimineata! am si eu aceeasi problema cu fetita de 6 ani stafilococul aureus ce tratament ati urmat pentr ca acest stafilococ sa dispara de tot? a urmat tratament cu antibiotic 7 zile dupa 1 sapt i-am facut iar exudat si tot era prezent dupa 2 sapt l-am facut la buc la institut si nu ia mai iesit. aum o saptamana l-am repetat la craiova si iar i-a iesit ce ma sfatuiti sa fac incep iar cu antibioticele? multumesc anticipat!
0
05-10-2011, ora 17:58
tema
Nu este medic/terapeut
tema
nokia_8995, incercati sa-i mariti imunitatea copilului mai intai. Nu poate suporta atatea tratamente antibiotice.
Ar fi bine sa-i dati mere rase imptreuna cu morcovi rasi, acestea contin vitamina C si betacaroten care cresc imunitatea. Aveti grija sa fie curatate de coaje merele daca sunt din comert, iar morcovii bine curatati de stratul exterior, asa ca pentru mancare, nu doar spalati.
Multa vitamina C creste imunitatea, iar aceasta se asimileaza mai bine in prezenta flavonoizilor.
Asa ca, sa-i adaugati in dieta copilului - portocale, mere, ardei, morcovi, castraveti, rosii, ceapa, usturoi si corpul o sa poata lupta singur.
Sa nu manance multe lactate o perioada, doar chefir sau iaurt.
Mai ales cand face tratament antibiotic nu trebuie sa consume lapte sau branza, ca ii scade eficacitatea antibioticului.
Iaurt sau chefir ar fi indicat deoarece ajuta la refacerea florei intestinale, dar numai cu 2 ore inainte sau 2 ore dupa antibiotic, ca sa nu interfereze.
Deasemenea sa nu ii dai grapefruit cand ia medicamente de orice fel ca le anihileaza efectul.
Si ce este mai important : Antibioticul i l-a dat doctorul conform unei antibiograme ?
Daca nu, dupa ce se alimenteaza asa mai bine, sa-i face-ti copilului un exudat cu antibiograma.
Numai asa stiti la ce antibiotic este sensibila bacteria, altfel face tratament degeaba, cu un antibiotic la care poate fi rezistenta.
Mare grija trebuie avuta si sa aflati de unde s-a infectat in primul rand.
Bacteriile sunt peste tot dar daca copilul are o imunitate mai scazuta, corpul nu lupta - sau poate este un focar undeva.
De ex.- mananca branza sau lactate cumparate din locuri neavizate sanitar veterinar... cauta mai multe pe net despre cum te poti contamina cu stafilococul aureus.
Dar citeste articole avizate, nu scrise asa la intamplare!
0
05-10-2011, ora 22:40
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
Buna seara! Am rugamintea sa mai aveti un pic de rabdare, foarte putin. Eu zic ca sunt pe drumul cel bun. Nu am uitat ce am fagaduit, sunt primul roman care si-a propus sa distruga aceasta bacterie si cred ca sunt pe drumul cel bun. In cursul acestei luni octombrie 2011, voi publica rezultatele la doi pacienti dintre care unul este un adult si celalat un copil, care au avut infectii extinse cu stafilococ auriu hemolitic, la nivel nazal, faringian si ocular(conjunctivita infectata cu stafilococ auriu). Dupa doua luni de tratament acestia nu mai prezinta nici una din simptomele pe care le aveau initial, au luat in greutate si se simt bine. Copilul a facut analize acum o saptamana cu ocazia intrarii in colectivitate ca este la scoala si nu a mai fost depistata infectia cu stafilococ auriu, dar astept sa treaca si a treia luna si voi pubica analizele de laborator efectuate la acelasi laborator la care initial a iesit prezenta infectia cu stafilococ auriu. Am importat un vaccin din Slovenia, care este un vaccin activ, care spre deosebire de celelalte vaccinuri prezente la noi pe piata si care sunt vaccinuri preventive, acesta este un vaccin curativ, se adreseaza celor care sunt deja infectati cu stafilococul auriu. Vaccinurile de pe piata noastra sunt preventive, ele de adreseaza celor care sunt sanatosi si vor sa se imunizeze, adica sa-si creasca imunitatea, dar daca cineva este deja infectat, vaccinurile prezente la noi pe piata nu sunt eficiente, intrucat au in compozitie doar gena microbului, iar reactia organismului la gena microbului este foarte slaba si nu induce starea de imunitatea corespunzatoare. Sper ce cei care gazduiesc acest site sa-mi permita sa public aceste rezultate. Totusi, as dori sa fac o precizare care este corecta si anume aceea ca desi analiza de laborator poate indica ca nu mai este infectia prezenta, nu se poate vorbi de o vindecare a organismului de aceasta, tratamentul trebuie continuat si se repeta din sase in sase luni de zile, timp de doi ani, desi persoana care a fost infectata se simte bine. Abia dupa doi ani se poate spune cu adevarat ca infectia nu mai este prezenta in organism. Poate ati vazut sau auzit cazuri de persoane care nu au mai avut initial infectia si dupa o perioada de timp, aceasta a revenit, iar ce am spus eu mai sus, este elocvent in acest sens,
0
11-10-2011, ora 16:58
Sergiu Radu
Nu este medic/terapeut
Sergiu Radu
ma adresez lui masinameaeata, daca vezi acest mesaj da un semn, vreau sa te intreb lucruri despre acest caz pt ca si eu ma confrunt cu o problema la gat de 5 luni.Mersi
Adaugă un comentariu / răspuns
145 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •