Am in gat stafilococ auriu

145 comentarii 1 2 345 Înainte ›
1
27-10-2013, ora 13:40
olgaolga
Nu este medic/terapeut
olgaolga
Buna ziua,

Am o problema pe orl.
La analizele (exudat) facute in ultimii 3 ani nu mi-a iesit nimic. Prima data cand am facut exudat, acum 4 ani, mi-a iesit stafilococ auriu.
M-am operat acum 1 an la nas si problemele cu secretiile s-au agravat. Am secretii tot timpul pe nas, decat pe nara dreapta, si pe gat, trahee, incat am impresia ca n-o sa mai scap de aceste secretii.

Ce analize si unde as putea sa fac ca sa stiu care este cauza acestor secretii urat mirositoare?
1
27-10-2013, ora 21:57
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
@olgaolga: Mergeti la Institutul Cantacuzino cu o trimitere de la medicul de familie cu solicitarea de exudat nazal si faringian.
0
28-10-2013, ora 00:03
olgaolga
Nu este medic/terapeut
olgaolga
La Cantacazino am facut ultima data analizele, exudat nazal si faringian, si nu mi-a iesit nimic. Am secretii urat mirositoare tot timpul pe nas, gat, si fac foarte usor traheita. M-am operat la nas crezand ca o sa rezolv problema, dar dupa operatie, m-am ales cu mai multe secretii, si probleme la urechi, otita. Sunt o persoana tanara si vreau sa fac un copil, dar cu problemele cronice pe care le am la partea de orl, nu e indicat. M-am gandit sa ma operez la un moment dat si la amigdale, dar nu stiu daca ma va ajuta. Medicii de la spitalul de ORL, nu m-au ajutat foarte mult, mi-au strambat nasul dupa operatia care mi-au facut-o.

Am cautat sa fac analize pe flora totala, dar nu am gasit unde.

Am incercat un ser timp de 6 luni, e un produs pe partea de genetica, am avut o ameliorare usoara pe moment.
1
29-10-2013, ora 21:03
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
@olgaolga: Nu stiu daca puteti sa efectuati analize, dar stiu ca aveau un laborator foarte bun, cei de la Spitalul Militar Central, deci puteti si acolo sa efectuati exudatul nazal si faringian. Puteti sa folositi un produs foarte bun natural, pana va parvin rezultatele la analize si anume tinctura de propolis, in fiecare seara si dimineata luati cate 15 picaturi in apa si sa va spalati pe dinti cu bicarbonat de sodiu de la farmacie de doua ori pe zi.
Dar va recomand vaccinul Respivax, este clar ca secretiile urat mirositoare de care vorbiti au la baza o infectie, de aceea este indindicat sa va cresteti imunitatea. daca luati tinctura de propolis, va spalati pe dinti cu bicarbonat si luati Respivax 20 de zile pe luna consecutiv cu 10 zile pauza, trei luni consecutiv, cate o pastila dimineata cu 30 de minute inainte de masa, cred si sper sa scapati de probleme iar costul celor trei produse este foarte mic.
Va doresc multa sanatate!
0
29-10-2013, ora 22:05
olgaolga
Nu este medic/terapeut
olgaolga
Va multumesc pentru sfat si o sa-l incerc.

Vreau sa va mai intreb ceva, gargara cu apa si otet, respectiv apa si bicarbonat de sodiu, aplicarea lor alternanta, o seara prima varianta, o seara a doua varianta, are vre-un efect sau e pierdere de timp?

Si as vrea sa va mai intreb daca Respivax poate fi luat impreuna cu un ser care este facut din virusi modificati genetic care intra in ADN organismului?

Va multumesc!
0
02-11-2013, ora 11:18
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
@olgaolga: Bicarbonatul de sodiu este foarte bun in crearea unui mediu alcalin in care stafilococul nu se poate dezvolta.
Nu am auzit de serul de care amintesti, daca respectivul ser nu are ca efect suprimarea sistemului imun, in conditiile in care Respivax creste sistemul imun, atunci nu interefereaza si-l poti lua.
0
02-11-2013, ora 12:12
olgaolga
Nu este medic/terapeut
olgaolga
Am inteles.
Va multumesc pentru raspunsurile si sfaturile oferite!
0
07-11-2013, ora 19:09
juliamo ramazzoti
Nu este medic/terapeut
juliamo ramazzoti
Salut sunt nou pe aici
pana la urma v-ati vindecat careva de acest stafilococ?
ajutati-ma va rog
sanatate va doresc la toti
0
24-12-2013, ora 00:25
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
Buna seara!
Pacientii intreaba, exista cineva vindecat de stafilococul auriu? Medicii romani sau o parte din ei raspund: Problema stafilococului auriu este una legata de alimentatie si de refluxul gastric(aceasta gaselnita o gasesc inacceptabila, dar in lipsa unei viziuni clare asupra acestui microb fiecare isi da cu parerea).
In Germania, medicii recomanda un tratament multifactorial: pe langa tratamentul cu antibiotic si aici am in vedere asa cum am mentionat mai sus Vancomicina perfuzabila(prin urmare nimic pe cale orala si va sfatuiesc ca la toti medicii care recomanda tratament oral cu antibiotice sa-i trimiteti la plimbare sa se mai documenteze), plus tratament pentru cresterea imunitatii administrat in paralel, plus folosirea in igiena orala a sapunurilor si sampoanelor cu clorhexidina. Stafilococul auriu nu se gaseste doar in zona afectata, el se afla si pe maini, pe mucoase, pe toata pielea, de aceea este necesara instituirea unor masuri severe de igiena, mai cum seama ca in zona de focar, sunt afectati in mod direct si intretin infectia cei din jur care furnizeaza agenti microbieni noi celor care se trateaza, acestia reinfectandu-se cu microbul si mentinand infectia. Acesta este motivul pentru care cei din afara recomanda utilizarea de catre toti membrii de familie a solutiilor cu clorhexidina.
Utilizarea de antibiotice orale, nu are nici un efect asupra stafilococului auriu, mai mult distrugeti flora organismului, mai cu seama ca stafilococul este hemolitic, el circula prin sange si distruge celulele rosii, daca va uitati la cei care au acest microb sunt in general mai slabi si sunt palizi la fata.
Pana acum, am sugerat ca un tratament corect este unul combinat cu: Vancomicina perfuzabila (10 zile) + Respivax pentru cresterea imunitatii(3 luni) + folosirea in igiena orala zilnica de catre toti membrii familiei de solutii pe baza de clorhexidina. A inceput sa foloseasca cineva acest tratament???
Daca Nu, stafilococul auriu singur nu dispare. Timpul va demonstra ca am dreptate, din pacate cei care vor sa se vindece, au nevoie de multa, foarte multa tenacitate, rabdare si perseverenta.
Refluxul gastro esofagian cu care sunteti asaltati de medici si regimul alimentar reprezinta doar un argument steril, iar tratamentul lor este pentru stafilocoul auriu, o frectie la picior de lemn.
Va invit sa va consultati cu medicii alergologi-imunologi si cu cei infectionisti si sa le sugerati daca nu ar fi mai bine sa incerce sa va prescrie schema de tratament de mai sus si veti vedea daca aveti sau nu efectele scontate dupa prima saptamana de la administrare.
0
01-01-2014, ora 18:50
julian01
Nu este medic/terapeut
julian01
@masinameaeata : as dori sa urmez tratamentul recomandat de tine insa pt Respivax nu se poate folosi ceva care sa existe si pe piata romaneasca ? din ce am cautat pe net nu cred ca il gasesc la farmaciile romanesti. Mie pt aceasi afectiune mi-a fost recomandat anul trecut pt cresterea imunitati 'Colostrum Prime Life', din pacate virusul tot a ramas si datorita faptului ca numai acest medicament mi-a fost recomandat.
Deci as dori sa incerc : 'Vancomicina perfuzabila (10 zile) +Colostrum Prime Life + folosirea in igiena orala zilnica de catre toti membrii familiei de solutii pe baza de clorhexidina( am gasit ceva sampoane si sapunuri cu clorhexidina)'
0
07-01-2014, ora 12:10
gina1961
Nu este medic/terapeut
gina1961
Tatal meu are o proteza de sold la care a facut infectie cu stafilococ. A facut tratament cu Vancomicin, Targocid si Cefort, dar nu au dat rezultate. Acum face cate o fistula, care supureaza cateva zile, se inchide si o ia de la capat. Cine ma ajuta sa ii administrez bacteriofagi? Are 78 de ani si il mai vrem langa noi.
0
07-01-2014, ora 13:19
adara
Nu este medic/terapeut
adara
stie cineva daca vancomicina perfuzabila se gaseste la noi in tara?Respivaxul l-am gasit pe un forum bulgaresc.
----------*

(*modificat de admin)
0
05-03-2014, ora 14:35
adara
Nu este medic/terapeut
adara
@masinameaeata poti sa-mi spui si mie ce doza de bacteriophage imi trebuie ca am gasit pe cineva care imi trimte din Rusia si nu stiu cat sa command.Am inteles ca tratamentul se face 2 saptamani, Deci am in sinusuri si mi-a afectat si ochii.Zicea cineva ca trebuie sa fac spalaturi in sinusuri cu solutie de 40 ml +40 ml apa salina, sa-mi pun picaturi in ochi si sa si beau dar nu mai tin minte de cate ori pe zi cate 20ml, de 2 ori sau de 3 ori?Tu ce parere ai?Azi maine ma suna sa-l command si eu nu stiu ce cantitate sa -mi iau.Ma ajuti te rog?
0
07-03-2014, ora 18:02
bogdan1331
Nu este medic/terapeut
bogdan1331
buna ADARA t e r o g ma poti ajuta si pe mn, as vrea si eu foarte mult acesti bacteriofagi, dar nu am pe nimeni in rusia, nu am gasit pe nimeni care ar mai vrea acesti bacteriofagi sa dam comanda impreuna...poate pers pe care o cunosti nu a cumparat inca acesti bacteriofagi si ma ajuti si pe mn cu cateva fiole..as vrea sa vb -
masinameaeata nu prea cred ca o sa-ti rasp cred ca e plecat, nu mi-a rasp nici mie la mail(desi i l-am trimis acum o luna), , sunt convins ca nu poate sa ne rasp la toti de prea multe mail-uri primite zilnic..
MULTUMESC!!!
0
11-03-2014, ora 08:24
gina1961
Nu este medic/terapeut
gina1961
noi am luat de la Chisinau SEXTAFAG, cu 6 tulpini de bacteriofagi, tata a luat 10 zile cate 20 ml, de trei ori pe zi, pe cale bucala, 10 zile pauza, apoi inca 10 zile cu cate 10 ml de trei ori pe zi, iar 10 zile pauza si urmeaza inca 10 zile cu cate 5 ml. In tot acest timp s-a turnat si in plaga, cat a incaput, dar mari progrese nu am inregistrat. Nu stiu ce sa zic; o fi varsta, sau proteza de sold, sau Dumnezeu stie!
0
11-03-2014, ora 15:04
juliamo ramazzoti
Nu este medic/terapeut
juliamo ramazzoti
Am o intrebare si anume cine este acest masinameaeata cine il cunoaste ? sa nu fie un gen de Mr.Nick care nu face altceva decat raspunde la toate comentariile adica ce face de fapt.Nu are nici o ocupatie desi este tanar, se documenteaza de pe Internet despre tratamentele ce trebuiesc facute aferent bolilor celor care-l intreaba, le raspunde foarte amplu dar el nu are nici o pregatire in ale medicinei.
sper ca nu am deranjat pe nimeni dar atentie!!!!
pupici si sanatate
0
25-03-2014, ora 04:53
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna, bogdan1331, eu nu am mai intrat pe forum ma gandeam ca ma anunta cand mai posteaza cineva am intrat acum doar asa..Eu am comandat bacteriophage deja, am o cunostinta la un supermarket care e din Ukraina, cand am cunoscut-o mi-a zis ca e din Rusia, si avea o matusa care venea in vizita pe la ea aici in UK(, eu nu locuiesc in tara), si statea cu lunile pe la ea.Am intrebat-o unde e matusa ei daca e aici sau in Rusia si mi-a zis ca e in Rusia, Cand I-am zis ce vreau a dat din colt in colt ca de fapt matusa ei e in Ukraina la nunta la baiatul ei.Mai tarziu mi-a zis ca matusa locuieste acolo in Ukraina de fapt si lucreaza la un spital.Mi-a zis si ca are o nepoata care locuieste in Moscova.I-am oferit sa-i dau 100 de lire extra numai sa-mi trimita tratamentul ma refer la nepoata.M-a tinut incurcata vreo 3 saptamani ca stie ea o farmacie ruseasca in Germania, s-a apucat sa sune pe acolo, nu aveau, dupa care a zis ca matusa ei o sa comande din Rusia in Ukraina si m-l pune pe autocar.Cand a fost sa-l comande farmacia a zis ca din cauza evenimentelor dintre Ukraina si Rusia, rusii nu mai dau voie sa treaca nimic la ukraineeni.Deci, dupa 3 saptamani de tatonari am ajuns tot la nepoata..Nu stiam cat sa imi cumpar vorbisem cu cineva si mi-a zis ca trebuie sa-mi fac spalaturi nazale de 2 ori pe zi 20ml x2 si ca trebuie sa beau 3 sticlute a cate 20 ml pe zi(de 3 ori pe zi)Am mai tradus niste forumuri din Olanda ca nu stiam cum sa procedez.In final am comandat 14 cutii (eu am vrut 15 ca sa-mi pun si picaturi in ochi)a cate 4 sticlute de 20 ml.Sper sa imi ajnga.Am aflat ca nu trebuie sa beau ci doar sa-mi fac spalaturi nazale /sinusuri.Nu aveau in Moscova bacteriophage in farmacie lunea trecuta s-a dus fata la farmacie si le-a comandat si sambata mi le-a pus la posta, acum sa vedem daca nu am probleme la vama cu ele, ca pe un forum Olandez un tip a avut probleme cu vama.Ei isi luasera din Georgia.Altul cand l-a primit era deja dus o culoare galbuie rosiatica, nu mai era bun.Trebuie tinut la o anumita temperatura intre 2 si 8 grade, daca trece de 8 grade pana la 25 trebuie folosit imediat, daca sta la sub 2 grade, nu mai e bun de nimica.M-a costat in total 410 lire sterline.Ma gandisem la un moment dat sa iau avionul sa ma duc sa mi-l cumpar singura, dar uite ca poti sa ai surprize sa nu-l gasesti in farmacie si sa astepti sa -l aduca la comanda.Aveau cica si sticlute de 100ml dar m-am gandit ca poate se sparg pe drum.
Acum stau si ma gandesc cum sa-l administrez unul zicea ca isi facea solutie salina si punea jumate/jumate si isi dadea capul pe spate dar in pozitia de irigare si sa stai asa o jumatate de ora -o ora, mi se pare aiurea.Altcineva zicea ca a fost la institute in Tblisi si s-a tratat acolo iar aia ii puneau baceriophagii pe vata si il indesau pe nas.Nici nu stiu ce sa mai cred.
Gina tatalui tau ii trebuiau injectii facute la locul infectiei, mai multe intepaturi din loc in loc, subcutanate ca bacteriophage actioneaza numai la locul infectiei, daca l-a baut nu a facut nimic.Eu am citit pe site-ul alora de la institut.Cred ca ar fi mai bine sa-l duci in Georgia daca ai posibilitate.
juliamo nici eu nu stiu cine este masinameaeata, am vazut ca a scris aici pe forum si am vriut sa-l intreb daca stie cate doze trebuiesc cumparate, dar cine stie de ce nu raspunde..
bogdan 1331 cred ca ar fi mai bine sa mergi in Rusia ia-ti o excursie pleci cu avionul, ca in Moscova sant mai multe farmacii nu e numai una e imposibil sa nu gasesti.Ce m-a frapat cel mai tare ca exista bacteriophage de mai multe feluri sant si pentru helicobacter pillory, dar ce m-a uimit a fost ca sant si pt prostata.Deci pana la urma problemele barbatilor cu prostata sant cauzate de bacterii, cum de medicii nostrii nu isi dau seama?si chinuiesc bietii oameni cu operatii?ce zic eu chinuiesc ?ii nenorocesc...
Eu ma simt foarte rau sant asa de 11 -12 ani, am facut si un anevrism in ineriorul rinichiului stang din cauza bacteriei asteia, ca incet incet ataca toate organele in special rinichii, pana ajunge la os.Daca acum 5 ani imi mai imaginam cum e sa fi sanatos fara dureri si fara stari de ameteala si capu, mai ales capul parca e in ceata si e de lemn..acum ma gandesc ca pe saptamana viitoare o sa primesc tratamentul nu pot sa imi imaginez cum ar fi sa mai fiu sanatoasa din nou..Ce ma mai ajuta un pic este usturoiul am gasit un forum American unde cineva scrie despre usturoi ca omoara bacteria.vorbeste acolo si de usturoiul nostru rosu romanesc cum ca ar fi cel mai bun.Zicea ca usturoiul trebuie sa aiba inima aia verde in el ca altfel nu e bun este iradiat.Se ia un catel de usturoi se zdrobeste cu ceva din lemn sa nu fie metal nu se piseaza ca la mujdei ca sa ramana totusi intreg pt irigatii si se lasa asa 15 minute sa se formeze alicin.Dupa care se incalzeste cam o cana de apa atentie nu se pune sare si se pune un sfert din usturoiul ala ca este foarte tare.Apa sa fie calduta, nu fierbnte.Si se fac spalaturi nazale se trage pe nas pana in sinusuri.Ustura, dar trece repede.Zicea sa faci asta o data pe zi timp de 2-3 luni.Cei care nu suporta sa-si puna usturoi in nas pot sa zdrobeasca mai mult usturoi sa-l puna intr-o cana si sa inspire mirosul bineanteles dupa ce a fost lasat 15 minute sa formeze alicin.
Iara mai zicea ca usturoiul ingerat, nu are niciun effect contra bacteriei, pentru ca in mai putin de un minut este distrus de acidul din stomac, deci, in concluzie nu e bun sa-l mananci.Zicea ca cel mai bine este sa zdrobesti mai mult usturoi nu dadea cantitati pt ca a spus ca usturoiul e de marimi diferite si fiecare isi pune atat cat suporta.Si se pune in cada de baie si trebuie stat 2 ore in cada.te poti spala la sfarsit dar usturoiu intra in sange, se duce la plamani si acolo unde este nevoie, si ca majoritatea au reactii dupa, pentru ca se elimina toxinele de la bacterie.Deci, aveti grija daca va apucati faceti cand santeti a doua zi acasa liberi in caz ca o sa va fie rau, Zicea sa faci odata sau de 2 ori pe saptamana.Se mai pot face si clisme cu usturoi pt cei care au problem la colon.Eu am problem cu stfilococul si la ochi si mi-am pus si in ochi, mi-a facut foarte bine.Amfacut doar de cateva ori ca am aflat de usturoi dupa ce comandasem bacteriophage.
Va las dragii mei si o sa mai intru sa va tin la curent.Aveti grija de voi.
0
25-03-2014, ora 23:42
bogdan1331
Nu este medic/terapeut
bogdan1331
Buna ADARA multumesc pt raspuns si pt tot..poate citeste cnv postarile d-voastra si va ofera un ajutor...Nu detin multe informatii despre acesti bacteriofagi nici nu stiu de unde sa incep detin o informatie(sper sa fie corecta)ca in rep moldova se gasesc bacteriofagi pt stafil auriu(adusi din rusia sau tbilisi prin "usa din spate"), se gasesc in farmacii si nu numai(sub denumirea de bacteriofagi polivalenti)..
Gasesc in moldova acesti bacteriofagi???? cine ma poate ajuta cu un raspuns??? I-as multumi din suflet
ADARA sper ca in urma tratamentului sa ai rezultate ffff bune..va doresc multa sanatate
0
26-03-2014, ora 00:52
adara
Nu este medic/terapeut
adara
haide ca scriu mesajul a doua oara ca primul s-a sters.
bogdan 1331, nu stiu sa se gaseasca bacteriophage in Moldova poate aduc la comanda cum fac si Ukraineeni, comanda farmaciile si pun si ei adaos commercial.Daca se gasessc trebuie specificat pentru stafilococ pt ca sant de mai multe feluri.Uite eu am o adresa de mail din Tbilisi iti las numele doctorulu si adresa aici.Il/o cheama Voornaam Rati. email : --------*
scrie-i In engleza ca sa te inteleaga.si uite iti mai las aici si linkul de la tipul ala cu usturoiul, daca nu te descurci in engleza tradu cu Google Translate
--------*
ei ii zic la stafiococ MRSA adica meticilin rezistent stafilococus aureus.o sa intalnesti prescurtarea asta mereu.
Pana faci rost de bacteriophage incearca si usturoiul ca nu e scump si e la indemana.Ai grija de tine !

(*modificat de admin)
0
06-04-2014, ora 19:08
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Salutari la toti
am intrat sa va spun ca am primit bacteriophage joi din Rusia si m-am apucat de tratament.Azi e a 4=-a zi si mai am inca 10 zile de facut.
Pachetul a a juns in singuranta, era pus in ceva termic (invelit)iar lichidul de bacteriophage e galbui si fara impuritati.O sa va scriu la sfarsit daca am scapat de bacterie sau nu
xxx
0
13-04-2014, ora 20:01
virusel
Nu este medic/terapeut
virusel
Adara cum decurge tratamentul cu bacteriofagi? Fiind diagnosticat si eu la randul meu cu stafilococ auriu localizat in gat am apelat la bacteriofagi, cumparati din republica moldova aproximativ acum 8 luni si pot spune ca dupa un tratament de 10 zile cu 20 ml de 3 ori pe zi nu am obtinut rezultatele asteptate. Dupa cele 10 zile de tratament ceva s-a schimbat dar eram inca foarte departe de a scapa de stafilococul auriu. La scurt timp am tinut a 2-a tura de tratament impreuna cu antibiotic pentru ca singur am observat ca nu prea face fata, antibioticul folosit fiind gentamicina (sensibil pe antibiograma) injectabila. Dupa a 2-a tura de tratament pot spune ca a mers mult mai bine aproape ca ma simteam vindecat, dar dupa aproximativ o luna toate simptomele au revenit impreuna cu acneea, la mine acest stafilococ auriu manifestandu-se prin dureri foarte mari de articulatii incluzand si articulatiile de la coloana vertebrala plus o acnee foarte urata. As fi vrut sa mai incerc odata dar din pacate persoana care imi trimetea din republica moldova a avut ceva probleme si nu am mai reusit sa fac rost de bacteriofagi. La o luna dupa aceea datorita serviciului a trebuit sa plec o saptamana la bulgari, fiind si o buna oportunitate in a achizitiona respivaxul. Dupa ce l-am gasit in farmacii la un pret foarte mic (11 leva - 25 ron) si urmand o tura de 3 luni de tratament cu el plus o alimentatie cat mai sanatoasa pot spune ca ma simt mult mai bine si ca simt ca nu mai e mult pana sa reusesc sa ma vindec si ca sunt pe drumul cel bun. Urmeaza o pauza, pentru ca respivaxul se poate lua doar dupa o pauza de 5-6 luni dupa primul tratament conform prospectului si apoi as vrea sa il incerc din nou impreuna cu Vancomicina perfuzabila. Am uitat sa precizez ca bacteriofagii folositi poarta numele de polivalenti ( se mai numesc si sextafag) si ca tot timpul pe durata tratamentului am avut o igiena foarte stricta folosind produse cu clorhexidina atat eu cat si membrii familiei. Mult noroc tuturor in lupta cu aceasta bacterie si daca aveti ceva intrebari nu ezitati sa imi scrieti aici. Multa sanatate.
0
13-04-2014, ora 21:07
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna Virusel, spune-mi te rog in ce fel ai facut tratamentul cu bacteriophage ?Vreau sa--ti spun ca stafilococul tau nu cred ca se gaseste in gat il ai in nas, deci dupa parerea mea trebuia sa-ti faci spalaturi in nas, de-aia te intreb cum l-ai folosit?Trebuie sa gasesti exact unde e localizat, al meu e in spatele nasului.Si eu am probleme ca imi fac spalaturi pe nas dar ar fi bine daca as putea sa pun comprese acolo sa stea asa o ora dar na.cum sa ajungi acolo?Tratamentul se face intre 14 si 20 de zile.De aseara am inceput sa si beau cate 10 ml de 3 ori pe zi si iau mastic gum inainte ca din nu stiu ce motiv imi face acid la stomac.Dupa ce fac spalaturile ma iau asa niste friguri iar la o ora transpiratii puternice si noaptea la fel dar niste transpiratii urat mirositoare.Daca nu iau mastic gum mi se umfla stomacul, ciudat nu?Eu normal ar trebui sa iau pana joi atunci fac 14 zile dar cred ca o sa continui tratamentul pana la 20 de zile.Daca nu da randament, o sa incerc cu usturoi, bai de usturoi, irigatii nazale cu usturoi, pana o sa scap.Am gasit un forum American unde un tip jura ca usturoiul distruge stafilococul indifferent unde ar fi el.
0
13-04-2014, ora 22:05
virusel
Nu este medic/terapeut
virusel
In fiecare zi cate 20 de ml de 3 ori pe zi pe cale orala cu o ora inainte de masa timp de 10 zile. Transpiratii insotite de senzatii de frig si cu dureri de burta am avut si eu in primele 3 zile de tratament plus o senzatie de nervozitate si balonare continua pe toata durata tratamentului. Stafilococul la mine e in gat nu in nas, totul incepand cu o usoara acnee si cu puroi pe amigdale, exudatul nazal l-am facut de minim 5 ori si de fiecare data nu a iesit nimic in neregula, in concluzie e localizat pe amigdale. Linkul cu usturoiul pe care l-ai postat mai sus l-am vazut si eu si am citit tot ce scria acolo si am zis ca merita o incercare. De 3 zile sunt oficial pe usturoi si pot spune ca o diferenta se simte, o sa vad in continuare ce o fi. Te-as ruga dupa cele 20 de zile de tratament sa postezi rezultatele şi daca nu a trecut ti-as recomanda ca si masinameaeata sa incerci cu respivax si cu vancomicina, iar pana le procuri mergi pe usturoi macar ii opresti dezvoltarea. Respivaxul iti zic din propria experienta ca merge chiar foarte bine, iar in legatura cu Vancomicina stiu de la cateva persoane cu care tin legatura care au facut doar tratamentul perfuzabil, fiind si ei la randul lor diagnosticati cu stafilococul auriu, si au reusit sa scape de aceasta bacterie nenorocita, in concluzie Respivax + Vancomicina cred ca ar fii cea mai buna alegere in caz ca bacteriofagii nu functioneaza, dar poate esti mai norocoasa si reusesti sa scapi acum. Te-as sfatuii pe langa tratamentul propriu-zis de fiecare data sau chiar in permanenta sa folosesti in igiena orala produse pe baza de clorhexidina pentru ca igiena este foarte importanta in lupta cu aceasta bacterie. Multa sanatate.
0
14-04-2014, ora 00:28
adara
Nu este medic/terapeut
adara
multumesc mult virusel, asa o sa fac, crede-ma ca eu am facut doar de cateva ori cu usturoiul si nu zilnic, (am aflat de usturoi dupa ce daduesm comanda de bacteriophage ) pt ca am zis sa fiu cronica atunci cand ma apuc de tratament cu phagii astia ca asa trebuie.Dar vroiam sa zic ca de putine ori am facut cu usturoi 3-4 ori si parca am avut mai multe rezultate decat cate zile am acum de bacteriophagii astia si in afara de balonari friguri si transpiratii nu simt nimic, Puroiul din spatele nasului e tot acolo.Am citit undeva alaltaieri ca trebuie luat un antiacid cand bei bacteriophage ca sa diminuezi acidul gastric, De ieri am luat mastic gum ca din asta am avut in casa si nu ma mai doare abdomenul si nu mai ma simt balonata.Parerea mea ca usturoiul e mai puternic decat bacteriophagii astia dar sa fi atent ce usturoi folosesti sa aiba inima in el sa nu fie radiat si sa-l lasi 15 minute sa formeze alincin, eventual sa stai si in cada cu usturoi 2 ore cam de 2 ori pe sapt.Eu as folosi usturoi si acuma dar mi-e teama sa nu incurc tratamentele sa aibe ceva reactii.Haide ca o sa postez rezultatele aici cand termin tratamentul.
Deci daca bacteriophagii nu imi rezolva problema incep cu usturoi fac asa un tratament de maxim 2 luni iar daca nu caut vancomicina si respivax, Trebuie sa-i dau de cap pana la urma :)
0
19-04-2014, ora 00:37
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna virusel, am intrat sa-ti spun ca dupa ce am scris mesajul ala a doua zi am intrerupt tratamentul, deci am facut decat 11 zile de tratament, m-am simtit atat de rau,..pur si simplu imi bloca mucusul asta, am facut spalaturI cu usturoi si ce mizerie am scos...nu-ti spun, pai eu ma gandesc ca bacteriophage astia nu trebuia sa curete tot?chiar si acum la atatea zile de cand am terminat tratamentul simt virusul ala ca-mi umbla prin corp, inca mai am probleme cu stomacul si cu transpiratia..Am stat in cada cu usturoi intr-o seara dar nu am rezistat mai mult de o ora, o sa mai stau dupa Paste.Motivul pt care am oprit tratamentul este ca aveam atata treaba si nu mai puteam sa stau in picioare, ma simteam foarte rau..poate o sa reiau tratamentul mai tarziu cand sant mai libera..Tu ce ai mai facut? Cum te mai simti ?
Vreau sa le urez la toti de pe acest forum Un paste Fericit si multa, multa sanatate !!
0
19-04-2014, ora 21:36
virusel
Nu este medic/terapeut
virusel
Buna adara. Imi pare rau ca tratamentul nu a functionat cum te-ai asteptat cu toate ca au fost doar 11 zile.Ar fi trebuit sa continui cele 20 de zile si sa adaugi si spalaturile cu usturoi. Teoretic dupa 11 zile ar fii trebuit o diferenta sa se vada, dar sincer as putea zice ca iti trebuie putin noroc ca sa scapi de el, noroc in sensul sa nu fie chiar asa dezvoltat. De multi ori aud ca trebuie sa fii cronic pentru a recurge la bacteriofagi, cum mi-ai scris si tu mai sus dar sincer nu cred ca e o idee prea buna sa astepti sa fii cronic, pt. ca masuri trebuie luate cat mai repede deoarece si eu la randul meu am fost cronic si va zic ca erau zile cand chiar simteam ca nu mai puteam continua fiind si la un pas septicemie. In legatura cu stomacul si cu transpiratia o sa mai simti ceva timp, asa a fost si la mine, chiar si dupa o saptamana dupa ce am terminat tratamentul cu bacteriofagii aveam inca senzatiile descrise mai sus. Eu tot cu usturoiul merg in continuare pana cand pot lua din nou respivax si sa adaug si vancomicina acum. O diferenta prea mare cu usturoiul nu as putea zice ca se simte, nu am inteles cum e cu usturoiul in cada daca ai vrea sa imi explici. Te-as ruga sa dai click pe mine si sa imi trimiti un mesaj privat cu emailul sau chiar id'ul tau pentru a continua discutia acolo urmand sa postam aici tuturor care se lupta ca si noi cu aceasta bacterie cand avem rezultate sigure si pozitive. Un Paste fericit tuturor!
0
20-04-2014, ora 05:08
adara
Nu este medic/terapeut
adara
virusel ti-am lasat mesaj privat
0
16-07-2014, ora 00:08
alinusn
Nu este medic/terapeut
alinusn
Buna ziua! Vreau sa comand si eu bacteriofagi, dar nu stiu cum sa fac sa nu am probleme cu vama. Ce ati spus ca sunt bacteriofagii pentru a trece de vama? Presupun ca ia-ti primit prin curier. Si Georgia/Rusia nu sunt in UE. Multumesc.
0
16-07-2014, ora 00:43
adara
Nu este medic/terapeut
adara
nu stiu cum o sa comanzi baceriofagi pt ca cei din Georgia nu raspund la mailuri iar din Rusia trebuie sa ai pe cineva acolo sau sa te duci direct sa iei din farmacie pt ca nu se vand online.Mie mi-a trimis nepoata unei rusoaice care o cunosc eu.Si nu stiu ce sistem are posta ruseasca dar a platit ceva in plus si le-a sigilat.Si a scis ca sant seruri cosmetice.Eu am cumparat 14 cutii atunci dar nu le-am folosit pe toate am mai mult de jumatate In frigider, daca vrei ma uit maine si iti spun cate ampule mai am.
0
22-08-2014, ora 15:20
bogdan1331
Nu este medic/terapeut
bogdan1331
buna ADARA, , sall virusel, , buna tuturor!!!
adara am gasit pe cineva care imi poate aduce bacteriofagi din rusia, se va descurca foarte bine sunt sigur.dar nu stiu ce sa-mi cumpere sau ce bacteriofagi ar da rezultate(pt stafilococ auriu e mai bun sextafagul, bacteriofagi pt staf auriu, sau mai e altcv??) cum se numesc bacteriofagii pe care i-ai folosit tu?
la mn se manifesta ca la virusel dureri in gat si mai ales acnee...
daca te intrebi dc nu cumpar din mai multe felori de bacteriofagi si sa vad care dau rezultate, , nu pot pt ca nu-mi poate aduce ff multi deoarece ii va opri la vama...
tu cum te mai simti?? ce crezi acum despre bacteriofagi sunt buni sau nu??
eu as fi tentat sa incer sextafagul deoarece se adreseaza unui spectru mai larg, asta inseamna ca as avea sanse mai mari sa distrug stafil auriu
ce parere ai/aveti multa sanatate!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
145 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •