am inceput anafranil si ma simt rau

15-10-2012
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna ziua!
M-am decis sa urmez tratamentul prescris de dr psihiatru, si sa nu mai apelez la variantele naturiste.
Alaltaieri am luat prima doza si m-am simtit ciudat..tremuraturi usoare, greata, senzatie de voma, si s-a accentuat anxietatea. Nu am simtit nicidecum o stare de pace sufleteasca, m-a agitat, altfel spus.
Am citit in prospect ca aceasta stare poate aparea in primele doua saptamani, asa sa fie? Deci urmeaza doua saptamani de chin, in loc sa ma simt bine, sa ma simt tot rau. Pe langa asta, alte efecte nedorite sunt cresterea apetitului, caderea parului, m-am ingrozit. Am luat si a doua doza, a doua zi desigur, dar seara, sa nu mai simt acele efecte. Azi ar fi a treia doza de luat, insa tot ciudat ma simt.
Va rog, cei care ati urmat tratament cu acest medicament, ati avut aceleasi stari ca a mea? Ca nu mai stiu ce sa fac..
3 comentarii
0
15-10-2012, ora 10:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1. vezi sa NU fie expirat (noi am patit la alte medicamente);
2. mananca inainte si bea multa apa-dupa...;
3. plimba-te, fa miscare..chiar SI prin casa.;
4. rezultatul se va vedea dupa cateva zile;
5. revezi SI 'cantitatea' ce ti-a recomandat-o medicul,
poate trebuia o doza mai mica
(ex. de 25 sau 50 in loc de 100.am dat DOAR un exemplu)
revezi reteta...sau suna doctorul..
NU_I ok sa-ti fie chiar ASA de rau..
6. stai cateva zile -intinsa 1-2 ore, dupa;
cele bune,
0
15-10-2012, ora 10:34
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Am luat doza recomandata de dr, 25 mg, la ambalaj nu m-am uitat, presupun ca nu sunt expirate, dar cand voi ajunge acasa, ma voi uita cu siguranta.
Rau de tot nu ma simt, doar o idee agitata, si tremurici usor, uneori o zvacnire de muschi, poate asteptam eu prea mult de la tratament, sa imi fie bine de la inceput.
In schimb, nu m-am lamurit asupra unui aspect, eu iau si anticonceptionale ca tratament de substitutie hormonala, prima pastila de anafranil a coincis cu perioada de pauza (cele 7 zile din folie). Si nu mi-a mai venit deloc ciclul. Tot anafranilul sa fie de vina??
0
15-10-2012, ora 11:55
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna ziua, ce anume v-a determinat să consumaţi în continuare medicaţie? Cât de complexe sunt problemele emoţionale? Scrieţi-mi vă rog în particular.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul