Am inselat-o.. acum nu mai simt nevoia sa traiesc..

02-11-2011
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
Am o relatie de aproape 4 ani cu o fata. O iubesc enorm. Stiu la ce va ganditi, dar chiar daca am facut greseala asta, o iubesc enorm. In urma cu 3 luni am avut o cearta monstru cu ea..care pentru mine a fost ULTIMA picatura. Inainte de cearta ea avea mereu toane, mereu nu ii comvenea ceva, vorbeam cu ea la telefon ii spuneam ca sunt la un vecin si isi schimba imediat tonul vocii (nu imi spunea 'nu fa asta' dar mereu ma facea sa regret orice faceam prin felul in care vorbea) si ma rugam de fiecare data de ea sa nu fie suparata, ii explicam ca nu are motive. Dupa cearta cea mare..eu am decis ca nu mai vreau sa fiu cu ea.. eram atat de nervos, atat de satul de toate c*caturile. In urmatoarea zi, am cunoscut o fata..a fost un fel de 'instant click' intre noi. Prietena mea m-a sunat si m-a rugat sa ne vedem macar 2 minute.. era vreo 2 noaptea. A venit la mine acasa plangand.. cerind o ultima sansa promitandu-mi ca se va schimba. Dupa o ora de rugaminti am acceptat sa continuam, pentru simplul fapt ca nu mai suportam sa o vad plangand, desi nu mai vroiam sa continue nimic, si eram hotarat ca la prima greseala, sa fac treaba definitiva. Zilele ce au urmat am continuat sa vorbesc cu fata de care v-am zis mai devreme.. si a venit intr-o dimineata la o cafea.. ne-am sarutat..subtil.. ziua urmatoare am iesit la o plimbare.. ne-am sarutat din nou.. dupa vreo saptamana si jumatate, am facut sex cu ea.. si nu am avut nici o remuscare, nici un sentiment de vina, am continuat. Cu prietena mea vorbeam foarte sec..rece, simteam ca o urasc pentru fiecare secunda in care a vorbit urat cu mine (uitand de altfel ca ea a fost mereu alaturi de mine, ca ea a fost cea care a stat langa mine cand plangeam de dureri de masea, ca ea a fost cea care indiferent de cat de tare ne certam, daca pateam ceva, sau eram suparat dintr-un alt motiv, ma consola si uita totul), desi dupa cearta mi-a inghitit fiecare vorba rece, fiecare lucru deplasat pe care il spunea, , si s-a purtat FOARTE frumos cu mine.. trecand peste orice lucru neplacut pe care il cauzam. Am fost un gunoi.. au trecut 3 luni de cand tot continui cu fata asta.. si nu am avut nici o remuscare..pana astazi, cand am mers la prietena mea acasa si era in pat, si m-a privit zambind, fericita ca am mers sa o vad, si m-a luat in pat langa ea si m-a strans in brate, si mi-a spus ca e cea mai fericita ca ma are, si ca sunt langa ea. Nu mai pot..plang in continuu, abea vad sa scriu, am nevoie de ajutor, NU VREAU SA MAI TRAIESC..pentru ca nu suport gandul ca am facut asa ceva cuiva care m-a iubit neconditionat si mi-a iertat fiecare greseala.. VA ROG daca e vreun doctor psiholog dispus sa ma ajute..sa imi spuna ce sa fac, pentru ca nu ma mai suport.. Lasati-mi un mesaj va rog. Multumesc. (si va rog din suflet nu ma criticati..stiu ce am facut..si regret enorm)
11 comentarii
0
02-11-2011, ora 21:38
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
In primul rand gandeste-te bine cu cine vrei sa ramai, cu prietena ori cu fata cea noua. Pune-ti ordine in ganduri si stabileste ce e mai bine pentru tine, realizeaza pe care din ele o iubesti si ramai cu cea aleasa. Continuand asa, iti vei face rau tie insuti considerandu-te un tradator... Oricum, in cazul in care hotarasti sa ramai cu vechea iubita, tine pentru tine escapada ta amoroasa, nu i-o impartasi, vei face mai mult rau decat bine. Sunt unele lucruri pe care trebuie sa le tii pentru tine doar.
1
02-11-2011, ora 21:40
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Si inca un lucru, nu te mai invinovati atat, nu ai facut ceva atat de rau pe cat crezi :).
0
03-11-2011, ora 00:22
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!
Otilia are foarte mare dreptate. Exact asta vroiam si eu sa-ti scriu. Sa te linistesti si sa nu te mai simti vinovat. Ai grija de tine si fa exact cum iti spune inima si sufletul. Probabil esti foarte tanar si ai toata viata inainte. Viata e data de Dumnezeu si pentru nimeni si nimic in lume nu trebuie sa simti ca nu mai vrei sa traiesti. Peste ceva vreme, nu o sa ti se mai para o grozavie atat de mare, de neiertat, ceea ce ai facut. Se intampla multe in viata. Dar te rog sa nu-i spui prietenei tale niciodata ce ai facut. Pastreaza totul pentru tine. Vezi cum reusesti sa treci peste..timpul le rezolva pe toate. Si roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea gandul cel bun. Noi suntem alaturi de tine. Daca mai ai probleme, scrie.
Numai bine iti doresc!
0
03-11-2011, ora 11:37
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
Va multumesc mult amandurora pentru cuvintele voastre, voi face tot posibilul sa trec peste..dar nu stiu ce sa fac..fata cea noua..a inceput sa aiba sentimente puternice pentru mine.. si nici eu nu pot spune ca nu simt nimic pentru ea..dar in acelasi timp stiu ca mai am sentimente pentru vechea pr.. deci am ajuns la vechea rutina unde un baiat iubeste 2 fete.. ironic.. inainte obisnuiam sa-i condamn pe cei tare procedau astfel sau care erau in situatia in care ma aflu eu acum..

Nu ma simt norocos ca pot alege intre 2... pentru ca una din ele va fi ranita, si eu la fel..indiferent care ar fi.

Otilia si Mabel, va multumesc din nou pentru mesaje.. apreciez ajutorul vostru. Sa aveti o zi buna!
0
03-11-2011, ora 12:16
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Stiu ca este greu sa alegi, dar sunt sigura ca nu ai sentimente la fel de puternice pentru amandoua, analizeaza-te bine si vezi pe cine iubesti. Totodata incearca sa nu te gandesti la ce simt ele pentru tine, ci doar la ceea ce simti tu, doar asa vei face alegerea corecta. Este admirabil faptul ca te doare situatia in care le-ai pus pe cele doua. Fii sincer cu tine insuti, alege cu inima, incercand sa nu te gandesti la ce simt ele pentru tine. Nu trebuie sa stai cu nimeni din mila.
0
03-11-2011, ora 16:45
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
Multumesc din nou Otilia pentru mesajul tau.. Problema e ca sunt sentimente diferite pentru fiecare.. pe cea veche o iubesc, si impartasim amintiri frumoase impreuna, si sunt multe lucruri care ne leaga. Pe cea de-a doua nu o iubesc, dar imi este draga, si ma atrage sexual mai mult. Nu pot alege, motiv pt care probabil voi incerca sa o las moale cu ambele..pana cand una din ele se va satura.. si va lua ea decizia.. prefer sa nu fiu eu cel care cauzeaza motive de suparare..
0
04-11-2011, ora 00:00
melc
Nu este medic/terapeut
melc
2 femei in acelasi timp, nu ai cum sa iubesti ! Femeia pe care o iubesti, da culoare vietii tale. Din cauza ei, iti place mai mult tot ce-ti placea inainte. Din cauza ei, zambesti, te bucuri, iti lumineaza ziua. Din cauza ei, toate pasiunile, hobby-urile tale sunt mai deosebite.
Depinde ce cauti si tu. Fluturasi in stomac sau stabilitate ? Mai cauti iubirea ? Sau ai gasit-o.
Acum, in nici un caz sa nu-i spui primei prietene de ce s-a intamplat. E bine sa incerci sa fii un pic detasat si sa iei decizia potrivita.
0
04-11-2011, ora 00:53
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
Melc, iti multumesc pentru sfatul tau. Precum am spus mai sus, pe cea de-a doua nu o iubesc.. si sunt total de acord cu tine ca femeia pe care o iubesti iti face viata mai senina.. problema e ca realizam lucrul asta abea dupa ce acea femeie nu mai este in viata noastra.. si regretam ca nu am profitat de caldura oferita atunci cand era.. uitam toate partile rele ale relatiei, si ne aducem aminte suspinand de clipele bune. Ti-am citit ieri povestea, si imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat, insa nu mi-am permis sa iti dau vreun sfat, din moment ce nici eu nu stiu ce sa fac in situatia in care sunt..

Singurul lucru pe care ti'l pot spune cu siguranta este ca..vei gasi pe cineva bun sa-ti fie alaturi.. chiar daca in momentele acestea pare imposibil, si ti se pare ca este singura femeie care a avut ceva de oferit care te-ar fi putut interesa. Sunt alte femei..care au poate si mai mult de oferit. Tine-te bine..incearca sa faci din locul de munca un loc in care iti poti limpezi mintea (din cate tin minte conduci destul de mult) si incearca sa lasi de-o parte cele intamplate.. O femeie care se presupune ca iti face viata mai frumoasa.. nu iti face ceea ce a facut iubita ta spre final.

O seara placuta, si multumesc de raspuns.
0
23-09-2012, ora 01:49
keanu1
Nu este medic/terapeut
keanu1
Salut! Sfatul meu e sa te gandesti bine, singur pecine iubesti si sa alegi repede. Mai bine faci una sa sufere, dar macar ii spui adevarul decat sa le faci pe amundoua. Si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu tine in sensul ca nu vreau sa mai traiesc. Iubesc enorm o fata pe care am inselat-o cu alta timp de 10 luni.Problema e ca nu am crezut in relatia pe care o aveam cu ea, nu am crezut ca as putea iubi atat de mult vreodata. Acum a aflat de cealalta si sunt prietene. Mi-a spus ca ma uraste si ca nu mai simte nimic pentru mine, iar eu sufar enorm acum si nu am ce face. Am gresit foarte mult fata de ea. Nu ma mai iubeste acum desi acum 7 zile ma iubea enorm.Eram hotarat sa raman cu ea, dar a aflat exact atunci si s-a terminat totul.
Problema a fost ca ea e o fire vulcanica si ne certam din nimicuri si stateam despartiti cate o saptamana, chiar si o luna si incercam sa scap de sentimentele mele fata de ea si ma intalneam cu alta careia ii povesteam anumite lucruri. Am fugit de ceea ce simteam, m-am speriat un pic ca o iubesc si o sa vreau sa ma casatoresc cu ea si nu as vrea sa ma cert in fiecare saptamana.
Acum realizez ca nu am iubit niciodata cum o iubesc pe ea si stiu foarte bine ca i-as fi cel ai fidel sot si as face-o fericita pentru totdeauna, insa e prea tarziu pentru mine.Simt cum ma sting cate putin in fiecare zi. E groaznic. Ai grija sa nu patesti la fel
0
29-09-2012, ora 09:21
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Era o vorba de duh, cred ca a lui Johnny Depp(se poate sa ma insel sau sa nu fie exact cuvintele astea): cand ai de ales intre doua femei, alege-o pe cea de-a doua, pentru ca daca ai fi iubit-o cu adevarat pe prima nu ai fi alergat la cea de-a doua...Nu stiu cat de mult o iubesti pe prima prietena, insa daca ai ajuns sa fii cu alta femeie cu siguranta ceva scartaie acolo...si acel ceva va ajunge cu siguranta sa te macine mai tarziu...si mai devreme sau mai tarziu, cineva tot va suferi, fie prima, fie a doua.Cred ca e mai bine sa regreti ca ai facut decat sa te intrebi cum ar fi fost daca...?Nu vreau sa te sfatuiesc ca iti parasesti prima prietena ci doar sa te gandesti care din ele te face mai fericit? Pana la urma, o doza de egoism nu strica!
0
29-09-2012, ora 14:48
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
@mihaelaberea..da..cunosc acea vorba.. si are un sambure de intelepciune in ea.
Ce a fost a trecut..am ramas cu iubita mea..am rupt legatura cu cealalta fata din cauza unor impedimente.
Insa se pare ca mi-am facut un obicei foarte prost..am inceput sa o insel pe iubita mea cu alte fete..si o problema si mai mare este ca..acum sunt indragostit de o fata. Ne intelegem foarte bine..si ne potrivim din toate punctele de vedere.
Am constatat ca sunt foarte instabil emotional.. si chestia asta ma doboara.
M-am pedepsit psihic foarte mult timp pentru cele facute..si am ajuns la concluzia ca nu-i poti comanda inimii..daca inima iubeste..nu-i poti ordona sa nu o faca.
Stiu ca pot fii privit ca un nemernic..pentru ca-mi insel prietena..dar continui sa fiu alaturi de ea atunci cand are nevoie..nu o neglijez..incerc sa-i fiu alaturi mereu.
Am un gol in stomac..un vartej de sentimente in inima..si un morman de ganduri neintelese in minte..nu mai inteleg nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul