am intrerupt anticonceptionalele

26-05-2014
panainte cristina
Nu este medic/terapeut
panainte cristina
Buna ziua.. Am si eo o problema.. Am intrerupt din 17 aprilie anticonceptionalele. nu mi.a mai venit menstruatia.. Am avut pe la sfarsitul lunii aprilie decat un fel de menstruatie de culoare maronie dar nu m.a tinut nici macar o zi, au fost doar 2 pete.. Suntem in 26 mai si mie nu mi.a venit. am inteles ca dupa intreruperea pastilelor sunt dereglari menstruale dar nu mi se pare normal atata timp. am facut si doua testeteste si mi.au iesit negativ. ajutati.ma si pe mine cu un sfat ceva.. Multumesc
5 comentarii
0
10-06-2014, ora 02:23
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Cristina,

Este adevarat ca timpul de instalare a ciclurilor menstruale variaza dupa intreruperea anticonceptionalelor. Inca nu mi-as face probleme, dar daca tot nu se instaleaza dupa 2 luni de la intrerupere ar fi indicata o ecografie a ovarelor.
0
27-06-2014, ora 12:11
alexandra TP
Nu este medic/terapeut
alexandra TP
Buna ziua!am si eu o problema:am luat artizia timp de 2 ani si jumatate si din ianuarie le-am intrerupt.Mi-a venit menstruatia normal prima luna dupa intrerupere iar apoi mi-a intarziat foarte mult, chiar si o luna-o luna jumate.Ultimata data a fost pe 10 mai si de atunci nici pana acum nu a venit.Este normal?
0
29-06-2014, ora 00:31
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Alexandra, nu este normal, ai nevoie de un consult ginecologic (ecografie, profil hormonal).
0
30-06-2014, ora 23:53
alexandra TP
Nu este medic/terapeut
alexandra TP
Am facut acum 2 luni control, am facut papanicolau, ecografie si o recoltare si mi s-a spus ca este totul in regula.Mi s-a dat sa iau cervugid ovule 12 zile, antibiotic 3 zile si niste pastilute 10 zile una dimineata si una seara.Exista posibilitatea sa imi dea sa iau anticonceptionale iar?Data trecuta am ajuns de la 43 la 58 de kg si deabia am dat jos 6 si imi este foarte frica...Multumesc foarte frumos pentru raspuns!!
0
05-07-2014, ora 11:25
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
alexandra TP, ai nevoie de un probil hormonal pentru a identifica problema. Testul Papanicolau si recoltarea de secretie vaginala nu adreseaza problema ta referitor la intarzierea menstruatiei.

Ca fapt divers, daca totul era in regula nu aveai nevoie de tratament antibiotic.

"Niste pastilute" nu inseamna mare lucru :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  •