am lapte de culoare neagra, e grav?

11-04-2013
mary75
Nu este medic/terapeut
mary75
va rog sa imi spuna cineva sa ma speriu sau nu?
6 comentarii
0
11-04-2013, ora 15:04
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Secretia descrisa se manifesta la ambii sani sau doar unilateral? Prezentati si alte semne/simptome la nivelul glandelor mamare?
0
11-04-2013, ora 15:10
mary75
Nu este medic/terapeut
mary75
laptele negru este numai la un san, cel drept, cu acest san am avut probleme am avut o inflamatie cand am alaptat, si este mai mare ca si celalalt, ma doare destul de des si nu numai cand trebuie sa am menstruatie, altceva nod sau asa ceva nu am descoperit, va multumesc ca miati dat atentie si va rog foarte mult sa imi dati macar o idee daca este o problema grava sau nu, multumesc
0
11-04-2013, ora 15:26
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Multumesc pentru informatii. Simptomele descrise (secretia mamara, durerea) si faptul ca sanul drept are dimensiuni mai mari (in situatia in care asimetria de sani nu este primara) pledeaza pentru un proces patologic la acest nivel. Cauzele pot fi frecvent locale, dar diagnosticul se poate preciza doar prin examen clinic si investigatii paraclinice (inclusiv analiza secretiei, ecografie mamara, mamografie, etc.) Va sfatuiesc sa va adresati medicului de familie care, dupa o evaluare anamnestico-clinica, va va indruma spre consulturile de specialitate care se impun. Multa sanatate!
0
11-04-2013, ora 16:15
mary75
Nu este medic/terapeut
mary75
multumesc pentru informatii, sper sa ma pot duce in curand la analize
0
11-04-2013, ora 20:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Se intelegea din postarea ta ca alaptezi. Dar de fapt tu ai o secretie a sanului, fara sa alaptezi.
Mergi si fa ecografie bilaterala la sani si consulta apoi un endocrinolog sau senolog, daca trebuie sau nu sa aprofundezi analizele. Nu amana. Poate fi ceva trecator, hormonal sau o infectie, dar asa cum ti s-a spus deja, poate fi semn de ceva mai serios si e bine sa elimini acest stres.
Sanatate!
0
12-04-2013, ora 17:11
mary75
Nu este medic/terapeut
mary75
multumesc pentru sfat, acum ca stiu ca poate sa fie si ceva grav am sa ma duc la medic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: