am leucemie mieloida cronica

318 comentarii 1 23 ..... 10 11 Înainte ›
0
20-07-2010, ora 10:59
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
buna la toata lumea, am facut azi analizele hemograma completa si am trombocitele 128000, deci sub limita, dr, meu e plecat din tara si nu stiu ce sa iau sa le urc inapoi, poate stie cineva ce sa fac ca de cand sunt bolnava nu am patit asa ceva, va multumesc
0
20-07-2010, ora 19:19
rapidist29
Nu este medic/terapeut
rapidist29
nu-ti face probleme, revin la normal, eu le-am avut de-a lungul timpului si 80000 dar a fost ok...glivecul lucreaza, de aceea mai scad trombocitele dar o sa vezi ca luna viitoare o sa iasa mai mare.la mine iese 140000-150000 in ultimul timp
0
20-07-2010, ora 19:27
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
iti multumesc mult pentru sfaturi, eu nu ma pierd asa usor dar nu aveam cu cine vorbi dr, de la fundeni unde sunt in evidenta e plecata din tara si nu stiam ce sa fac deobicei imi ies trombocitele 160000 si leucocitele 40000 uneori mai scad dar in rest ma simt f bine, chiar nu prea am cu cine vb despre boala pt.ca nici la bucuresti nu prea intalnesc caz similar si de aceea orice sfat este binevenit inca o data multumesc
0
20-07-2010, ora 19:59
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
Salutare

Are dreptate Ninel nu trebuie sa-ti faci griji. si eu am avut sub 100000 si n-am avut probleme. Trebuie sa te astepti la astfel de variatii. Sper ca la leucocite ai vrut sa zici 4000.
0
21-07-2010, ora 09:06
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
draga rapidistule mai am o intrebare, inafara de glivec ceva suplimentar mai iei, pastile ceaiuri regim?fumezi, adica fumatul dar nu excesiv dauneaza?eu nu fumez dar am intrebat
0
21-07-2010, ora 09:13
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
da radu leucocitele 4000 am gresit eu scuze ca valorile sunt 4000 si 10000
0
21-07-2010, ora 18:32
rapidist29
Nu este medic/terapeut
rapidist29
eu din pacate fumez...m-am lasat 2 ani cand am aflat ca sunt bolnav, apoi am fumat un an iar m-am lasat si acum fumez din nou...dar zilele astea ma las.ceaiuri, suc de sfecla si morcovi am luat in primul an, dupa aceea mai am luat odata pe saptamana, acum nu mai iau dar mananc multe fructe...apropo de un an iau in fiecare zi cate o capsula de coenzima q10 de 200mg timp de 60 de zile apoi pauza 60 de zile este buna pentru uite aici : Protejeaza arterele. Coenzima Q10 este foarte eficienta si in a opri oxidarea implacabila a colesterolului din sange care reprezinta primul pas in distrugerea arterelor si aparitia atacurilor de cord si accidentelor cerebrale...iar glivecul slabeste inima si ficatul
si mai iau in fiecare zi cate 2 capsule de omega 3...in cele 60 de zile cand iau coenzima q10 nu iau decat o capsula de omega 3 si le iau impreuna.ambele nu au contraindicatii...mie mi le-a recomandat un medic din s.u.a...parintii si sora mea sunt stabiliti in state
0
21-07-2010, ora 18:43
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
am auzit si de marul lupului, o planta care e f eficienta, dar daca ai familia acolo de ce nu te stbilesti si tu cred ca ai avea sanse mai mairi de vindecare
0
21-07-2010, ora 19:45
rapidist29
Nu este medic/terapeut
rapidist29
am actele depuse pentru rezidenta, dar mai dureaza 2-3 ani...oricum acelasi tratament faci si acolo...doar la un transplant este mai ok acolo...dar sper sa nu se ajunga la transplant...dupa cum am scris in primul meu mesaj, a mai aparut un medicament mai eficent ca glivecul, care se introduce ca tratament dupa glivec...asa ca glivecul merge 7-10 ani apoi tasigna 7-10 ani.in 15-20 ani sigur mai apare 2-3 tratamente...important este sa fie ok ficatul, inima, plamanii, sa ne ferim de gripa, raceli puternice, efort foarte mare, prajeli, alcool, fumat
sanatate all
0
22-07-2010, ora 16:02
fr3ya20
Nu este medic/terapeut
fr3ya20
tatal mea are 56 de ani si este suspect de leucemie.s-a internat cu diagonosticul pleurezie dreapta, a facut analize si chiar un tomograf computerizat.deocamdata nu stiu diagonsticul il asteptam. din cate am citi pe fisa lui medicala (DIN CATE SE POATE INTELEGE DE CINEVA FARA SPECIALIZARE SI DIN SCRISUL PREA PUTIN CITET) ceva de limfoid cronic.acum m-am interesat pe net si vad ca sunt 2 tipuri de leucemie limfoida.oricum daca dotorul a scris la diagnostic asta cred ca este bolnav.am vazut ca sunteti multi pe aicicare suferiti de diferite forme de leucemie.aveti reactii favorabile remiterii bolii?
0
02-08-2010, ora 17:15
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
acum sunt si mai ingrijorata, trombocitele au scazut si mai mult de la 128000 la 95000 si nu mai stiu ce sa fac, vad ca tot scad cine stie ce sa fac, ce sa iau sa nu mai scada si sa revina la normal, au scazut asa in doar 2 sapt, va rog un ajutor
0
01-11-2010, ora 19:56
danycris
Nu este medic/terapeut
danycris
buna la toata lumea sunt daniela am 43 de ani si am fost diagnosticata cu LMC(faza cronica) in luna august si mi-au facut dosar de glivec.as dori daca puteti sa mi spune ti dupa ce perioada vi s a aprobat dosarul deoarece nu m i s a aprobat inca doctorii au spus ca daca nu se aproba imi fac dosar de interferon ce parere aveti va multumesc
0
01-11-2010, ora 20:28
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
Buna Daniela
La mine s-a aprobat in 3 luni.
-*


(*modificat de administrator)
0
01-11-2010, ora 20:45
danycris
Nu este medic/terapeut
danycris
Buna Radu iti multumesc
0
01-11-2010, ora 20:51
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
De unde esti?
0
01-11-2010, ora 21:10
danycris
Nu este medic/terapeut
danycris
din bucuresti
0
04-11-2010, ora 12:33
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Vreau sa stiu dk tratamentul cu Interferon Alfa [ Intron ] poate creste riscul de a face leucemie si dk ataca sistemul imunitar al organismului sau celulele rosii sau albe [ leucocitele ], vreau sa fac tratament cu Interferon pt. Hepatita B cronica si ii este frika sa nu dau in alte boli cum ar fi aceasta grava boala de sange - Leucemia. Va rog din suflet sa-mi raspundeti. Multumesc anticipat.
0
04-11-2010, ora 14:24
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
Salut,

Din ce stiu eu interferonul ajuta sistemul imunitar al organismului, dar pentru un raspuns competent ar trebui sa intrebi un medic.
Ca opinie personala nu vad nici o legatura intre tratamentul cu interferon si LMC.
Sanatate!
0
11-11-2010, ora 12:50
s_cristi
Nu este medic/terapeut
s_cristi
salut

acum am descoperit acest forum si tare imi place
ca noi cei bolnavi de lmc putem sa schimbam pareri
referitor la tratamentul cu interferon si lmc este o mare legatura pt. ca si eu am inceput cu interferon (9 luni)pana sa aprobat GLIVEC-ul
0
11-11-2010, ora 13:33
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
Salut Cristi,

Eu ziceam ca n-am auzit pe nimeni sa faca lmc dupa tratamentul cu interferon asa cum ii era frica lui Cosmyn.
0
11-11-2010, ora 14:09
s_cristi
Nu este medic/terapeut
s_cristi
salut

specific pt. lmc am facut 9luni tratament cu interferon pana sa aprobat GLIVEC-ul
0
11-11-2010, ora 14:11
s_cristi
Nu este medic/terapeut
s_cristi
intrebare

la voi cum se gaseste medicamentul?
ca se pare ca se aduce tot mai greu.
0
19-11-2010, ora 10:10
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
buna ziua la toata lumea, am o intrebare si asi dori daca stie cineva raspunsul sa ma ajute, din cauza bolii de LMC mi se retrage gingia si am dureri ingrozitoare, o masea de minte mi se clatina si aici la suceava nu vrea nimeni sa mi-o scoata, ce sa fac sau ce tratament sa iau pt a nu mi se mai retrage gingia, mananc f greu si calc pe masele iesite inafara si ma dor ingrozitor
0
16-12-2010, ora 13:22
s_cristi
Nu este medic/terapeut
s_cristi
va doresc sarbatori fericite si multa sanatate !!!
0
10-01-2011, ora 19:10
diada
Nu este medic/terapeut
diada
buna, dragii mei frati de suferinta! bolnav de leucemie mieloida conica este sotul meu. Chiar daca nu am eu aceasta boala, sunt in asentimentul vostru si inteleg perfect ce se-ntampla. Sunt trup si suflet alaturi de el, eu sunt si sotie si psiholog si sora medicala si prietena si tot ce este nevoie pt. a-i usura, atat cat pot, suferinta. El are 42 ani si i s-a descoperit boala acum 2 ani, la un control de rutina. In primele 3 lunia luat Hydrea, apoi i s-a aprobat Glivec-ul. I-a 4 pastile/zi = 400 mg/zi, dimineata. sunt zile in care se simte rau, are greturi si ameteli, nu mai spun de durerile incheieturilor, de care am citit ca va plangeti si voi. Dar ce ma ingrijoreaza cel mai mult este faptul ca, de multe ori, ii tremura mainile (ca la Parkinson) si are dureri cumplite de cap. Dr. ne-au spus ca tremuratul mainilor nu este de la aceasta afectiune. El refuza sa faca un RMN. Voi ati avut asa? mai am o intrebare - fumatul face f. rau la boala? nu poate renunta la acest viciu. De la 4 pachete (inainte de a depista boala) acum fumeaza cam 1 pachet pe zi. Astept sfaturile voastre. Sanatate multa!
0
10-01-2011, ora 20:46
s_cristi
Nu este medic/terapeut
s_cristi
buna ! imi pare rau pt.sotul tau dar trebuie sa lase tigara sisa mearga in continuare la medic plin de soeranta
0
10-01-2011, ora 22:16
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
Buna Diada,

Nu mi-au tremurat mainile, dar dureri de cap am mai avut. Nu stiu daca din cauza tratamentului. Sunt de acord cu Cristi. Trebuie sa lase tigara (si eu am fumat mult si m-am lasat pe loc, asa ca stiu ca se poate) si sa mearga neaparat la medic.
0
14-01-2011, ora 08:07
diada
Nu este medic/terapeut
diada
Multumesc pt. sfaturile voastre. dar sotul meu este f incapatanat, si asa a acceptat ideea ca este bolnav destul de greu, a trebuit sa fac multa munca de consiliere psihologica cu el, inca, uneori, are momente de #cadere pshica# si-si pune intrebarea retorica #de ce tocmai el#, care este un munte de barbat, la 1, 86 m si 110 kg.
Am intrebat medicul nostru si pe cel de la Fundeni - unde face punctia pt. citogenetic- cauza tremurul mainilor si n-au stiut rasp.
Cu fumatul nu stiu ce sa fac, chiar e f f greu, nu am luat tigari o zi si seara era turbat, nu ma mai intelegem deloc cu el. imi tot spune mereu ca si asa a trebuit sa renunte la o groaza de lucruri pe care le facea inainte si acum este in imposibilitatea de a ale mai face si nu poate renunta SI la fumat.
Avem un serv. super stresant (lucram amandoi in acelasi loc de munca) si daca la munca nu refuleaza in #tigari innebuneste#. Intr-un cuvant nu are vointa, din pacate, ca sa nu va mai spun ca, seara, cand ajungem acasa bea si 2 pahare cu vin rosu de obicei de tara, dar macar asta i s-a dat voie, dar nu mai mult de 2 pahare.
Referitor la durerile articulatiilor, pe care acum le acuza f. tare, voi luati ceva? Stiu ca sunt reactii adverese la Glivec, dar se pot ameliora cu ceva? Sanatate multa!
0
16-01-2011, ora 19:00
cori1985
Nu este medic/terapeut
cori1985
Buna,
intr adevar, Leucemia este o boala a splinei, iar numele de cancer nu isi are locul, deoarece nu exista nici o tumoare...cel mai probabil este vorba de Brucella care ataca splina, deci aceasta nu mai poate distruge globulele rosii deteriorate, etc..
E.xista o noua terapie alternativa, se numeste biomagnetoterapie, care, cu ajutorul magnetilor, omoara orice microorganism si regleaza organismul.
0
25-10-2011, ora 15:12
marign
Nu este medic/terapeut
marign
Buna ziua la toata lumea!
As avea si eu o intrebare pt toti cei care au LMC si fac tratament cu Glivec. Cat ati asteptat pt acest medicament? Ce pot sa fac ca sa-l obtin mai repede? Am depus dosarul de o luna si mi s-a spus sa astept sa iasa cineva de pe lista? Ce inseamna asta? Sa astept sa moara cineva? Caci din cat am citit, totusi Glivec-ul nu te vindeca, dar iti prelungeste viata. Si-a facut cineva rost de medicament cu pret mai mic decat in farmacii? Si de unde anume? O doamna zicea ca i-a facut transplant fetitei in strainatate. Cat a costat?
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns
318 comentarii 1 23 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: