am luat pilula de a doua zi fara motiv...

07-01-2008
vale
Nu este medic/terapeut
vale
am luat fara motiv pot sa spun, pilula de a doua zi in prima zi dupa ciclu si acum dupa o saptamana am vazut ca sangerez putin.ce se intampla?am din nou ciclu?
22 comentarii
0
07-01-2008, ora 00:00
alinna
Nu este medic/terapeut
alinna
este efectul secundar al postinorului
0
10-01-2008, ora 00:00
bbygirl
Nu este medic/terapeut
bbygirl
Acum putin timp, mai exact o saptamana jumatate am luat pilula de a doua zi pentru ca am avut ghinionul sa se rupa prezervativul fix cand a ejaculat.Aveam cam 7 zile de cand imi trecuse menstruatia.Evident ca in mai putin de o ora, aproximativ 45 de minute eram la farmacie.Farmacista mi-a zis ca daca nu au trecut 2 ore de la producerea actului sexual neprotejat sa iau doar o pastila pentru ca nu are sens sa iau 2, ca imi voi distruge hormonii.Am luat doar una..si la 4 zile mi-a venit iar menstruatia(care m-a tinut 4-5 zile)cu toate ca aveam doar o saptamana jumatate de la cea anterioara.Exista posibilitatea sa fiu insarcinata ? Va rog raspundeti-mi.
0
11-01-2008, ora 00:00
vale
Nu este medic/terapeut
vale
bbygirl eu zic ca nu ai avut menstratia propriu zis.erau sangerari abundente?sau ceva mai putin si de o culoare maronie?daca a fost putin este un efect secundar al postinorului.am avut si eu acum asta.la me a durat 4 zile.si acum tre sa astept pana mai incolo sa vad cand o sa-mi vina ciclu.
0
11-01-2008, ora 00:00
bbygirl
Nu este medic/terapeut
bbygirl
pai au fost destul de abundente.aproape ca ciclul..si inca o faza, ma dor sanii foarte tare la atingere.De ce ? din cauza asa zisei menstruatii sau...? Daca as fi insarcinata in 2 saptamani [Doamne fereste !] ar incepe durerea de sani deja ?
0
12-01-2008, ora 00:00
vale
Nu este medic/terapeut
vale
nu vreau sa te nelinistesc mai mult decat esti.ar putea fi si asta.dar nu cred ca ai ramas mai ales ca a fost dupa terminarea ciclului.ar trebui sa-ti calculezi perioada de fertilitate si asa vezi cand a fost.
0
16-01-2008, ora 00:00
bbygirl
Nu este medic/terapeut
bbygirl
doamne fereste :| Faza e ca nu am ciclul regulat..pe 20 ar trebui sa imi vina..daca nu imi vine pana pe 25 maxim merg la ginecolog...si daca e sa fiu...:|..exista o solutie pt toate, cu toate ca uneori ma gandesc la lucruri tampite..dar na..nu e un capat de lume.mc mult vale :* daca mai ai ceva d adaugat te astept cu mare placere.
0
30-12-2008, ora 12:03
drdiana
Nu este medic/terapeut
drdiana
am luat pilula de a doua zi la 45 de min dupa ce i s-a rupt prezervativul.eu eram cu 3 zile inainte sa imi vina ciclul si farmacista a spus ca nu e neaparat sa o iau dar pentru siguranta am facut-o...au trecut 6 zile si inca nu mi-a venit ciclul...de ce?si este posibil sa fiu insarcinata? va rooooooooooooooog sa imi raspundeti...sunt disperata!!!
0
21-05-2010, ora 13:26
mells
Nu este medic/terapeut
mells
Dupa contactul neprotejat..la cateva ore dupa "eveniment" am luat una dintre pilule..apoi la intervalul recomandat, a urmat a doua. Asta se intampla in saptamana de dinaintea venirii menstruatiei. Ziua la care trebuia sa'mi vina era data de 8 mai...acum suntem in 21 mai..si tot nimic. Am facut un test de sarcina saptamana trecuta..si a iesit negativ. Oare care e problema?..Poate fii un efect al Postinolului?
0
03-06-2010, ora 12:21
ionela10000
Nu este medic/terapeut
ionela10000
Acum o saptamana am avut un contact sexual cu iubitul meu, neprotejat iar el a ejacuat in mine.La 40 min maxim am luat "pilula de a doua zi".nu era Prostinol..era o singura pastila..numai stiu cum se numeste dar in orice caz este destul de scumpa...8 sute de mii(banii vechii)..banuiesc ca este buna..ma rog, sa trecem peste.Azi (dupa o sapt de la luarea pastilei), mia curs cateva picaturi de sange...dar nu este un sange obisnuit...este maro inchis.si in plus parca am pofte, mentionez k sunt pofticioasa de felul meu, dar parca aceste pofte sunt altfel.Ma ingrijoreaza faptul k poate pastilla nu si'a facut efectul..e normal sa am acele pete.:((Va rog ajutatima, sunt disperata.
0
14-10-2010, ora 12:18
ozette
Nu este medic/terapeut
ozette
Din experienta unei prietene de-ale mele am realizat ca prospectul de la Postinor este total incomplet in ceea ce priveste efectele secundare ale pastilei. Din cate am inteles (si i s-a intamplat chiar prietenei), chiar Postinor-ul cauzeaza menstruatia si cred ca oricine ia aceasta pastila ar trebui informata cu privire la acest lucru. Pentru ca este foarte neplacut sa te trezesti ca sangerezi la mijlocul ciclului si sangerarea nu se opreste dupa 1-2 zile, asa cum scrie in prospectul Postinor, ci se transforma intr-o adevarata menstruatie. Urmatoarea menstruatie va aparea la o luna de la aceasta menstruatie cauzata de pastila (cel putin asa s-a intamplat in cazul prietenei, cu o intarziere de 4 zile totusi).
Foarte important de precizat este faptul ca efectele difera in functie de momentul in care a fost administrate pastila (inainte, in timpul sau dupa ovulatie). In cazul de mai sus, pastila a fost luata inainte de ovulatie. Nu sunt sigura, dar din cate am citit daca pastila este luata in timpul ovulatiei menstruatia vine chiar cand ar trebui sa vina, iar daca este luata dupa ovulatie menstruatia intarzie. Oricum, ea se va regla in urmatoarea luna.
De asemenea, efectele difera in functie de pastila, pentru ca sunt doua tipuri: pe baza de progesteron (Postinor) sau combinate: progesteron + estrogen (Escapelle). Din cate am citit, sunt mai putin nocive cele pe baza de progesteron.
Pe prospectul Postinor ar trebui sa scrie si ca pastila nu-si face efectul daca urmezi un tratament cu antibiotice. In schimb, scrie doar de ciclosporina, sunatoare, barbiturice si altele.
Sper ca informatiile de mai sus sunt cat se poate de corecte si ca nu am indus pe nimeni in eroare.
Aveti grija de voi, pentru ca nimeni altcineva nu are!

Puteti citi si http://www.fmagazin.ro/love-sex/alerta-pilula-de-a-doua-zi sau http://www.seximus.ro/articole/contraceptie_urgenta.php
0
03-07-2012, ora 22:44
barba
Nu este medic/terapeut
barba
am si eu o nelamirire...am avut contact sexual neprotejat si am luat imediat pastila de a 2-a zii nu am avut menstruatie dupa aceasta nici macar o sangerare mika nimik.menstruatia mi se terminase inainte de contactul sexual cu cateva zile.as vrea sa stiu daca este posibil sa fiu insarcinata:) astept raspuns
0
04-07-2012, ora 00:30
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
nu ai cum sa fi ramas daca ai luat pastiluta cum scrie in prospect si pe prima si pe a doua.
1
04-07-2012, ora 16:27
barba
Nu este medic/terapeut
barba
este ceva ciudat in faptul ca nu am avut menstruatie sau sangerari de la pastila? si eu am luat decat o singura pastila
0
04-07-2012, ora 23:30
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
dc ai luat numai o pastila? nu ai luat postinor 2? are 2 pastile, una o iei dupa contactul sexual neprotejat si un apeste 12 ore parca asa imi amintesc eu d acum 4 ani d cand am luat ultima data? dc ai luat numai una? si ce anume ai luat?
0
04-07-2012, ora 23:36
barba
Nu este medic/terapeut
barba
pai mam dus la farmacie si i-am cerut o pastila de a 2-a zii si mi-a dat o pastilutza mika si am dat 1 mil pe ea:) da nu mai stiu cum se numea...dar era una singura in cutie asta stiu sigur
0
05-07-2012, ora 17:15
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
aha, inseamna ca e altceva nu postinor 2, daca ti-a dat farmacista inseamna ca e bine.stai linistita:*
0
26-05-2013, ora 03:27
CATALINCADY
Nu este medic/terapeut
CATALINCADY
Salutare vreau un sfat, so rupt prezervativu in timpu contactului sexual si la 8 ore jum o luat pastila de a doua zi, si dupace o luata cand trebuia sa i vina ciclul menstrual numa lichin maroniu care curge la inceput si nici o sangerare, si acuma or trecut 15 zile si nimic, un sfat va rog...poate sa fie insarcinata :-(
0
05-06-2015, ora 08:32
andradammi
Nu este medic/terapeut
andradammi
Buna ziua. Am si eu nevoie de ajutor. Samabata dimineata (30 mai) am luat pilula de a 2a zi din cauza lichidului seminal si eram cu o zi inainte de perioada fertila..iar azi, Vineri (5 iunie) mi-a venit ciclul menstrual sau probabil sunt sangerari, insa am aceleasi simptome ca si la menstruatie. Ar trebui sa ma ingrijorez avand in vedere ca menstruatia trebuia sa-mi vina pe 17-18 iunie? MULTUMESC
0
03-07-2015, ora 13:06
Alexandra1223
Nu este medic/terapeut
Alexandra1223
Buna! Am nevoie de ajutor, va rog! Pe data de 1 iulie am avut un contact sexual in care s-a rupt prezervativul. Nu s-a terminat in mine insa am luat Postinor 2 dupa 2 ore de la incident si a doua pastiluta dupa 12 ore. In perioada asta trebuia sa-mi vina si menstruatie. Cam in aceeasi zi cu incidentul adica pe 1, insa nu mia venit. Acum suntem in 3 si tot nimic. Nu am avut niciun fel de sangerare si nici reactii adverse. Oare se intampla ceva? Ce este cu menstruatia mea? Cand imi vine? E posibil sa fi ramas insarcinata?
0
17-12-2015, ora 12:31
Delia86
Nu este medic/terapeut
Delia86
Buna ziua! Prin prisma subiectului de discutie afisat pe forum si a comentariului de mai sus, vreau sa impartasesc si eu o experienta (atat placuta cat si neplacuta) cu persoanele ce candva pot fi in situatia mea. Datorita unei intamplari nefericite (tin sa mentionez ca responsabilitatea iubitului a salvat o parte din situatie) si anume ruperea prezervativului in timpul actului, am fost nevoita sa apelez la contraceptia de urgenta. Tin sa mentionez ca este prima si sper eu ultima pastila contraceptiva de orice fel la care am apelat vreodata fiind fan protectie palpabila. Revenind la efectele pastilei, nu am resimtit nici unul dintre efetele negative in primele 48 de ore insa dupa o perioada de 3-4 zile, am avut o sangerare usoara maronie, care in cele din urma s-a transformat in menstruatie dar de scurta durata (4zile). Emotiile cresc nestiind ce se va intampla intre timp, iar teama te impiedica sa faci un test, un raspuns pozitiv eliminanduti orice speranta. Astfel am asteptat si tot asteptat pana ieri, cand in sfarsit la o diferenta de 1 luna si cateva zile de la luarea pastilei ciclul menstrual a aparut. Dureri mai crunte decat de obicei pot spune, cu mentiunea ca sunt suportabile asemanatoare unei raceli. Deci ele exista de cateva zile abia ieri s-a confirmat eficienta pastilei. Sper ca ajuta experienta mea si in caz de incertitudini sau viitoare intrebari sunt dispusa sa ajut asa cum si pe mine m-au ajutat comentariile de mai sus! Ca un sfat: viata mea este mult mai buna si mai simpla ramanand la acel cauciuc si facand acest frumos act de iubire cu responsabilitate, si sper ca si dumneavoastra sa faceti la fel!
O zi frumoasa si 'fiti cu minte nu cuminti'!
0
22-03-2016, ora 15:41
marynico
Nu este medic/terapeut
marynico
Buna ziua..am nevoie de ajutorul vostru pt k deja am intrat in panica, am luat aceasta pastila in timpul menstruatiei, de obicei menstruatia mea dura maxim o saptamana, insa acum sunt in a doua saptamana si totusi mai sangerez, nu mult ca o menstruatie normala ci putin ma patez iar in unele zile e ceva mai mult decat o pata de sange.e normal acest lucru?am motive sa am panica?nu m'am dus la medici deoarece sunt medici ce cateodata nici nu stii daca e adevarat sau nu ce zic, va rog ajutati'ma.multumesc
0
19-09-2018, ora 13:10
ElenaBr
Nu este medic/terapeut
ElenaBr
Buna, am avut contact protejat însă a apucat sa se prelingă la capătul prezervativul și de teama am luat pastila de urgentă. Nu știu sigur dacă a ajuns vreo picătura înăuntru.. au trecut 6 zile și nu mi-a venit menstruația, am făcut doua teste deja dar rezultatul e ca nu sunt însărcinată. Sa mai încerc sa fac și alte teste in zilele următoare ? Mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Efectele pilulei de a doua zi ar putea fi potențate de un medicament antiinflamator
  •