am mereu nasul infundat!

10-12-2011
Sergiulica
Nu este medic/terapeut
Sergiulica
Buna ziua! Am 15 ani si am si eu o problema cu nasul, de 2 ani si ceva. AM nasul infundat mereu, ma doare capul tot timpul, dar nu o durere acuta, dar oricum deranjanta, din cauza careia nu pot sa dorm. Am nopti in care nu pot sa dorm nici de o culoare. Revenind la nas, nu am ambele nari infundate, daor una, dar care se schimba mereu, lucru pe care l-am observat atunci cand dorm. Cand stau intors pe partea stanga mi se infunda nara stanga, iar cand ma intorc pe cea dreapta in cateva minute se infunda nara dreapta, si asta e mereu. Am probleme mari cu nasul, si incep sa devin ingrijorat, deoarece parinti mei nu ma cred si nu iau in considerare faptul ca chiar as putea avea o problema. Ei cred ca tot se rezolva cu vitamine.
3 comentarii
0
10-12-2011, ora 16:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eio un bilet de trimitere de la med. de fam. si mergi la ORL !
0
21-12-2011, ora 15:14
addonys_2007
Nu este medic/terapeut
addonys_2007
Buna ziua! M-am operat de deviatie de sept nara stanga acum 3 luni, si in timpul aceleeasi operatii mi-a fost facuta si o calibrare a cornetelor nazale cu radiofrecventa, ambele nari, deoarece aveam o rinita alergica indusa medicamentos( am folosit in exces picaturi pentru nas Olynth).Acum, dupa circa 3 luni de la operatie, simt ca mereu am o secretie albicioasa destul de groasa in nari, mereu trebuie sa-mi suflu nasul si simt ca nu pot respira cum trebuie nici pe nara stanga, nici pe nara dreapta.Am fost din nou la control si mi s-a spus ca este curios ca nu pot respira, deoarece operatia s-a vindecat foarte bine.Nu stiu ce sa mai fac. Oare mai trebuie sa astept un pic sa se obisnuiasca mucoasa cu aerul de afara? Mentionez ca am descoperit faptul ca daca ridic cu degetul un pic varful nasului, respiratia este Extraordinar de usoara.Daca las varful nasului sa stea in pozitia normala fara sa-l ridic un pic atunci respiratia iar devine greoaie. Oare sa fie din cazua ca am nasul un pic acvilin?? Va multumesc!
0
21-12-2011, ora 15:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. configuratia vestibulului nazal si lumenul acestuia influenteaza senzatia de saturatie cu aer
faceti exercitii si masaj pentru muschii din jurul vestibulului nazal.
va uitati in oglinda cu capul ridicat in sus.. ca sa se vada intrarea in nas.. fara sa puneti mana pe nas..si o sa vedeti care parte ( externa sau interna a peretelui impedica respiratia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: