Am Miastenia gravis si prezint risc mare de lupus

20-02-2016
Georgiana Morosan
Nu este medic/terapeut
Georgiana Morosan
Buna ziua,
Am 29 de ani si 62kg. Am fost diagnosticata cu miastenia gravis in 2007. Dupa operaţie boala a intrat in remisie si nu am mai avut probleme. De vreo 4-5 ani sufăr de dureri cumplite de spate. Am facut tot felul de fizioterapie, RMN...nimeni nu a reuşit sa imi spună de la ce ma doare atat de tare spatele( zona sutienului). Acum cateva luni durerea parca s-a accentuat astfel ca nu mai reuşeam sa dorm noaptea... Am încercat din nou sa aflu ce se întâmpla: Am facut tot felul de RMN si teste de sânge. Au exclus spondilită anchilozantă si artrita reumatoidă, dar mi s-a explicat ca prezint un risc mare sa fac lupus in viitor pentru ca anticorpii antinucleari au ieşit foarte pozitivi... Ironia este ca nu prezint nici un simptom de lupus. Din aceasta cauza Dr a zis ca acum nu am lupus dar din ceea ce apare in testele de sânge prezint un risc foarte mare sa il am in viitor. Si din nou, la fel ca Dr din trecut a zis ca durerea de spate e ceva mecanic si mi-au dat sa iau antiinflamatoare care nu ma ajuta, si sa fac exerciţii... imi vine sa plâng de durere.
E posibil ca durerea de spate sa fie corelata cu lupus? Sau aveti alte idei? Nu ştiu încotro sa ma îndrept, pe cine sa mai întreb sa aflu ce se întâmpla cu spatele meu. Doua boli autoimune ma dau peste cap...
Pentru ca imi doresc foarte mult sa ramân însărcinată anul acesta mi s-a recomandat mai întâi sa iau Plaquenil pentru a scădea numărul anticorpilor. Ce riscuri ar prezenta o sarcina? Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Dispozitivul care poate ajuta la diminuarea durerilor de spate
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  •