am nasul uscat si nu pot respira

23-09-2009
simona elena
Nu este medic/terapeut
simona elena
Buna ziua,
am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Mi se intampla ca de 2 sau 3 ori pe zi sa mi se usuce nasul si sa respir foarte greu. Folosesc afrin deoarece am presupus ca este o alergie la ceva. Nu am avut aceste simtome atat de des dar anul asta nu am putut sta nici o zi fara picaturi iar noaptea ma trezesc cu nasul uscat rau parca ma sufoc si trebuie sa-mi pun picaturi. Am incercat cu apa de mare dar nu are nici un rezultat. am sinuzita cronica si deviatie de sept dar cand am fost la consultatie la orl i-am spus doamnei care m-a consultat problema mea si mi-a zis sa iau picaturi.
Nu stiu ce sa fac cred ca sunt dependenta de picaturi, nu pot sa respir. Va rog sa-mi spuneti ce sa fac. Credeti ca este de la deviatia de sept? Dar de ce se usuca nasul? Nu am mucoasa in el nu am nimic doar este uscat si nu pot respira iar cel mai rau este noaptea.
4 comentarii
0
23-10-2009, ora 21:12
cris_r
Nu este medic/terapeut
cris_r
Sunt aproape sigura ca aveti o alegie (din experienta mea si a familiei mele). Probabil ati facut rinita. Va sugerez sa consultati un medic alergolog. Dati un search pe google cu termenii "rinita alergica" si vedeti daca "recunoasteti" simptomele.
0
08-05-2011, ora 22:38
virgilmm1
Nu este medic/terapeut
virgilmm1
Buna seara, am si eu o mica intrebare:am fost la medic in buc si am descoperit ca am rinita( nu este alergica- am fost la teste). Doctorul la care am fost mi-a spus sa iau nasonex. Pentru o perioada scurta de timp am sesizat ca e o imbunatatire, dar, discomfortul a aparut repede.am fost din nou la acel medic si mi-a spus sa ma mai dau cu un tub de nasonex, sa fac acele teste la alergologie, sa vada daca nu este alergica, si daca ma mai deranjeaza, sa imi faca operatie, sa faca gauri in ( nu-mi mai amintesc bine). La alergologie mi-a fost dat rinocorth aqua( nu stiu daca l-am scris bine ) si inca un medicament ( acest medicament era pentru a-si face mai bine eferctul primul). In ziua aceea, nu am gasit la farmacie acel medicament, si pe parcurs, am uitat sa il mai cumpar. Nu am mai avut aproape nici o problema la inceput, iar acum, dupa vreo 5 luni, am simtit putin ca iar incep sa respir putin greu. Acum respir cate o data bine, iar la frig, cate o data mai greu. Ideea este urmatoarea: mai pot lua o data rinochort aqua (cu toate ca am vazut ca are cateva efecte negative ) ? multumesc anticipat.
0
05-03-2012, ora 22:22
ionut2evi
Nu este medic/terapeut
ionut2evi
Salut. am si eu o problema : am fost dianosticat cu rinita alergica permanenta si mia recomandat dr:avamys, aerius, ulei de glbenele, hexoral si nu au avut niciun efect...dar acum sa accentuat si gatul nu mai pot respira am gatul uscat si simt ceva umflat in gat...de multe ori mi se umfla gatul atunci cand beau acidulat sau mananc sarat...ce imi recomandati..cu respect ionut
0
06-03-2012, ora 10:52
cris_r
Nu este medic/terapeut
cris_r
Experienta cu antihistaminicele mi-a aratat ca toate (sau cel putin majoritatea) determina o ameliorare a simptomatologiei, dar de moment, apoi (in cateva saptamani) dau niste efecte adverse mai neplacute decat simptomele initiale. Sugestia mea si concluzia la care am ajuns este ca cele mai eficiente remedii pe termen lung sunt cele naturale, curele de imunizare a organismului (alergiile fiind determinate de fapt, de o functionare defectuoasa a sistemului imunitar), remediile naturiste s.a. Multa sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: