am nevoie de ajutor! colon spastic cu constipaţie şi megacolon

21-09-2013
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua! În urmă cu un an şi jumătate, în urma unei colonoscopii, mi s-a pus diagnosticul de colon spastic cu constipaţie şi megacolon. De atunci ţin regim alimentar în sensul că mănânc doar legume ( fierte pentru că cele crude nu le tolerez ), ciorbe, lactate şi fructe iar o perioadă m-am simţit destul de bine. Acum însă am început să fiu din nou constipată, în sensul că, în general, nu am senzaţia de a merge la toaletă decât foarte vag iar scaunul este redus cantitativ. Nu ştiu ce aş putea face, laxative nu consum de frica dependenţei. Vă rog mult să-mi spuneţi care ar putea fi cauza acestei dereglări şi ce aş putea face. Mulţumesc anticipat!
4 comentarii
0
21-09-2013, ora 10:26
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Am uitat să precizez că analizele de sânge au ieşit bune iar echografia efectuată recent arată doar o dilatare a canalului coledoc ( 13 mm ), în rest nimic în neregulă.
0
21-09-2013, ora 13:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Ioana draga,
mi-a zis MIE dr ca,
sa evit lactate si fructe...

daca NU prea mananci?!.decat fierturi si restul cate putin,
CUM vrei sa ai scaun zilnic?

cauta ca-n fiecare zi (ia o carte sa citesti..un ziar)si
stai la wc.la aceeasi ora..
pana faci

multa sanatate

p.s.
despre CE fel de echografie zici?!
stiu ca doar colonoscopie..
sau?
cele bune,
0
22-09-2013, ora 10:34
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Mulţumesc pt, răspuns! Problema este că acest regim îl ţin de 1 an jumate şi a funcţionat foarte bine, acum însă nu ştiu ce s-a înîntâmplat că nu mai merge. Scaun am zilnic însă destul de greu şi puţin. Metoda cu statul pe wc până fac nu merge pt. că am şi hemoroizi şi se crează o presiune mare asupra lor. Cât priveşte echografia, am făcut-o recent aşa, de control pt. tubul digestiv, colonoscopia am făcut-o acum un an jumate şi ştiu că e valabină 5 ani dacă nu au fost probleme majore. Sincer, nu ştiu ce şi cum să mănânc pt. a rezolva aceastăproblemă supărătoare...şi mai ales nu ştiu de la ce ar putea fi...
0
10-11-2018, ora 14:26
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Identitate neconfirmată
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Cauza problemei este o vascularizare mai mica a colonului. Prin reflexoterapie se obtin rezultate incredibil de bune. Dupa 7 sedinte apar primele rezultate. Multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •