Am nevoie de ajutor - de cand lucrez intr-o clinica de stomatologie am devenit paranoica si fricoasa | Forumul Medical ROmedic

Am nevoie de ajutor - de cand lucrez intr-o clinica de stomatologie am devenit paranoica si fricoasa

29-04-2014
Ana Maria p
Nu este medic/terapeut
Ana Maria p
Buna ziua am sa scriu Mai pe scurt nu stiu ce mi se intampla de cand lucrez intr-o clinica de stomatologie am devenit paranoica si fricoasa de boli nu ma mai recunosc. Nu stiu ce sa fac sunt singura intr-o Tara straina, am fost prea mult timp puternica nu am avut o viata roz. De exemplu ce ar fi asta am fost mi-am facut toate analizele la un spital foarte bun din centrul Londrei de 6 ani le fac acolo, Acum trebuie peste doua zile sa ridic certificatul Imi trebuie unde muncesc. Mi-a spus clar ca totul e ok dar am idei daca nu o fi Asa mi-au gresit, numele sau numarul dar tot eu Mai ales ca lucrez in clinica stiu clar ca Mai intai trebuie sa fi asistent generalist cativa ani nu gresesti verifici numarul de inregistrare, si ma gandesc ca daca a fost cineva tot cu numele ca al meu si in aceasi data si an sa faca. Va rog sa nu ma luati in ras si ce ar fi asta comportament obsesiv-combulsiv, anxietate sau ce anume, mentionez ca am 26 de ani sunt nefumatoare, nu beau, prieteni nu am.
17 comentarii
0
30-04-2014, ora 00:07
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ANA MARIA ce vezi in poza mea? un om normal fara griji fara probleme asta este si problema ta FRICA DE MOARTE peste tot auzi numai de boli grave si acum AI AJUNS SA CONSTIENTIZEZI ACEASTA PROBLEMA CAT DE USOR O POTI LUA, CAT DE USOR TE POTI IMBOLNAVI, TIE FRICA CA NU AI REUSIT FAMILIAR SI VREI O VIATA LUNGA, SAU PUR SI SIMPLU DE CURAND CINEVA CU CARE AI INTRAT IN DIALOG SAU AI AUZIT PE CINEVA NORMAL CA ARE O BOALA GRAVA SAU A MURIT.
La stiri auzi zilnic numai de cancer si alte boli grave de medici nu zic ca in ultima luna au salvat 500 de vieti ale pacientilor si alte sute ale familiilor lor, ci ca iau spaga, nu zic ca multi oameni traiesc datorita anumitor tratamente, sau cati au murit pt ca nau beneficiat de ele, ci se leaga ca se vand pe internet medicamente in loc sa faca lobi pt un acces mai usor la tratament.
Am deviat putin pt ca tu ai scris : NU FUMEZ, NU BEAU, PRIETENI NU AM si din asta deduc ca timpul dupa munca til petreci in fata calculatorului, televizorului, carti etc, ar trebui sa intelegi ca aceste vicii pe care tu nu le ai nu te apara 100% de boli, si ar trebui sa iesi sa te distrezi sa simti ca traiesti inainte sa te gandesti la moarte, SINGURATATEA TA te face sa te gandesti la toate tampeniile si cu timpul devin obsesii ar trebui sa ai grija, si apropo cand esti stresata faci greseli.
Era sa uit OAMENII SUNT FIINTE SOCIALE NU LE FACE PLACERE SINGURATATEA cu mici exceptii.
ASTEPT RASPUNS.
0
30-04-2014, ora 00:31
Ana Maria p
Nu este medic/terapeut
Ana Maria p
Multumesc de raspuns nu e frica de moarte poate ti se pare ca fac discriminare dar nu Imi e frica de hiv atat deoarce ma sbat ca sa Imi fac un viitor aici vreau sa dau la medicina si trebuie sa fi sanatos iar eu ca asistenta ma pot intepa taia cu intrumente etc. mi se pare oricum absurd sa nu poti sa te faci doctor daca nu esti100 % sanatos, dar din pacate nu fac eu Imi doresc mult meserie asta, vreau sa ajut oamenii bolnavii nimic nu m-ar face fericita de la asta mi se trage vreau sa Imi implinesc visul. Sunt contiienta ca creierul meu a fost supus stresului dupa cum am spus am avut scouring peste scouring de mica, tatal meu a murit cand aveam 12 ani a fost prematur batjocura colegilor ca eram orfana, si a vecinilor ca avem cateva kg in plus, ai mei au pierdut casa, de la 14 ani a trebuit sa ma descurc singura mama bolnav a Trebuia sa fiu tare, am facut un credit la 20 de ani pt o casa am platit 5 ani Mia fost luata si casa si bani pierduti nu Mai pot avea nimic pe numele meu in Tara de aceea am fost nevoita sa ma reintorc aici nu mi-a placut la inceput dar am fost fortata de situatie, sa fac ceva am avut un an pot spune traumatizant acum incep sa Imi revin psihic, toti Imi spun sa nu Mai fiu negativista sau etc, eu am fost realista, bine sunt si pesimista ca am pierdut multe. Da ai dreptate singuratatea ma omoara Imi doresc enorm o familie, dar nu gasesc ce Imi trebuie am timp DUmnezu ma ma ajuta, revenind la subiect in momentum de fata Mie frica ca ceva va aparea si Imi va spulbera visul, am pierdut prea multe in viata simt ca Imi pierd Ultima Sansa si asta Imi da anxietate ma rog mereu la DUmnezu, Mai fac sport citesc o gramada evit stirile nu am tv.. Nu Mai am nici fb si tot nu Imi iese axietatiile sau ce DUmnezeu o fi :(.
0
30-04-2014, ora 00:44
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
AM RATAT LA MUSTATA dar asta din cauza ca sunt multe variabile dar am fost pe aproape:TIE FRICA DE O BOALA CARE SA NU TE LASE SA TERMINI CE VREI SA FACI, si anume sati dovedesti tie in primul rand ca poti realiza din nou ceea ce ai pierdut in trecut, si fara sa realizezi tie frica sa nu ramana sui copii tai care vor urma fara tina asa cum si tu ai ramas fara tata in prima faza.
RASPUNDE-MI LA INTREBARE TE ROG
pt ca ai scris eram orfana si aveam cateva kg in plus.

ANA MARIA ce vezi in poza mea? un om normal fara griji fara probleme asta este si problema ta.
0
30-04-2014, ora 00:48
Ana Maria p
Nu este medic/terapeut
Ana Maria p
Va sa zica defapt nu e o problema psihica ci una sufleteasca?!
0
30-04-2014, ora 01:29
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DA am vrut sa raspunzi la intrebare pt ca OAMENII SUNT RAI nu vad per ansamblu o persoana ci numai ce este evident, ce nu este la fel ca majoritatea eu am 111kg dar mam obisnuit cu ele nu zic ca imi este usor dar am invatat ca trebuie sa vad partea plina a paharului CA SUNT IN VIATA, aam nasul putin mai mare si toata copiularia mea sa facut misto dar am invatat sa numi mai fie rusine cu corpul meu.
Si acum legat de meseria ta : cum crezi ca vei reactiona cand va muri un pacient deal tau, sau o sa vezi ca nul poti ajuta prea mult? pe mine ma afecteaza si cateodata visez toate persoanele decedate pe care leam vazut de a lungul vietii, sau pe cei ce iam salvat.Cu ceva luni in urma iam spus fetei mele de 4 ani ca ma fac bine si ea era atat de fericita ca voi putea sa o iau in brate si in carca, incat nu am putut sai spulber visele, deoarece eu mam referit la BINE ca o tumora scade si am scapat de doua si a mai ramas una, iar ea a inteles ca totul va fi ca si cum nas fi avut nimic niciodata.
COPII SUFERA IN TACERE si cand esti mare este acelasi lucru, baiatul meu la fel se ascundea de noi si plangea pt ca trebuit sa ii spun la 4 ani ca nu voi mai putea sa il duc in carca, sau cand o iau pe fetita in brate ca sa o urc in leagan ( chiar daca nu am voie) eu il vad cat sufera ca pe el nu pot sal ridic in btrate, am stat de vorba cu psihologul scolii pt a discuta cu el sa treca mai usor peste aceste socuri ale vietii mele intre cancer, tumori, operatii, spitale, chimio, medicamente, stari mai bune sau mai rele, fara servici ca nu mai pot merge la munca, etc.baiatul mia zis ca ar vrea sa se faca doctor ca sa ma vindece, ASA SI CU TINE.
Daca rei poti incepe cu a fi o persoana ( poza) nu te mai ascunde sub anonim, pe urma poti incepe sa vezi ce ai realizat pana acum, nu multi ar face imprumut la 20 de ani pt casa, nu multi pot avea grija de o persoana bolnava, nu multi ar luao de l;a capat sar umple de bautura si sar da batuti.
0
30-04-2014, ora 10:13
Ana Maria p
Nu este medic/terapeut
Ana Maria p
Imi pare rau sa aud asta, nu stiu povestea eu de curand am intrat pe site-ul asta, pe langa problema dvs a mea e minora ma face sa intru in pamant de rusine, asta ma determina sa fiu puternica dar indifferent de situatie veti reusii, puteti sa Imi spuneti Mai multe depre asta ce grad este daca nu va deranjeaza?
0
30-04-2014, ora 13:31
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ITI DAU MESAJ PE PRIVAT INTRI LA LOGARE MODIFICA PROFILUL SI INTRI LA MESAJE
0
30-04-2014, ora 20:37
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Oameni buni si frumosi am citit cu drag randurile voastre si va doresc din tot sufletul sanatate si impliniri cat mai multe. MARTON esti un OM BUN, e grozava puterea ta. Ana viata e un drum cu ocolisuri, nu-i usoara dar poate tocmai in asta sta frumusetea. Am citit undeva si incerc sa-mi amintesc intotdeauna cand am impresia ca nu pot face fata situatiei "nu privi viata cu prea multa seriozitate ca oricum nu iesi viu din ea". Traieste clipa, bucura-te de tot ce te inconjoara si merita. va doresc tot ce-i bun
0
30-04-2014, ora 21:15
Ana Maria p
Nu este medic/terapeut
Ana Maria p
Multumesc de raspuns, in tara am fost la medic dar nimic concret, si aici nu ma pot Duce pt ca sunt foarte stricti aici si orice cadere nervoasa sau panica mi-ar oprii definitiv munca. Si in legatura cu credinta, sunt crestina de mica tatal meu fiind dascal de BIserica Otodoxa pot sa spun ca am frecventat destul si am credinta
0
30-04-2014, ora 21:36
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Foarte ciudat ca in Anglia sunt discriminate persoanele cu anxietate ! Noi suntem mult mai evoluati ca ei din punctul asta de vedere ! Aici paranoicii ajung presedinti si sefi de institutii importante ! :)
0
30-04-2014, ora 21:42
Ana Maria p
Nu este medic/terapeut
Ana Maria p
In situatia mea dar sa explic Mai clar noi asistentii, doctorii etc suntem inregistrati la GDC care au in vedere tot personalul care se ocupa deoarece in 2007 a fost un doctor bolnav psihic si omorand peste 300 de personae intr-un an de zile nimeni nestiind cauza si sunt controale foarte riguroase si orice problema psihica chiar si minora deja le Pune un mare semn de intrebare.
0
30-04-2014, ora 22:10
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Si noi avem un bolnav psihic, care se indentifica cu generalul Antonescu si se crede mai tare decat Regele Mihai si care a distrus mai multe sute de mii de oameni si familii, e drept ca nu a omorat pe nimeni cu mana lui dar a torturat indirect, prin interpusi !
Totusi cel de care spui tu cred ca a fost un caz de medic particular care eutanasia batranele dupa ce le trata de gripa la domiciliu !
0
30-04-2014, ora 22:15
Ana Maria p
Nu este medic/terapeut
Ana Maria p
La scoala unde am invatat era vb in mare la general nu si ce medic anume asta dupa cum stiti fiind englez nu le place sa dezbata prea mult subiecte si mi pare normal sa nu deschida mintea la altii.
0
01-05-2014, ora 22:18
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Din ce ne-ai povestit despre tine nu ai profilul lui Jack Spintecatorul deci poti merge linistita la un consult de specialitate ca nu vei fi luata in vizor de MI5 ! :)
0
01-05-2014, ora 23:40
Ana Maria p
Nu este medic/terapeut
Ana Maria p
Nu Mai e nevoie mi-am luat certificatul azi :) pun pe seama stresului acumulat oricum multumesc de sfat !
0
04-05-2014, ora 08:03
Psiholog Ursu-Balaci Mariana
Psihologie, Focsani
Psiholog Ursu-Balaci Mariana
Lucreaza putin la stima de sine si la ganduri. Gandurile negative pot atrage dupa sine aceleasi tipuri de comportamente. Cu alte cuvinte ai grija de gandesti...
0
04-05-2014, ora 20:58
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Daca nu doriti sa mergeti la medic, luati calmante naturiste de la farmacie sau plafar (ce o fi acolo), eventual ceva magneziu.

Nu sunteti bolnava si nici nu veti fi. Sunteti Foarte stresata si asta va va pune ceva piedici. Mie imi e greu sa cred ca nici un medic/asistent din Anglia nu sufera de anxietate sau depresie. Cred ca e vorba de o urmarire indeaprope pentru boli psihice grave. Asadar, mergeti la medic, veti lua ceva tratament si va veti pune pe picioare.

sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul