Am nevoie de ajutor urgent!

27-07-2012
Andreea113
Nu este medic/terapeut
Andreea113
Buna ziua. Ma scuzati daca am postat in topicul gresit dar nu stiu unde sa adresez intrebarea...
Mamei mele i se zbate ochiul drept de cativa ani.. A fost la o gramada de medici care au diagnosticat-o cu pareza faciala si i-au prescris zeci de pastile. Evident nu au ajutat la nimic.. in afara de stari de somnolenta si anxietate nu au avut alte efecte. Am citit foarte mult pe internet si din cate am inteles ar fi o lipsa de magneziu si de calciu in organism.. La ce stil viata are mama, se intelege.. este mereu foarte stresata, fumeaza si bea cafea zilnic. Stiu ca nu am studii medicale, dar nu sunt de acord ca mama sa mai faca tratamente cu pastile puternice..am ajuns la concluzia ca mai bine traieste cu boala aceasta decat sa fie o leguma din cauza pastilelor care efectiv o drogau. As vrea totusi sa ia cateva luni suplimente cu calciu si magneziu dar nu stiu cum sa le combine pentru ca am inteles ca ele se resping intre ele.. Stiu ca magneziu se ia cu B6 si calciu cu D3, dar le ia in aceleasi timp pe toate? Voi incerca sa ii fac si un regim alimentar bazat pe alimente bogate in magneziu precum nuci, migdale, cereale integrale, soia, etc.. (am gasit o lista cu astfel de alimente pe internet). Am reusit sa o conving sa renunte la cafea.. dar la tigari nu cred ca va renunta asa de usor.. eu voi mai incerca totusi.
Stiu ca voi starni reactii negative pentru ca fac totul de capul meu dar credeti-ma ca ii vreau binele si nu mai am incredere in medicamentele pe care le prescriu unii medici doar ca sa scape de pacienti. Mie imi pasa de mama si nu as face nimic care sa ii inrautateasca starea asa ca va rog din suflet sa-mi spuneti ce parere aveti. Toate informatiile pe care le am, le-am citit pe internet si vreau sa fiu sigura de ele.
Deci nelamuririle mele sunt urmatoarele:
Cum trebuie sa combine magneziu si B6 cu calciu si D3 ?
Daca stiti vreun producator mai de incredere...as aprecia, pentru ca nu stiu ce sa cer la farmacie...
Cum trebuie sa ia suplimentele pentru a acoperi necesarul zilnic de magneziu si calciu dar in acelasi timp si pentru a nu face exces de ele?
Si ce fel de magneziu si de calciu trebuie sa ia? (M-au ametit pe internet cu denumirile lor: magneziu phos, magneziu carb, forte, calciu ionic, cloruri. )
Va multumesc pentru ajutor si sper ca ati avut rabdare sa cititi 'romanul' meu. Sanatate tuturor!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.