Am nevoie de ajutorul unui psiholog.

05-07-2008
pury
Nu este medic/terapeut
pury
Ma numesc Laurentiu, am 21 de ani, am fost si sunt foarte indragostit de o fata care este mai mare decat mine cu 5 ani, am fost impreuna un timp, totul a fost frumos, dar intr-un sfarsit lucrurile au luat o foarte mare intorsatura, din cauza unor probleme (care pt mine sunt minore dar pt ea sunt majore) a inceput sa se ajunga la ura. As vrea sa ma ajutati si sa imi dati anumite sfaturi pt ca sufar prea mult din aceasta relatie care este aproape imposibila pt noi din mai multe motive pe care nu le pot divulga acum, imi este frica pt ca am mai trecut prin aceste momente tot cu aceasta persoana, dar am avut pana acum o speranta ca se va repara tot dar in ultimul timp a devenit din ce in ce mai rau si acum nu mai este cale de intoarcere, si imi este frica sa nu cad intr-o depresie in care am mai cazut si in trecut si am facut numai tampenii, pt ca am foarte mari probleme si cu bautura in momente ca astea si din cauza asta am avut si tentative de suicid, nu pot trai fara aceasta persoana, si de cand sau intamplat chestiile astea intre noi nu mai am chef de viata nu mai am chef de nimic, si nu pot sa trec peste. As vrea din tot sufletul sa o pot uita sa pot trece peste, dar pt asta am nevoie de ajutorul dvs. Si va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati, sa imi dati anumte sfaturi in legatura cu ce ar trebui sa fac sa pot trece peste si sa imi reiau pofta de viata si sa incerc sa duc o viata normala.

Va multumesc, si astept raspuns
6 comentarii
0
05-07-2008, ora 00:00
alexa59
Nu este medic/terapeut
alexa59
Am citit problema ta de pe forum si incerc sa te ajut cu un sfat parintesc intrucat esti foarte tanar si eu fiind mama a patru copii cu varste cuprinse intre 13 si respectiv 31 de ani chiar te compatimesc pentru ce ti sa intamplat.Amsi eu baiatul de 26 de ani care era gata sa faca aceiasi greseala ca si tine, dar nu uita un singur lucru in viata este bine sa spui lucrurilor pe nume, sa nu te ascunzi de parinti [acum depinde si ce fel de parinti ai] trebuie neaparat sa te inteleaga si sa te ajute prin consolare.Dr nu pot deoarece tu tii acest lucru in secret. incearca sa ei un exemplu de la marii artisti de muzica populara Maria Ciobanu si Ion dolanescu care au diferenta de varsta exact cum esti tu cu prietena ta.si poate ai auzit ce viata dramatica au avut ambii artisti chinuinduse timp de trei zeci de ani pana cand Ionut Dolanescu rodul iubirii lor ia impacat pe amandoi.Dar cel mai bine este sa uiti de bautura cat mai curand posibil deoarece iti intoarce mereu gandurile catre acea persoana care tu nu o mai vrei. Prin asta te sinucizi fara sa-ti dai seama, esti gandeste pozitiv ca viata merge inainte si se poate trai confortabil si regeste fara alcol, fara ganduri necurate.Ea fiind mai in etate decat tine ti-a spalat creierul foarte usor dar tu aratai ca esti barbat matur si iti poti gasi iubirea vietii tale oricand fara sa te calce ia pe picior.Aratai ca esti barbat numai prin faptul ca poti trai si fara ea.Exista pe internet un sait si anume sfatul medicului.ro si stai pe sait pana intri dupa inscriere si logare la mesaje medic poti face dupa inscriere 10 consultatii gratuite on line si trimite mesaje. Iti garantez ca in 72 de ore vei primi raspunsul medicului psihiatru sau neurolog la care te vei aloca.Ai sa vezi viata din alt unghi si vei vedea ca totul se ia de la capat.Nu uita orice inceput are un sfarsit dar si tu ai parintii care sigur nu te vor lasa sa suferi.Nu te plange la prieteni si nu le cere sfatul caci vor rade de tine si nici nu te vor ajuta..Cauta un psiholog caci e singurul care te poate ajuta cel mai mult sa vezi realitatea.Nu dispera caci ai timp sa memorezi sfatul meu de parinte.
0
09-07-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Laurentiu, pe de o parte crezi ca nu poti trai fara ea, insa pe de alta parte, spui ca vrei sa o uiti. Adica, pe undeva in sufletul tau, stii ca poti sa traiesti fara ea. Ceea ce nu inseamna ca de aici inainte sa traiesti singur si nefericit, ci cu oricine altcineva care te face fericit.
Esti mult prea prins in aceasta relatie pentru a fi capabil sa privesti lucrurile dintr-o perspectiva mai ampla sau sa te vezi pe tine actionand si reactionand altfel decat ai facut-o pana acum in situatii similare.
Pentru asta, adreseaza-te unui psihoterapeut, in vivo.

Succes!
0
02-04-2009, ora 20:17
nita gabriela
Nu este medic/terapeut
nita gabriela
buna seara.am si eu nevoie de un sfat.sunt casatorita de 2ani si am si un copilas.relatia nu mai merge, asta simt eu.sotul meu face doar ce zic eu, la inceput am fost incantata de idee dar pe parcurs mi-am dat seama ca nu este corect ca eu sa i-au decizii de una singura, efectiv ce zic eu aia se intampla.mi-as dori sa fie altfel, ii explic tot timpul ca ar trebui sa se schimbe ca nu mai pot continua asa dar e in zadar.tot timpul tip ca o crizata si el parca nu intelege.plus ca ne-am mutat departe de parintii mei si sunt foarte singura, de aproape 1an jum stau in casa ca prieteni nu am aici si mi-e greu sa imi fac pentru ca stau tot timpul cu copilasul in casa, doar daca mai ies la o banala plimbare cu bebe.m-am plictisit si de parintii lui care stau in blocul de vizavi si care nu prea ma plac.toata lumea ma priveste ciudat ca si cum as fi o scorpie dar in sufletul meu numai eu stiu ce se petrece, vreau sa fie totul altfel, sa fie comunicare in familia mea.simt si cred ca am luato razna de la singuratate si tristete, nu stiu ce ar trebui sa fac.ma puteti ajuta va rog mult?va multumesc.gabriela
0
03-04-2009, ora 09:05
lupan2maria
Nu este medic/terapeut
lupan2maria
draga mea gabriela cand am citit cuvintele tale credema ca am bufnit rasu nu pt ca ai avea tu vreo problema ci pt ca ma regasesc si eu in totalitate in ele exact in situatia ta sunt si eu, sotul meu e un barbat extrem de bun si sa va explic cum face exact ce ii spun eu numai sa nu ma supere daca azi nam chef sa ii fac de mancare isi afce el ceva rapid doar sa ma lase sa ma odihnesc precizez ca am si eu un loc de munca ca si contabila la primarie am un bebe de 2 ani si 5 luni si sunt cam aglomerata, dar sa continuu despre el nu ma intreaba niciodata de ce intazii acasa sasu ce fac nu imi tine evidenta apsolut la nimic nici macar la banii care sunt in casa el nu stie niciodata cati sunt si in cazul in care are nevoie imi cere mie sau ma intreaba dac mmai sunt pt aia sau cealalta dar specific ca nu e asa pt ca e el mai slab de minte sau pt alt motiv este pt simplu fapt ca ma iubeste enorm si nu vrea sa ma supere cu absolut nimic isi da seama ca e obositor chiar si pt noi femeile sa facem atatea treburi, deci care ar fi sfatul meu pt tine e sa il tii asa langa tine in primul rand gandestete la cealalta persoana daca ar fi total opusul lui tiar fi mai bine? tiar place sa nu te lase sa spui nimic sau sa nu faci ceva? iar daca si pe plan sentimental nu e ca inainte iti spun din propria mea experienta ca si eu sunt o crizata ca si tine:) laso mai moale incearca sa te stapanesti si daca iti vine saa te certi cu el iesi afar pt 2 min sa iti revii si incearaca sa te stapanesti si sa depui un efort chiar si in viata sexuala ma gandesc nu stiu ca si acolo aveti probleme spun in cunostinta de cauza eu una nu ma culcam cu el uneori decat o data pe luna pur si simplu nu vroiam nu ma simteam in stare, dar de cateva zile fac eforturi sa ma schimb si sa stii ca mergefunctioneaza tot ce miam propus si mereg bine, barbati sunt ca si niste copii trebuie sa te comporti cu ei la fel, ajunsesem intrun moment sa caut alceva ma plictisisem ca eu sa iau deciziile singura, si vroiam sa caut aventura mai ales am trcut printro perioada in caer eram pe punctul de al insela dar am trecut peste si singura mam convins ca el e destul de bun la pat si ma satisface e destul de bun cu mine ca sa imi caut poate" probleme" in alta parte
0
07-04-2009, ora 13:11
nita gabriela
Nu este medic/terapeut
nita gabriela
MULTUMESC PENTRU SFATURI.ASA E NU MI-AR PLACEA SA MA BATA SAU SA TIPE LA MINE DAR DACA SUNT PLICTISITA CE SA FAC?MI-AR PLACEA MACAR O DATA SA NU FIE DE ACORD CU MINE SI SA PUNA PICIORUL IN PRAG.ASTA E, O SA INCERC SA-L FAC SA SE SCHIMBE PUTIN PENTRU BINELE FAMILIEI.SPER SA REUSESC.IN VIATA SEXUALA NU AVEM PROBLEME, CI DIN CONTRA CRED CA DE ASTA SUNTEM INCA IMPREUNA.PUP
0
29-06-2009, ora 13:18
younona
Nu este medic/terapeut
younona
faceti sport dansati cautati pe scribd.com carti despre comunicare despre interactiunea in cuplu despre alungarea monotoniei si oferiti-le si sotului faceti ceva impreuna - o activitate un hobby de ex cand dvs gatiti el sa spele vasele cand tu alergi el sa mearga cu bicla. cand mergeti la plimb cu plodul - impreuna intreaba-l daca e de acord cu ceva ce tu nu esti...dar nu lasa impresia asta - pt testare povestitii de un tip... cu care lucrati sau de un fost prieten..si asa o sa devina mai impunator
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul