Am nevoie de o solutie!

02-11-2007
mircean
Nu este medic/terapeut
mircean
Buna, ma numesc Mircea, am 25 de ani si de vreo 10 ani am pe spate cosuri destul de mari...mi s-au dat multe diagnostice: stafilococ tip A, stafilococie cutanata, etc.Am urmat multe tratamente: Antibiotice, autovaccin, vaccin pt stafilococ a, pt stafilococie cutanata, de pe spate cele mai mari le-am eliminat prin interventie chirurgicala dar mi-au mai ramas vreo 6 mari si inca multe mai mici pe langa, de vreun an au inceput sa imi apara di dispara si in alte zone(sub brat, in parul pubian) de dimensiuni tot mari, dar care dispar dupa o perioada (ma dor vreo 2 zile si dupa aceea dispar in o sptamana doua). Ultima oara un doctor mi-a recomandat un tratament cu Roaccutan dar mi-e frica sa ma apuc de acest medicament din cauza ca am inteles ca sunt posibile niste efecte secundare urate si nu as vrea sa imi asum acest risc.Ce ma sfatuiti?
3 comentarii
0
07-11-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil suferi de o forma mai grava de acnee chistica. Roaccutane ar fi o solutie pentru boala ta.
0
02-12-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
DRAGA, MIRCEA,

DUPA CUM PRZINTI TU SIMPTOMELE, PAREREA MEA E CA TU, AI O PROBLEMA CEREVINE PERIODIC.
NU TINE DE TRATAMENTUL MEDICAMENTOS, FIINDCA ARE LA BAZA O FORMA DE ATAC DE PANICA, FOARTE RAR, CARE ITI FISUREAZA CAMPURILE SUBTILE ALE AUREI.DACA NU TE DERANJEAZA, ITI VOI DA UN NR. DE TELEFON, SI CAND TRECI PRIN PITESTI, VOM INCERCA O CONSULTATIE.CAUZA E SIMPLA, DAR N MA PRONUNT. E O FORMA DE ENURESIS RARA, CARE TINE DE DISFUNCTII ALE SISTEMULUI NEURO-VEGETATIV.TINE DE O IGIENA F. SIMPLA. AM MAI TRATAT ASTFEL DE PACIENTI.-MAYYA
0
16-03-2009, ora 18:07
romi 38
Nu este medic/terapeut
romi 38
sufar de aceeasi problema si apare periodic in special la inceputul primaverii. am simultan cate 4 - 5 furunculi pe spate, si mai nou pe ceafa.am urmat tratamente cu vaccun antistafilococic si divese unguente, fara rezultat. SOARELE trateaza cel mai bine, vara nu am nimic. pe timpul iernii singurul tratament local care a dat rezultate este cu solutia ZINERYT, care costa doar 24 ron si are efect local temporar. multa sanatate. romi 38
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •