am nevoie de putin ajutor: am migrene pana cad de pe picioare

13-02-2011
adardna
Nu este medic/terapeut
adardna
nu stiu daca sunt sau nu simptome dar de o vreme incoace am migrene pana cad de pe picioare, ameteli mai mereu, senzatii de voma fara un motiv, apetit capricios, agresivitate crescuta, stari continue de agitatie, insomnii ce alterneaza cu o somnolenta exraordinara si palpitatii si cea mai mare problema e ca sunt si obeza. toate astea se datoreaza cumva obezitatii sau poate sa fie cu totul altceva mult mai grav? migrenele nu mai cedeaza nici cu ketonal duo si de atunci am inceput sa imi pun semne de intrebare, ma puteti ajuta cu un sfat? mentionez ca nu sunt insarcinata pt ca am facut cam multe teste de sarcina in ultimele luni si din anticonceptionale m-am oprit
4 comentarii
0
13-02-2011, ora 18:01
adardna
Nu este medic/terapeut
adardna
si partea proasta e ca sunt si cam depresiva
0
14-02-2011, ora 01:54
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
DragA Adardna, sunt atat de multe de spus.Te-ai gandit sa incepi o psihoterapie?
Pentru orice eventualitate fati si analizele uzuale

O sa fiu scurta si extrag o propozitie din mesajul tau prin care tu singurica iti raspunzi "se datoreaza cumva obezitatii sau poate sa fie cu totul altceva mult mai grav" si iti explic ce este mult mai gravu" pe care tu insasi il simti -netraid o durere sufleteasca (sunt grasuta si nu-mi place de mine" aceasta durere ajunge sa fie traita de corpul tau care ar vrea sa doarma pentru ca, "creierul "sa nu se mai gandeasca ca nu te placi.simti ca iti lipsesc multe din viata ta si preferi sa umpli acest gol cu mancare inloc sa rezolvi problemele ca atare...In cele mai multe cazuri clientii cu simptome asemanatoare tie au avut ori o relatie extrem de rece cu mama ori una in care mama era supraprotectoare

Cu stima,
psiholog Iooana Panculescu
clinicalpsychology@dr.com
0
14-02-2011, ora 08:16
adardna
Nu este medic/terapeut
adardna
m-am gandit sa fac psihoterapie si i-am zis si mamei dar ea mereu imi zice ca nu e nevoie ca nu am probleme psihice si ca astea in timp se rezolva, nu e din cauza unei mame supraprotectoare ci e din cauza unor intamplari neplacute de cand eram mai mica si cand aveam nevoie de psihoterapie dar nu am primit-o, i-am zis mamei ca sunt intr-o depresie continua de 2 ani de zile si da e adevarat ca in 2 ani am luat cam 20 de kg in greutate dar problema e ca nici nu mananc decat fortat, pe langa toate astea mai nou ma gandesc la moarte ca si cum ar fi o scapare, m-am izolat de toata lumea si cel mai ciudat lucru care m-a si pus pe ganduri este ca daca intru intr-un magazin kaufland de ex, si daca e multa lume am atacuri de panica zic eu pentru ca ma panichez si vreau sa ies cat mai repede de acolo pt ca ma pufneste plansul si am patit asta de mai multe ori nu numai o data, sunt in stare sa dorm si 18 ore pe zi daca nu ar suna telefonul, m-am gandit sa intrerup facultatea un an de zile dar imi e frica sa nu o aud pe mama cum urla la mine ca stau degeaba pe bani si ca nu sunt in stare sa fac nimic, ca sunt desteapta dar sunt prea puturoasa, am remarcat schimbarile mele bruste de comportament si de stare, ori daca eu le-am remarcat inseamna ca si cei din jur le-am observat...am sa vad ce am sa fac de azi inainte pt ca nu as vrea sa apelez la suicid desi il vad ca pe o scapare
0
19-02-2011, ora 00:33
emiliano33
Nu este medic/terapeut
emiliano33
sunt casatorit de 3 ani si in viata sotiei mele a aparut un alt barbat.adevarul ca am batuto de trei ori de cand sunt cu ea...cauza are un comportament ciudat si depresiv, poate si isterica.mi-a spus ca a cautat fericiri printr-un alt barbat si acesta si-a batut joc de ea.a f si a lasato, sufera pe chestia asta.avem o fetita impreuna.ce crede-ti ca ar trebui sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  •