am nevoie de sfatul vostru: relatia mea de 4 ani a luat sfarsit

20-01-2008
cuki
Nu este medic/terapeut
cuki
buna, am 23 de ani si am nevoie de parerile voastre. relatia mea de 4 ani a luat sfarsit...dupa 4 ani frumosi in care ne-am facut planuri de viitor impreuna si in care ne-am impartasit cele mai mici secrete, faceam parte unul din familia celuilalt, si daca as aduceam vreodata vorba de despartire lui ii dadeau lacrimile si spunea sa nu vorbesc urat...problema e ca numai el a fost cel care s-a luptat, m-a inteles, m-a sustinut, m-a suportat, a avut rabdare...mi-a dat un deget si i-am luat toata mana...desi nu imi dadea niciun motiv, faceam crize de gelozie, posesivitate, isterie...adica eram exact contrariul a ceea ce ar fi trebuit sa fiu...iar el era la fel de intelegator...acum 2 luni am luat-o razna de tot...ii sunam si parintii sa vad daca ma minte, il controlam desi nu aveam niciun moitiv de suspiciune, il jigneam, injuram, vorbeam urat de ai lui si multe alte chestii urate...si tot el imi spunea sa nu ii dau papucii...pana intr-o zi cand nu mi-a mai raspuns, m-a ignorat, si-a anulat biletul de avion fara sa ma anunte(trebuia sa vina acasa de sarbatori, relatia noastra se desfasura in mare parte la distanta), ignora toate persoanele care au legatura cu mine, nu vrea sa mai aiba nici cea mai mica tangenta...mi-a spus apoi ca are nevoie de timp ca i-am scos peri albi si sa fac ce vreau...nu pot sa inteleg cum a putut sa se transforme brusc din omul care a luptat pt mine, care vroia sa ne logodim anul asta, omul care nu concepea viata fara mine...in omul care ma considera acum o straina...as face orice sa ii demonstrez ca astea doua luni m-au facut sa realizez ca am gresit, dar nu ma lasa, nu imi mai da o sansa...as face orice ca prin fortele proprii sa ajung la el dar nici macar nu imi mai da sansa sa lupt...nu pot sa accept faptul ca nu ma mai iubeste, desi asa mi-a spus...l-am sunat cu numar ascuns dupa 2 luni, iar el avea vocea blanda pe care o cunosc, nu m-a repezit, nu a fost contrariat...ceea ce ma facut sa intrevad o speranta...dar nu stiu cum sa il iau sa nu fac vreo prostie...anul asta termin facultatea si planuise sa ma duca la el sa ne continuam viata acolo, acum nici nu mai indraznesc sa visez ca ar mai vrea sa ma vada vreodata...si inca ceva...sunt convinsa ca nu a fost o alta femeie la mijloc...nu pot sa accept dar nici nu stiu cum sa lupt, daca as avea bani m-as duce acolo sa vorbim...va rog spuneti-mi si voi cum sa procedez, pentru ca ideea despartirii nu o accept, intrucat sunt convinsa ca el e jumatatea mea..
12 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
veata ti.a oferit o sansa...o provocare..pe care tu nu ai ttrecut.o !
Se zice ca : De la dragoste pana la ura este un singur pas !!!
Daca baiatul a facut acest pas.Tu nu mai ai nici o sansa !!1
Chear daca o sa va impacati.nimic nu va mai fi ca inainte!
Tu n.o sa te poti schimba radical.orecum o sa ramai o narcisista, o geloasa si o sacaitoare !
Ai avut o experienta..Invata ceva...de aici...ca sa nu mai repeti greselile !
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Nu-l meriti! Cauta pe cineva la fel catine!
0
20-01-2008, ora 00:00
geomarz
Identitate neconfirmată
geomarz
Fa-ti tie si lui un seviciu. Accepta alegerea lui.
Nu ai dreptul sa injuri pe nimeni. Cu atit mai mult persoana pe care susti ca o iubesti. Gelozia nu este o scuza ca sa te comporti fara maniere.
0
21-01-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
De la distanta nu poti sa faci nimic.Oricum nu-i arata ca esti disperata sa te impaci cu el.Odata ce a suportat atatea de la tine e clar ca-i place putin sa sufere si sa lupte.Fii mai frumoasa decat de obicei, arata ca esti aproape indiferenta, cauta un tip cu reputatie buna si vezi sa auda el tot felul de chestii cum ca ai fii f.fericita, ca se poarta cu tine exceptional.
0
21-01-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Daca nu-ti reuseste nimic si cumva aflii ca are pe altcineva ultima solutie este sa inlaturi inamicul!Te duci acolo unde e el si-i arati aleia cum este cand incerci sa-i furi barbatul unei romance!
0
23-01-2008, ora 00:00
lore71
Nu este medic/terapeut
lore71
Draga mea,
E foarte dificil sa iubesti si sa ai o relatie la distanta, e chiar o dovada de curaj; iti inteleg perfect gelozia si cred ca •razna• de care vorbesti tu e o dovada de sinceritate:daca erai •diplomata•, reuseai sa te abtii de la telefoane si altele de gen•acesta e de fapt • asa se vede de la mine- strigatul tau de iubire catre el:poate aveai nevoie de mai multa siguranta de mai multe dovezi din partea lui;personal cred ca o discutie absolut sincera, din inima, nu din minte, v-ar ajuta pe amandoi foarte mult.Spui ca relatia dureaza de 4 ani •de cat timp este el plecat? Sa-ti fie bine, iti doresc din suflet!
0
23-01-2008, ora 00:00
alexandra_veveritza
Nu este medic/terapeut
alexandra_veveritza
Buna Cuki...Cred ca tu in relatia asta, desi l-ai iubit pe barbatul tau, nu te-ai chinuit prea tare sa il respecti...Un om daca este ceva mai bland si mau bun la suflet, noi avem tendinta sa calcam pe el...Sunt intr-o relatie fericita de 3 ani, multumesc:))...Hai sa-ti dau un sfat.De la inceputul relatiei i-am spus : Daca ma lasi sa te conduc o secunda macar, am sa calc peste tine si n-o sa te mai respect.Femeia este o bestie...scuze de expresie, dar asa este...stiu cum sunt eu, ca ma cunosc, ideea este sa accepti ceea ce esti, sa pastrezi ce-i bun in tine si sa-ti schimbi atitudinea.
Se numeste "Autoeducare", stiu ca este dureros sa recunosti cand gresesti si la fel de dureros este sa spui IARTA-MA, AM GRESIT!! Dar ajuta...din cate se pare, prietenul tau este o fire blanda, ei, tu ar trebui sa faci schimbarea sa devii cu mult mai blanda decat este el si arata-i ca te-ai schimbat, ca esti bine intentionata.Fa o schimbare de care si el s-ar soca si de care nu te-ar crede in stare (tu, care de obicei tipi si urli)...Din greseli invatam, dar sa nu se mai repete.Te poti controla, inainte sa incepi sa urli gandeste-te: Ce naiba fac?Incearca sa te pui tot timpul in pielea persoanei de langa tine si o sa intelegi cu mult mai bine cum stau lucrurile.Daca vrei sa il recastigi ai nevoie de o RELANSARE:) Foloseste-ti toate calitatile bune, vechi si noi, care vei invata sa le dobandesti, sa le adopti si sa le faci O PARTE din noua ta fire...Succes:)
0
26-01-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Cuki, presupun ca aceasta a fost (sau este) prima ta relatie stabila. Deci, prima ocazie sa faci anumite greseli si sa inveti din ele, cu alte cuvinte sa te cunosti pe tine in relatia cu un partener, sa-ti cunosti limitele, sa-ti conturezi un comportament atunci cand iubesti.
Comportamentul respectiv, ti l-ai descris. Desi, tind sa am dubii ca tu ai fost vrajitoarea absoluta, iar el victima ta inocenta. Senzatia mea este ca te culpabilizezi prea mult si cauti cauzele doar in comportamentul tau. Insa in relatie ati fost amandoi implicati, cu alte cuvinte, responsabilitatea se distribuie ambelor parti (mai mult sau mai putin egal...).
Ideea este ca daca pana acum te-ai lasat condusa doar de sentimente (indiferent de natura lor), momentan situatia iti cere imperios sa faci apel la alte resurse pe care le detii, si ma refer mai ales la acelea care te ajuta sa privesti lucrurile cu obiectivitate si sa actionezi in consecinta.
O mai buna adaptare la realitatea concreta ar putea fi, de exemplu, concentrarea pe finalizarea studiilor. In felul acesta, ai da timpului ocazia sa reaseze lucrurile pentru amandoi, intr-o noua structura. Poate una care o continua pe cea veche, sau poate alta complet diferita.
Nu este nevoie sa te inversunezi sa lupti, ba uneori este chiar foarte nociv, pentru ca iti mobilizezi tone de energie intr-o lupta care, in mare parte, nu se duce pe frontul tau. Este decizia lui daca mai acorda sau nu relatiei o sansa, si in aceasta decizie intervin factori asupra carora tu nu ai niciun fel de control.
Treaba ta este sa te pregatesti si pentru aceasta eventualitate, pentru a o putea integra in ceea ce va constitui de aici inainte experienta ta de viata.
0
16-02-2008, ora 00:00
offline
Nu este medic/terapeut
offline
salve shi mii de bombe,

gelozia este umbra lacomiei, a impunerii proprietatzii.
faptul k pe tine te framanta abia cand ai pierdut, denota dinnou un caracter egocentric, tot la pierderea ta te gandeshti defapt.incearca sa schimbi putzin perspectiva.dar aceasta agresivitate semnifica shi ca eshti un caracter puternic, luptator.
deshi este un clisheu, incearca satzi pastrezi sperantza, shi satzi impui o anume ordine in mentalitate, o redresare, o reanaliza.
love and hate relationship, e un lucru frumos, dar nu pentru toata lumea.
e aiurea cu distantza, dar nu da voie neputintzei sa te complesheasca.
eu zic mai bine sa incerci sa fii frumoasa, eleganta, mai mult decat de obicei, sa ii trezeshti lui gelozia shi teama de a te pierde.asta daca intradevar te iubeshte cu adevarat.
incearca sa pari shi ushor inaccesibila dar lasa deschisa o punte de legatura, shtii tu cum e cu fructul oprit, e mai dulce;cand obtzinem ceva fara prea mult efort, sau din oficiu, nu mai apreciem ca shi cand am lupta pentru el. ;)
ori tu cam asta faci, ii anihilezi instictul masculin de animal de prada (cel putzin teoretic, fiecare barbat ar trebui sal posede);il sufoci tu, poate considera k i te oferi prea ushor;lasal sa lupte.
incearca sal intrigi, sal atragi,..oferai incredere.

decat sai vorbeshti urat despre parintzi, mai bine vorbeshtei urat in pat, posibil sa aprecieze mai mult :), depinde
0
25-03-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Cucki, draga, mai da-ne vesti...
0
28-03-2008, ora 00:00
deea76
Nu este medic/terapeut
deea76
iti meriti soarta si nu uita ca roata se intoarce...oricum nu-l meriti si chiar daca va impacati nimic nu va mai fi la fel ca inainte...
0
11-05-2010, ora 20:09
marimarry
Nu este medic/terapeut
marimarry
buna cuki. vreau sa iti spun despre rel cu prietenul meu despre gelozia mea si de faptul ca vreau sa ma scimb. dupa trei ani de zile mi-am prins logodnicul cu mesaje trimise de el catre alta femeie. el sustine ca nu m-a inselat cu ea chiar daca a trimis mesajele acelea. timp de 2 luni si jumatate am inceput sa verific sa vad daca este adevarat sau nu si a fost asa cum a zis el sau o parte de cum a zis el. in fine problema este ca in locul increderii care o aveam in el s-a instalat gelozia. sincer iti zic acum ca a fost o boala si un chin pentru mie. si stii acum nu il mai invinovatesc pe el ca a trimis mesaje si stii de ce ca eu am fost de vina. eu am vrut sa faca totul ca mine si credeam ca numai eu am dreptate dar nu este asa (adica eram egoista posesiva etc si nu stiu de unde puterea asta la el sa ma suporte pt ca eu nu as fi suportat o persoana ca mine) vroiam sa il fac dupa placul meu ceea ce a fost destul de grav si imi dau seama cat de fraiera am fost. cand spui ca esti geloasa inseamna ca nu iti iubesti persoana de langa tine. si am fost geloasa si credeam ca am dreptul asupra lui si il controlam si credeam ca ma minte la orice passi il verificam absolut mereu dar a trebuit si trebuie sa termin cu aceste lucruri pentru ca altfel il pierd si sincer nu vreau ca este un om minunat si vreau sa il iubesc cu adevarat si lui daca nu o sa ii mai placa de mine si daca nu o sa mai iubeasca asta este (sper sa nu se intample asa ceva). parerea mea este ca suntem oameni si avem dreptul la libertate, la intimitate si cine suntem noi sa luam aceste drepturi unui om. NIMENI
NU TREBUIE SA GASIM PERSOANE CA NOI CA AM GRESIT FIIND GELOASE/GELOSI DAR SA NE SCHIMBAM SI SA SCAPAM DE ACEST CHIN SI ACEASTA SUFERINTA TREBUIE SI PUTEM DACA VREM CU ADEVARAT
DACA ITI MAI DA O SANSA, DRAGA MEA PROFITA DIN ADANCUL SUFLETULUI SI SCHIMBATE CA DEGEABA TI-A MAI DAT O SANSA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul