am nevoie de un tratament pt. colon iritabil

22-05-2009
brazilio
Nu este medic/terapeut
brazilio
in urma unui echo abdominal mi s/a pus diagnosticul de colon iritabil si mi/a dat debridat.as dori sa stiu daca este tratament de vindecare si daca provoaca cancer.multumesc anticipat.
17 comentarii
0
08-07-2009, ora 17:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Sindromul colonului iritabil nu este o boala propriu-zisa, ci o tulburare functionala, ce afecteaza diferite portiuni ale tubului digestiv. Spre deosebire de colita si de boala Crohn, colonul iritabil nu antreneaza un risc crescut de cancer, dar daca simptomele SCI apar la persoane peste 50 ani, medicul va efectua unele examene pentru a elimina posibilitatea unui cancer de colon.

Debridat-ul este bun!
Nu mai ganditi negativ...doar pozitiv!
Multa sanatate!
0
16-08-2009, ora 22:36
brazilio
Nu este medic/terapeut
brazilio
am citit cu oarecare intarziere raspunsul tau.iti multumesc pt.el.as mai avea o nelamurire:se pot confunda simptomele SCI cu colita sau boala Crohn?care sunt acestea?Mersi mult.
0
17-08-2009, ora 13:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Simptomele Colonopatiei sunt mult mai minore decat cele ale bolii Crohn ale colitei.
Cunosc o persoana care sufera de colon iritabil. I-am recomandat SPASMOMEN. Dupa cateva zile nu mai avea nimic. Si in momentul de fata se simte extraordinar. Mergeti la medicul de familie, poate sa prescrie acest medicament care are mult mai putine reactii adverse decat Debridat!

Multa sanatate;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
23-08-2009, ora 21:39
brazilio
Nu este medic/terapeut
brazilio
Mersi mult pentru sfat.Dar tot nu mi-ai spus simptomele colitei si bolii crohn.insist in a le sti pentru a diferentia simptomele mele.Cu toate ca diagnosticul meu a fost pus de o eminenta"dr.Sporea", mi-e frica sa nu fie ceva mai grav deoarece ma balonez excesiv cateodata si am dureri sub coaste in partea stanga.In speranta ca imi vei raspunde iti multumesc anticipat.
0
24-08-2009, ora 15:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Depinde de tipul colitei (de putrefactie, colagenoasa, limfocitica, ulcerativa, de fermentatie etc.), in general, simptomele comune ale colitei sunt:
- algeziile puternice contractante (durerile cu contractii (crampe));
- scadere in greutate, la unele persoane chiar pana la subponderabilitate grava;
- mai rar encoprezis (defecatie involuntara; incontinenta fecala);
- deshidratare;
- scaune diareice cu sau cu sange/puroi (sangvinolente/piogene - melena) si de obicei mari cantitativ;

ATENTIE!!! Colita si Boala Crohn sunt afectiuni medicale care fac parte din aceeasi familie a bolilor intestinale inflamatoare, tocmai de aceea sunt fi foarte des confundate (in 90% din cazuri se confunda colita ulcerativa cu boala Crohn)...


Simptomele bolii Crohn se pot clasifica astfel:
a) simptome incipiente precum: diaree cronica, dureri abdominale care se accentueaza in special dupa masa, sindrom de fatigabilitate cronica (oboseala), inapetenta (apetit f sczut, aproape inexistent in unele cazuri), f multe crampe, de la cele de intensitate mica, pana la cele de intesitate insuportabila, scadere in greutate etc.
b) simptome tardive: defecatie sangvinolenta si cu mucozitati (melena), dureri articulare (in cazuri grave), anemie, in special anemie feripriva datorata hemoragiilor digestive sau absorbtiei defectuoase (sindrom de malabsorbtie), dureri anale (tenesme) etc...


Balonamentul este prezent si-n cazul colitei de fermentatie al carei tablou clinic simptomatologic este destul de asemanator cu cel al colonului iritabil. Pt balonare incearca sa iei un medicament natural cu efect carminativ, spre exemplu Gasex de la Himalaya (este compus dintr-un belnd de plante ayurvedice din India). Reconsulta medicul pt mai multe detalii...multa sanatate!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
25-08-2009, ora 20:06
brazilio
Nu este medic/terapeut
brazilio
Mersi mult, aveam nevoie de cateva lamuriri pentru ca simptomele mele nu prea sunt cele descrise de alti bolnavi, Oro boala este la inceput, ori diagnosticul este gresit.Voi citi mai mult despre celelalte doua boli.inca o data mersi si numai bine.
0
31-08-2009, ora 20:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
23-09-2009, ora 21:53
brazilio
Nu este medic/terapeut
brazilio
in urma cu un an si 3 luni o prietena a mea a fost operata in Germania de un colangiocarcinom cu metastaze la 7 ganglioni limfatici.a facut chimioterapie.totul a fost bine pana acum o luna cand valoarea bilirubinei a crescut.in acelasi timp a crescut si fosfaza.poate cineva sa imi dea o idee asupra a ceea ce se intampla?
0
23-09-2009, ora 21:54
brazilio
Nu este medic/terapeut
brazilio
in urma cu un an si 3 luni o prietena a mea a fost operata in Germania de un colangiocarcinom cu metastaze la 7 ganglioni limfatici.a facut chimioterapie.totul a fost bine pana acum o luna cand valoarea bilirubinei a crescut.in acelasi timp a crescut si fosfaza.poate cineva sa imi dea o idee asupra a ceea ce se intampla?
0
24-09-2009, ora 15:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Are o problemă hepatică, rugaţi-o să meargă la consult...să nu amâne în niciun caz! (probabil este o complicaţie a chimioterapiei, sau.consuktul este obligatoriu). Însănătoşire grabnică!

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
25-09-2009, ora 21:43
brazilio
Nu este medic/terapeut
brazilio
mersi pt.raspuns.trecand prin iadul de anul trecut mi-am dat seama ca acum sunt ceva probleme hepatice.ceea ce ma ingrijoreaza este acel sau... spus de tine.poti sa-mi spui la ce te referi?consultul medical l-a facut, dar in Romania doctorii stiu sa spuna ca totul este bine, asa ca nu stiu ce sa cred.poate aparea o recidiva sau ce este?
0
26-09-2009, ora 19:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu pot să vă spun despre ce este vorba pentru că nu ştiu fişa medicală a persoanei în cauză. Totul este ok, nu vă îngrijoraţi, nu este vorba de ceva alarmant. De foarte mult ori chimioterapia determină o alterare a celulei hepatice sănătoase, iar în astfel de cazuri se recomandă protectoare şi regeneratoare ale celulei hepatice, precum: Liv.52, Essentiale forte, LiverAid, Sargenor, Lagosa, Silimarină etc.
Nici nu se pune problema de recidivă în condiţiile în care medicii v-au spus că este bine...ar fi bine totuşi dacă ar lua un hepatoprotector şi un regenerant al celulei hepatice...decizia vă aparţine! Toate cele bune...

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
27-09-2009, ora 18:58
brazilio
Nu este medic/terapeut
brazilio
nedumerirea mea este ca analizele astea sunt dupa 7 luni de la chimio, timp in care analizele au iesit perfe cte.hepatoprotectoare nu are voie, urmeaza un tratament naturist.in cele 7 luni analizele au fost perfecte iar acum marcherul a iesit 16 de la 10, fosfaza 300 si bilirubina 2.se poate spune ca revine colangita tinand cont ca ea a fost la baza formarii colangiocarcinomului?inca o data iti spun ca vreau o parere sincera in locul unei amagiri si a unui simplu e bine.mersi anticipat pt.raspuns.
0
03-10-2009, ora 15:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu vă pot spune decât atât: orice apare şi se tratează, poate să recidiveze, dar nu este o regulă omniprezentă! Consultaţi medicul...Însănătoşire grabnică.

P.S. Îmi cer scuze pentru rsp tardiv, am fost plecat în vacanţă!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
07-10-2009, ora 21:56
brazilio
Nu este medic/terapeut
brazilio
mersi mult pentru raspuns.toate cele bune.
0
07-10-2009, ora 21:57
ilie_daniel57
Nu este medic/terapeut
ilie_daniel57
Buna ziua,
Am rugamintea daca are cineva cartea "Sistemul de vindecare al dietei fara muc" de Arnold Ehret..in romana sau in engleza..v-as ruga frumos sa mi-o dati si mie. Am observat la un moment dat ca un utilizator (Terra Mater) spunea ca avea aceasta carte; i-as multumi anticipat daca imi poate trimite; eventual las o adresa de e-mail; -
0
12-10-2009, ora 16:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
----------*

O poţi descărca de aici; este varianta în limba engleză!

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nucile ar putea îmbunătăți sănătatea colonului
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  • Sindromul intestinului iritabil a fost asociat cu o diversitate bacteriană mai scăzută în intestine
  • Tratament colon iritabil
  •