am o boala genitala si nu stiu daca este transmisibila

21-10-2008
mika_miha2001
Nu este medic/terapeut
mika_miha2001
De ceva timp mi-au aparut niste "carnotenii" in zona anusului si niste unflaturi cum ar fi "cosuri" doar ca seamana
tot a niste carnotenii mai micute in jurul limbilor mici si nu stiu ce sunt si imi este frica sa ma duc la un ginecolog de teama sa nu imi spuna ca este ceva grav si mai am si secretia ciudata rau.Dupa ce ca este foarte alba si spumoasa mai este si foarte branzoasa si mi-a mai aparut pe langa secretie si niste chegulete albe foarte mici si sunt foarte cremoase si foarte dese.Am vaginu plin cu asa ceva si se mai elimina si prin secretie atunci cand curge.Sunt putin speriata!Fac sex cu prietenul meu foarte des si de fiecare data trebuie sa ma spal foarte bine "inauntru" pentru a putea avea contact sexual, ce ma surprinde este ca din momentul in care m-am spalat nu mai am nimic insa, imi apare iar a 2 zi.Prietenul meu nu are nimica deci, inseamna, ca nu este o boala cu transmitere sexuala.Acum o luna cand am observat am luat niste ovule intravaginale pentru candida, cel putin asta am crezut ca am, dar degeaba, nu mai aveam nimic o zi iar a 2 zi o luam de la cap, apoi am observat "carnoteniile".Va rog sa imi dati un raspuns sau o idee despre boala mea.Nu mai stiu ce sa fac.
1 comentarii
0
21-10-2008, ora 21:21
Romanitza
Identitate neconfirmată
Romanitza
Dupa cum descrii secretia, seamana a candida.Pentru aceasta trebuie sa faci un tratament complet, atat tu, cat si prietenul.Chiar daca la barbati nu se manifesta, ei o transmit, pot fi purtatori.Deci, degeaba faci doar tu tratamentul, pentru ca partenerul ti-o transmite din nou.Nu ai de ce sa te temi de medic.Medicii din asta traiesc, fii sigura ca le-au vazut pe toate, nu se mira, nu judeca.In general, nimic nu devine grav, daca e tratat la timp.Asa ca, nu ezita sa mergi la medicul ginecolog, apoi sa iei partenerul de mana, sa mergeti impreuna la medicul dermatolog.Ai sansa sa scapi pentru totdeauna de probleme.Nu uita:daca toti ar fi ca tine, ar muri medicii de foame.Nu esti nici prima, nici ultima care are probleme.Si medicii de-aia fac scoala, sa ofere solutii la aceste probleme.Eventual mergeti la un cabinet privat, unde personalul e mai politicos, iti ofera mai multa incredere si siguranta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •