Am o boala psihica ?

28-04-2010
shadyman
Nu este medic/terapeut
shadyman
Buna ziua, de ceva timp ma confrunt cu o poroblema care imi face viata amara...ma confrunt cu stari pe care o sa incerc sa le descriu desii imi este greu.pur si simplu sufar de asa zisa oboseala cronica.si parca tot timpul sunt obosit...si as dormii mereu prezint cefalee desii de 2-3 saptamani dorm foarte devreme (11-8), parca intr-un fel (sitiu ca suna ciudat) nu mai percep realitatea, parca nu mai pot sa realizez sa constientizez cu adevarat...parca am dificultati in gandire, nu-mi mai simt corpul ca fiind al meu...parca altcineva mi-ar misca mainile, picioarele parca altcineva mi-ar controla miscarile.si vorbele.deoarece constiinta mea "EU-l" meu este mereu concentrat doar de vazut, parca nu mai stiu sa-mi misc mainile, picioarele, ca si cand nu as intelege notiunea de "eu", si parca intr-un fel nu mai constientizez ca sunt Eu ca eu am "maini, picioare"pe care le folosesc si ca am lucruri de facut.la exterior sunt obosit.am o stare intre plictiseala si tristete si lipsa de interes (am inteles ca este posibil din cauza unei suferinte indelungate, eu am dureri cronice de cap...si asta ma pros dispune), imi este foarte teama deoarece nu mai pot sa fac nimic.decat sa intru in panica cand ma apuca, parca nu pot sa bucur de nimic..cum ma bucuram inainte acum cateva luni, dar totusi nu simt o tristete /deprimare, pur si simplu o plictiseala sau pur si simplu nu simt nimic si simptomele descrise mai sus care ma indispun si ma tin mereu numai cu gandul la asta.precizez ca am un job care implica folosirea calculatorului multe ore pe zi, uneori pierd si nopti +.va rog ajutati-ma cu un sfat orice...simt ca parca nu mai constientizez /realizez100 % ce fac, si imi este frica sa nu am vreo boala psihica sa imi pierd controlul vreodata
7 comentarii
0
28-04-2010, ora 08:35
shadyman
Nu este medic/terapeut
shadyman
este posibil sa am o boala psihica ?
0
28-04-2010, ora 08:51
shadyman
Nu este medic/terapeut
shadyman
sau este posibil ca sa fiu atat de obosit Fizic si psihic incat corpul meu sa imi dea aceste senzatii de "control pierdut" ?
0
29-04-2010, ora 19:53
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
E posibil sa fii epuizat- ai sa razi dar de obicei oamenii cu adevarat nebuni- nu sesizeaza acest lucru si foarte greu ajung sa se trateze, preferand sa ii vada pe toti cei din jur bolnavi

ai avea nevoie si de o relaxare, daca vrei sedinte de psihoterapie care te vor ajuta. gaseste-ti un hobby, citeste, inoata, alearga, iesi la plimbare, bicicleta, etc- vremea proasta care s-a prelungit ne-a terminat pe toti- si acum alta placere: celebra astenie de primavara. umpleti timpul si cu altceva decat munca care sa te faca sa te simti mai bine- orice e bine, ia-ti o pisica ajuta la orice fel de depresie si stare proasta. nu te lasa doborat de ideea ca ai putea avea o boala si fa tot ce e posibil!

oboseala psihica si intelectuala e de multe ori mult mai rea decat cea fizica

mananca sanatos, cat mai multe salate in perioada asta, fructe, suc natural de portocale la micul dejun

vitamax ajuta luat la micul dejun (din proprie experienta)

sper sa te ajute cu ceva, tine-ne la curent !
cu respect,
geanina leabu
consilier psihologie
0
29-04-2010, ora 20:45
catalinalex
Nu este medic/terapeut
catalinalex
Salut shadyman. Exact ce ai descris aici se aseamana foarte mult cu cazul meu. Nu ai nimic grav dar trebuie sa stii ca trebuie neaparat sa consulti un medic psiholog/psihiatru. O sa iti recomande niste medicamente care in paralel cu vizite dese la psiholog te va ajuta sa treci peste aceasta stare. Totul e ok doar ca la un anumit moment al vietii ne impiedicam de unele obstacole. Sa ne tii la curent cu tot ce ai rezolvat. Bafta:)
0
29-04-2010, ora 21:55
shadyman
Nu este medic/terapeut
shadyman
Multumesc mult pentru raspunsuri, Doamna Geaninaleabu : Este neaparat nevoie de sedinte la psiholog, nu prea as vrea sa merg, sau sa ma indop cu pastile, am avut de curand o problema de familie care m-a socat putin sa zic asa.reprezentand tot asa o cadere psihica a unui membru al familiei.dar s-a rezolvat.eu insa am ramas cu teama ca as putea si eu sa patesc la fel...si ca as putea avea vreo boala psihica.asta e problema mea in mare...
0
29-04-2010, ora 21:55
shadyman
Nu este medic/terapeut
shadyman
catalinalex daca ai putea sa-mi lasi un Id de mess pe privat sa vorbim.multumesc mult :)
0
05-03-2013, ora 12:57
Ionut_grigore
Nu este medic/terapeut
Ionut_grigore
Salut la toata lumea, shadyman, o sa ti explic eu mai bine prin ce treci, pt ca de astfel si eu trec prin asa ceva de aprox un an.
Bun, hai sa incepem cu inceputul, in 1 rand tot ce ai descries tu acolo sus se numeste derealizare + depersonalizare, simti ca nu iti mai aparti, vocea ta ti se pare straina, simti ca esti detasat de propriul tau corp, ca ai fi un observator asupra propriei tale vieti adica ca si cum te ai observa pe tine de undeva de sus, de la persoana a 3 a, in fine, simptome de genul:cap gol, culorile din jur un pic mai sterse, demotivare totala, nu te mai bucura nimic, dar nici tristete nu este, este o stare intre tristete si bucurie, daca este sa razi, o faci doar artificial, foarte plat, dar numai este rasul tau cel de altadata, s au bucuria cand vezi pe cineva de foarte mult timp, este un sentiment care a scazut in intensitate la minim.Eu unul m am ales cu asa ceva dupa un episode cu atacuri de panica, atunci am "primit" si derealizarea si depersonalizarea", pe a 2 a am invins o in mare parte...tind eu sa cred, dar am ramas acum cu derealizarea, cert e ca numai ma bucur ca altadata si daca o fac..este doar un sentiment de bucurie cat se poate de sters.Daca doresti mai multe informatii, putem vb pe messenger, mai sunt cateva persoane care au acest tip de tulburare, putem face o conferinta si sa vb mai multe acolo.Numai bine iti urez.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Oboseala cronică, semnul unei probleme de sănătate
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  • Aproape jumătate dintre pacienții cu COVID-19 îndeplinesc criteriile de diagnostic pentru sindromul de oboseală cronică
  • Femeile sunt mai grav afectate de sindromul de oboseală cronică - studiul DecodeME
  •