Am o candidoza care nu se mai vindeca. Ce sa fac sau ce am?

21-12-2011
GabrielIsHere
Nu este medic/terapeut
GabrielIsHere
In urma cu 7 luni aproximativ, am contanctat candida impreuna cu o uretrita, am vindecat uretrita si candida dau avea si prietena mea si am luato iar, am urmat tratamente cu flucovin si pimafucort dar aveam contact in timpu lui si luam iar. am facut asa de mai multe ori. dar acuma am luat 2 tratamente si tot nu s-a vindecat, nu am mai avut nici contact. primu a fost nizoral 15 zile 2 pe zi cu canesten crema si pimafucort, dupaia mi-a dat sa ma dau ceva timp cu triderm simplu, tot nu a trecut. acuma ultimu am luat 10 zile flucovin de 50 mg cu pimafucort si exoderil si tot nu a trecut. nu stiu ce sa mai iau sa scap de ea odata. Sfaturi ?
6 comentarii
0
21-12-2011, ora 04:17
GabrielIsHere
Nu este medic/terapeut
GabrielIsHere
Tin sa mentionez ca intr-un timp a fost si cutanata, am vindecat ranile cu o crema homeopata... Am incercat si tratament homeopat cu ozon si bilute de pus sub limba si tot fara rezultat...
0
21-12-2011, ora 15:22
GabrielIsHere
Nu este medic/terapeut
GabrielIsHere
Acuma dupa ce am terminat flucovinu 10 zile cu cremele, mai sus precizate mi-a zis ca poate am o iritatie si sa ma dau cu elidel si cu exoderil. Are vreo treaba cu candidoza ? Sau ca nu-mi trece ?
0
21-12-2011, ora 17:29
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna
Si eu m-am confruntat cu candidoza iar tratamentul a fost flucovim de 150 mg o pastila luat azi, dupa care inca unul intr-a 7 a zi. Am folosit si crema micoheal hc crema externa. Am avut candidoza de cateva ori de-a lungul unui an, insa am urmat acest tratament de fiecare data si a functionat mereu, intr-un final nu a mai aparut. Cateodata la primele simptome de candidoza am folosit numai crema si dupa o aplicare deja nu mai aveam nevoie de pastila..
Trebuie sa fie neaparat flucovim de 150 mg doza unica, o data nu a avut de 150 si mi-a dat de 100 si nu a functionat. Sper sa iti fi fost de folos.
PS: nu stiu daca crema Micoheal hc se mai gaseste la noi in farmacii, acum un an am cautat-o si mi s-a spus ca nu se mai importa, insa merita sa o incerci daca reusesti sa o gasesti, practic de la prima aplicare se amelioreaza extrem de mult. Tridermul nu este bun deloc.
0
21-12-2011, ora 17:33
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Ti-am trimis si un mesaj privat, sa il citesti, este important.
0
23-12-2011, ora 02:44
GabrielIsHere
Nu este medic/terapeut
GabrielIsHere
Imi raspunde si mie cineva mai specializat, poat eun doctor ? Dc persista asa mult candidoza ?
0
05-01-2012, ora 01:48
GabrielIsHere
Nu este medic/terapeut
GabrielIsHere
Nu este ce ai scris tu in mesaj
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •