am o carie intre 2 masele de mult timp

11-05-2009
Mircea Bondar
Nu este medic/terapeut
Mircea Bondar
Buna seara, problema mea este urmatoarea: am o carie intre 2 masele de mult timp iar acuma sangereaza din cand in cand, cineva mi-a spus ca trebuie sa ma duc la dentist sa imi scoata nervu problema este ca eu nu suport durerea, adica daca aud ca trebuie scos nervul si stiu ca doare fac atac de panica, iar altcineva mi-a spus ca nu doare ca pune ceva acolo si omoara nervu. imi spuneti si mie va rog ce imi poate face la acea carie cum imi va scoate nervu, va durea ? :(
3 comentarii
0
12-05-2009, ora 00:55
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nu o sa va doara absolut nimik.ptr linistea dvs se face anestezie.
0
29-07-2009, ora 23:47
ande
Nu este medic/terapeut
ande
am si eu o problema:(de o saptamana ma doare maseaua aveam plomba si acum mi-a scos nervul si inca ma doare mentionez ca nervul mi l-a scos ieri si dupa mi-a pus antibiotic si inca un medicament peste:(si daca apas p masea ma doare si nici nu pot manca p ea:( )
va multumesc anticipat
0
30-07-2009, ora 13:42
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
si dupa ce se scoate nervul e posibil sa apara durere, in special la presiune, asa cum ati mentionat. acest lucru se datoreaza tratamentului mecanic de canal. nu este nimic anormal. cu un antiinflamator uzual ar trebui sa va cedeze durerea in cateva zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •