am o durere de cap de 3 luni

12-10-2014
bryandoru
Nu este medic/terapeut
bryandoru
buna ziua am o durere de cap care a inceput acum 3 luni pe care o simt zilnic aproape fara intrerupere nu ma deranjeaza este o durere usoara insa ingrijoratoare, am fost in Italia in vacanta si spre curiozitatea mea am mers la urgente.Mia facut tac tomograf care a rezultat o cefalee, am urmat un tratament dat de doctorii italieni cu ibrupofen timp de 5 zile si mi-au spus ca daca nu imi trece sa ma duc sa vorbesc cu un neurolog, intradevar mia trecut cam jumate de luna insa au reaparut si le simt si in ziua de azi...intrebarea mea este daca aveam ceva grav aparea pe tomograf? va multumesc !
3 comentarii
0
12-10-2014, ora 21:50
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
V-a făcut un CT cerebral ? Dacă era ceva, se vedea. Însă poate fi o problema de coloana cervicala. Aveţi probleme cu coloana ?
Dr Petre Muresan
0
13-10-2014, ora 13:27
bryandoru
Nu este medic/terapeut
bryandoru
da m-au bagat la acel aparat mare cu un sfert de bust culcat cu mainile pe langa corp, apoi mi-au dat raspunsul a doua zi rezultand cefalee...nu am probleme din cate stiu cu coloana cervicala insa multi au spus ca poate fi de la asta dar nu cred, e posibil asa ceva sa ma doar de dimineata de cand ma trezesc pana seara cand adorm?
0
19-01-2015, ora 17:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ bryandoru

V-ati facut un consult oftalmologic ?
Chiar daca va gasesc 0, 5 dioptrii, aveti sanse sa va treaca din prima zi durerile.
Mie asa mi s-a intamplat.
M-am confruntat cu dureri groaznice de cap timp de un an.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •