am o fetita de 12 ani care a fost diagnosticat.Tumora intrabad-limfom.

25-09-2011
iubidulce
Nu este medic/terapeut
iubidulce
concluzii.Aspectul histopatologic si testele imunohistochimice sunt compatibile cu un limfom malign nonHodgkin cu celula medie B de tip Burkitt. asta find in urma cu 1an si 7luni urmand cu chimioterapie pna acum tratamentul find, FARMA pe care i lau administrat timp de 1an si 5 luni dupe care i lau schimbat cu metotrexat.urmand doua ture cu el.acum dupe doua ture de tratament cu metotrexat nu se sinte bine iau iesit afte in gurita are ameteli nu mai vede bine. am dori si noi sa stim sunt efecte secundare sau nui mai suporta corpul tratamentul ? {mai grav find faptul ca nu mai au unde sai puna o branula.ne mai avand venisoare pe tot corpul}.va rog din tot sufletul sa-mi dati un sfat ?va multumesc.
1 comentarii
0
27-09-2011, ora 21:47
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! La ce clinica face tratamentul? Legat de efectele adverse ale Metotrexatului, acestea sunt multe. Medicul curant ar trebui sa va informeze despre semnele si simptomele de toxicitate ale administrarii Metotrexatului( in cazul in care apar stomatita, varsaturi, diaree cu deshidratare, metotrexatul se intrerupe pana la ameliorarea simptomatologiei). Pentru a depista rapid efectele toxice( aceste efecte toxice pot fi hepatice, pulmonare, renale, neurolgice, hematologice, gastrointestinale)se impune o evaluare periodica : hemoleucograma cu trombocite, enzime hepatice, evaluarea functiei renale, radiografie pulmonara; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici