am o fetita de 14 ani care este dependenta de fondul de ten si de machiajuri

23-09-2010
alexandra96
Nu este medic/terapeut
alexandra96
Buna ziua,

Am o fetita de 14 ani care este dependenta de fondul de ten si de machiajuri. Nu poate traii fara fond de ten.In fiecare zi il foloseste. Este complexata de defectele ei si zice ca cu ajutorul fondului de ten arata mult mai bine. Ieri i-am aruncat toate machiajurile... a facut crize si plange in continuu. Nu vrea sa mai iasa din casa si nu stiu ce sa ii fac. I-am explicat de atatea ori ca peste cativa ani va arata ca o femeie batrana cu riduri si o piele lasata dar nu vrea sa inteleaga. Nu stiu ce sa mai fac.
Ce ziceti sa o las sa foloseasca in continuare?
4 comentarii
0
24-09-2010, ora 13:22
alexandra96
Nu este medic/terapeut
alexandra96
dar daca nu vrea sa se lase de ele pt k eu am mai incercat sa ii explic ca nu este bine ceea ce face si nu intelege.Dar acum mi-a zis k va face tot ce vreau eu numai sa i le dau inapoi... dar nu stiu ce sa cred k ea promite dar nu se tine de cuvant...
0
29-10-2010, ora 21:52
Psiholog Nicolae Nedea
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Nicolae Nedea
Buna alexandra 96,
spui ca te ingrijoreza faptul ca fetita ta de 14 ani este dependenta de machiaj, ar fi interesant de stiut de cand face acest lucru, si in ce conditii a inceput. Daca e vorba de o dependenta atunci trebuie vazut ce satifactii obtine din acest lucru. Daca este vorba de defecte, precizez ca la acesta varsta copii tin foarte mult la imaginea lor, ii poti fi alaturi, inatarind-ui increderea in ea.
Mult succes!
0
19-11-2010, ora 04:19
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
dependenta de machiaj?daca ar fi asa probabil multe fete au aceasta "boala"
Machiajul reprezinta o masca.Oare ce se afla sub acea masca?ce vrea micuta sa ascunda?
0
19-11-2010, ora 04:29
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
daca nu ii place ceva la ea incercati sa o ajutati in acest sens nu luandu-i si armele care crede ca le are
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum sa creezi o relatie echilibrata cu copilul tau
  • Cum îi spun copilului că este adoptat?
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Ajutor pentru mamele care nu reușesc să stabilească legătura emoțională cu nou-născutul
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •