am o infectie alba varscoasa, mancarimi, dar nemirositoare

26-10-2009
alovleyteen
Nu este medic/terapeut
alovleyteen
buna ziua.azi, m-am logat pe acest site, am vazut intrebari si raspunsuri totodata foloritare...poate ma poate ajuta si pe mine cineva...
am 20 de ani, si am o problema vaginala, am o infectie alba varscoasa, mancarimi, dar nemirositoare, si atunci cand ma scarpin, , , se umfla:(( apoi ma ustura rau:((.stiu ca cel mai indicat este sa mergi la medicul ginecolog la control...dar nu prea am timp.spalaturi vaginale nu am facut pana aqm.(.decat cu dushul).si folosesc un gel ptr iginena intima (avon).ma spal cam de 2-3 ori pe zi...va rog sa-mi dati un n sfat cu ce pot sa tratez aceasta infectie!
4 comentarii
0
26-10-2009, ora 12:29
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Vizita la medicul ginecolog este extrem de necesara in cazul tau, pt ca spalaturile vaginale cu dusul nu sunt deloc indicate!Ele se fac doar la indrumarea medicului si nu cu dusul ci cu irigatorul, folosind anumite pulberi cumparate din farmacie.Se mai pot face spalaturi si cu bicarbonat de sodiu sau otet de mere, insa in cazul excesului de spalaturi vaginale, mediul vaginului este perturbat si pot aparea infectii precum candida albicans, gardnerela vaginalis, insa nu este exclus nici riscul aparitiei bolii inflamatorii pelvine.Vaginul are propriul sistem de curatare, el este chiar mai curat decat cavitatea bucala.Asa ca fa-ti timp sa mergi la medic, pt ca sanatatea trebuie sa fie prioritara!!
Numai bine!
0
26-10-2009, ora 12:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca nu ai timp sa mergi la medic...nu ai cum sa stii nici ce ai, nici ce e de facut corect.Asa, din auzite, te poti trata superficial, sa iti dispara eventual simptomele si sa persiste o problema care sa iti faca mai rau peste un timp. Tu hotarasti. poate fi candida, sau poate fi altceva, mascat de simptomele astea. Un Papanicolau si o analiza a secretiei nu consta mult.Sanatate!
0
26-10-2009, ora 12:35
alovleyteen
Nu este medic/terapeut
alovleyteen
multumesc din suflet ptr sfaturi.sunt foarte speriata:((..o sa-mi fac timp saptamana asta sa merg la doctor...aaa.si ink ceva...cu ceva timp in urma.mi-a curs din san un lichid asa.albicios putin..nu am sanii mari...si nici nu m-am lovit sau ceva de genul:((.




va multumesc!!!!:*:**:*:
0
26-10-2009, ora 13:30
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
alovleyteen, cu atat mai mult trebuie sa mergi la medic.Nu ai de ce sa fii speriata, pt ca totul se rezolva, indiferent de problema.Scurgerea aceea din san, este posibil sa fie datorata unor dereglari hormonale, insa pana nu mergi la medic nu ai cum sa afli acest lucru.Asa ca, fuguta la medic!
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: