Care este cea mai usoara metoda de a te sinucide ?

24-05-2018
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Care este cea mai usoara metoda de a te sinucide ?
37 comentarii 12 Înainte ›
1
24-05-2018, ora 18:14
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
De ce sa recurgeți la acest gest ?
Sinuciderea nu este o cale de rezolvare a problemelor
Dacă aveți gânduri de suicid mergeți la doctor și la un psiholog va rog.
0
24-05-2018, ora 18:17
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Merg deja!degeaba!
1
24-05-2018, ora 18:26
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Draga Elena!

Nu cred ca exista vreo metoda usoara de a te sinucide.

Uneori trecem printr-un moment dificil in care credem ca a termina cu viata este mai usor decat a merge mai departe. Lucrurile insa nu sunt pe atat de simple precum par. Multi isi fac si mai mult rau incercand sa se sinucida, iar apoi regreta.

Daca ai ganduri suicidare, poti vorbi cu cineva despre asta la telefon 0800 801 200, sau poti suna la 112 si vei primi ajutorul de care ai nevoie pentru a trece peste acest moment.

Dupa o zi innourata si ploioasa, iasa si soarele! Pentru asta insa trebuie sa fim vii!

Curaj! Acest moment, asa cum a venit va si trece! Vei vedea ca primind medicatia potrivita, in timp lucrurile se vor aseza. Ai rabdare insa, uneori nu este asa de usor sa se gaseasca medicatia si dozajul potrivit. Cu medicatie insa, si cu terapie, lucrurile se pot imbunatati! Am vazut asta cu oamenii care au venit la mine la cabinet! Exista speranta! Insa.. cum spuneam, uneori rabdarea ne este pusa la incercare! Mergi la medic, spune-i de fiecare data cum te simti, ce ganduri ai, s.a.m.d. Asta il va ajuta sa gaseasca mai repede medicatia potrivita pentru tine. Fa la fel si in sedintele de psihoterapie si vei vedea ca lucrurile se vor imbunatatii in timp!

Iti doresc multa sanatate si toate cele bune!
0
24-05-2018, ora 18:40
YvesSaintLaurent
Nu este medic/terapeut
YvesSaintLaurent
Daca te gândești serios termina ca nu merita sa te sinucizi si îți zic din experienta.
0
24-05-2018, ora 18:46
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Elena, dacă simți că nu te ajută specialiștii la care mergi, schimbă-i. Ca-n orice meserie și în cazul nostru sunt psihologi cu mai multă sau mai puțină experiență, sau poate să nu existe compatibilitate și atunci opui rezistență și nu te ajută.
Să nu mai spui niciodată că vrei să te sinucizi, pentru că viața merită trăită până în ultima clipă. Orice problemă o poți depăși dacă îți dorești cu adevărat.
Care e problema ta de chiar nu găsești resurse să o depășești?
1
24-05-2018, ora 19:02
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Nu ma inteleg cu parintii deloc, tocmai ce m am despartit de prietenul la care tineam mult, ma cert cu sora non stop.
0
24-05-2018, ora 19:54
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Cu care capsula de slabit te-ai simtit cel mai bine Elena, am auzit ca unele ar contine ceva amfetamine ! :)
Da-mi un link in privat eventual !

Referitor la intrebare, nu stiu care e cea mai usoara metoda dar cea mai placuta cred ca este sa te uiti la filme pana mori !
0
24-05-2018, ora 20:37
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Capsula de slabit de la superslim.nu am luat.o de pe.net ci din farmacie.
2
24-05-2018, ora 20:44
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Elena, de ce sa te sinucizi ? Sint oameni care au nevoie de tine, oameni carora le poti schimba viata in bine daca traiesti.
1
25-05-2018, ora 08:33
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Faptul că te cerți cu părinții nu-i un motiv de sinucidere. Conflictul dintre generații e de când lumea și pământul. E normal să gândiți diferit, pentru că societatea evoluează, totul se schimbă, cu cât ești mai în vârstă te adaptezi mai greu, fiecare are un filtru conform propriilor experiențe. Dar e important să găsiți o cale de comunicare, astfel încât fiecare să respecte opiniile celuilalt și să vină cu argumente prin care să-și explice comportamentul.
Despărțirea de un băiat nu e cel mai rău lucru ce ți se putea întâmpla. Decât să rămâi într-o relație nepotrivită, mai bine singură o perioadă, în care te ocupi mai mult de tine, de dezvoltarea ta personală, astfel încât mai târziu să-ți poți alege un partener cu care să nu mai ai probleme.
Încearcă să monitorizezi ce anume provoacă certurile cu sora și discutați fiecare problemă în parte pe baza unor argumente. Ai în vedere faptul că oamenii sunt diferiți, fiecare are modul lui de gândire și percepție, propriile nevoi, de aceea se spune că fiecare are dreptatea lui.
2
25-05-2018, ora 09:19
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Draga Elena
Faptul că gândești diferit fata de părinții tăi e un lucru normal.pt că suntem unici că indivizi sistem de valori identitate.Faptul.ca prietenul te a părăsit nu e o tragedie meriti ceva mai bun decât el.Sunt oamenii cu cancere in stadii terminale care ar vrea să trăiască sun oameni cu malformații congenitale sau diverse dizabilități care vor să trăiască.Așa că nu lasă o ceartă și o despărțire sa îți întunece gândirea.TU REPRINTI CEVA PENTRU CINEVA in lumea asta continua sa îl cauți!
1
25-05-2018, ora 10:08
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Aveti dreptate.m am lasat si de droguri.
1
25-05-2018, ora 10:29
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Deci vezi că se poate?
Totul este să ai mai multă încredere în tine și să știi să separi problemele: ce depind de tine, vezi cum poți să le rezolvi, iar cele ce nu depind de tine, înveți să le accepți, că nu ești o zeitate ca să le poți face pe toate.
2
26-05-2018, ora 15:44
david90
Nu este medic/terapeut
david90
"Viata merita traita pana in ultima clipa" e un cliseu nerealist.(un bolnav de cancer ce prezinta dureri insuportabile, probabil si-ar dori sa moara...) Cu totii stim, fie ca vrem sa recunoastem sau nu, ca viata pe care o traim e un nonsens, indiferent de sensul subiectiv pe care i-l dam fiecare. Dar in principiu, it doesn't fuckin' matter daca apuci batraneti senile, sau mori la 20 de ani...Ceea ce ne tine in viata sunt micile placeri (recompense) pe care diferitele activitati le activeaza in creier, in cazul unui creier ce functioneaza la parametri optimi. De ar lovi o anhedonie generala in populatie, specia ar deveni extincta destul de rapid. :))

Revenind la topic, de m-as sinucide, as alege cel mai probabil intoxicatia cu monoxid de carbon si as face-o intr-un loc izolat in care nu as fi gasit, pt a evita suferinta nenecesara produsa parintilor/rudelor.
1
26-05-2018, ora 16:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bravo, Elena! Felicitari! Ma bucur pentru tine!
3
26-05-2018, ora 16:29
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Daca te pot ajuta cu ceva elena să îmi spui
1
28-05-2018, ora 13:31
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Elena sa stii ca de cele mai multe ori ceea ce ne place noua cel mai mult ( aici intra si atractia irezistibila spre un anumit gen de parteneri) nu ne este si de folos iar ceea ce pare aparent un dezastru poate fi inceputul unui drum bun !
Cam asa e si in cazul tau, odata cu despartirea de amicul tau te-ai lasat si de droguri, ceea ce este un lucru foarte bun avand in vedere ca tu ai deja o tulburare psihotica !
Vorbeste si cu un preot despre ceea ce ai de gand sa faci ! In general vorbeste cu cat mai multa lume !
2
01-06-2018, ora 16:15
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Cea mai usoara metoda de a te sinucide e sa mananci fast food si sa bei Cola. :))
1
08-03-2019, ora 11:30
Anonimus96
Nu este medic/terapeut
Anonimus96
Si eu vreau sa ma sinucid... Stiu ca este cel mai mare pacat, dar nu mai pot. Incerc sa trec peste toate, dar sunt din rau in mai rau nu mai pot. Pana la urma asta e orcum am facut numai pacate pe pamantul asta
0
03-08-2020, ora 11:33
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu este medic/terapeut
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
De sinucis sa sti ca nu e asa usor prima oara cand am incecrat sa ma spanzur la 15 ani cu un cablu electric din cauza ca s.a rupt acel cui de care il legasem nu vrei sa sti prin ce rusine treci sa te intrebe cineva dc ai mare urma de piele arsa la gat de la cat de zbati cand te strange sau ca vb ciudat o perioada sau sa te scoata cineva cand te inneci intr.un lac desii tu stiai sa inoti... indiferent ce ajungi sa faci nu trage pe altu in urma ta cu gandul ca putea face cva pt tine si ca e vina lui desii de obicei este vina lor a parintilior in primul rand dar nu vezi in ce lume traim ca totul se rezuma la bani, sincer eu personal in locul tau as sta mai mult de vorba cu baieti de pe forum de aici e plin de ei care ar face orice sa aiba o sotie sa tina asa la.ei cum te exprimi tu, gandeste.te ca daca esti intreaga poti.muncii poti cunoaste oameni noi mereu interesanti si neinteresanti tu esti cea care trebuie sa iti faci din asta aventura vietii tale, drumul catre perfectiunea personala a ta si la sfarsit cand iti vei alege persoana perfecta pt tine sa iti aduci aminte de acest mesaj de la mne si sa iti spui ca te bucuri ca ai ales sa incerci ce ti.am scris si ce frumos ai avut numai de invatat din toate intamplarile traite indiferent frumoase sau mai urate... si stai linistita ca lumea oricum judeca si invidiaza de exmplu si pe mne ma roade invidia cum nu s.a njmerit sa intalnesc pe cineva asa intens ca tine, deci incepe.ti aventura si lasa lumea toata sa te vada cum iti scrii povestea
1
03-08-2020, ora 14:50
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Elena fa ce iti place, cauta-ti o prietena.
1
03-08-2020, ora 19:55
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Elena draga, fa ce crezi tu...si eu sunt satula de multe...poate de prea multe.SI te si inteleg.
0
22-08-2020, ora 00:02
Vali1979
Nu este medic/terapeut
Vali1979
Am citit toate mesajele pana la sfârșit dar tot nu am a dat nimeni nici un răspuns concret. O metoda la îndemana și fără durere de a încheia toate socotelile. Dacă exista vreo clinica care sa te ajute cu aceasta problema iar ca plata sa accepte donarea organelor ( poate exista cineva care vrea sa trăiască dar are nevoie de componente), va rog sa postați un link sau denumirea acelei clinici.
1
22-08-2020, ora 10:17
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Haide mai Vali, chiar asa de grava e situatia, chiar crezi ca nu se mai poate face nimic ? De ce sa ceri ajutor pentru a muri si sa nu ceri ajutor pentru a trai ?
1
26-08-2020, ora 09:47
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Chiar așa: Nu e mai simplu să ceri ajutor pentru a-ți face viața mai ușoară? Odată și odată toți murim, dar dacă viața e atât de scurtă de ce să vrem să ne-o scurtăm? Orice probleme întâmpini, spuneți că ești un luptător și dovedește-ți că poți să le depășești. Dacă atâți oameni pot, tu de ce nu?
Spune POT și vei PUTEA! Poate te-ar ajuta să citești cartea cu același nume a lui Norman Vincent Peale
0
28-08-2020, ora 23:18
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Insista cu medicatia
Exista tot felul de medicamente anti suicid
Aici putem enumera Antipsihotice ca leponex, quetiapina, stabilizatori de dispozitie ca saruri de litiu, lamotrigina
Antidepresive ca sertralina, duloxetina, amitriptinila, trazodona etc
Benzodiazepine
Stimulente
0
21-03-2021, ora 02:54
BauManLau
Nu este medic/terapeut
BauManLau
Buna seara, ma poate ajuta cineva va rog cu niste calmante jur ca nu mai suport de cand cu pandemia asta totu mi sa distrus, certuri in famile daca fac ceva nu-i bine de munca nu am ca am fost dat afara de la inceputu pandemiei sotia vrea sa ma de-a afara din casa copilului din cauza lucrului si lipsa banilor daca copilu plange si incerc sa-l calmez ca nu vrea sa intre in casa, sotia imi spune ca sa nu mai fac asa ca din cauza asta face asa daca nu ma implic nu-i bine daca ma implic iar nu-i bine daca fac iar nu e bine daca ma comport normal nui bine daca ma comport urat cred ca intr-o ori ma omoara ea ori eu ori chiama politia sa ma de-a afara va rog dati-mi ceva ca ajung într-un moment de nebunie si ma urc inmasina si plec pana într-un cap de pod, va rog ceva de calmare de cand am fost operat am am avut tratament cu opioide pt dureri de atunci am ramas cu gandu la medicamentu ala care are o putere enorma de a nu simti dureri.
0
21-03-2021, ora 07:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati ceva naturist de la farmacie sau mergeti la medicul psihiatru pentru a va da o reteta.
0
21-03-2021, ora 08:14
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Incercati
Stresclin Complex 1 1 1
Nervocalmin relaxare 1 1 1
Magnosun 0 1 0
1
21-03-2021, ora 14:55
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Vă înțeleg suferința, pentru că situația actuală a adus multe probleme, dar e necesar să vă adunați și să-ncercați să găsiți soluții de moment pentru a vă stabiliza emoțional, pentru că starea actuală nu va dura o veșnicie și copilul va avea nevoie de un tată puternic care sa-l sprijine la nevoie. Luați ce v-a recomandat dl. doctor sau mergeți la un medic căruia să-i povestiți prin ce treceți ca să vă ajute să depășiți momentul.
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: