Am o intrebare urgenta. menstruatie peste anticonceptionale

11-11-2007
mysha
Nu este medic/terapeut
mysha
In decembrie fac 1 an de zile de cand folosesc anticonceptionale mercilon.Nu am avut nici un fel de probleme, ba chiar ma simt foarte bine numai ca luna aceasta, de la 10 zile de la inceperea foliei mi-a venit ciclul.Dar nu stiu din ce motiv.Nu-mi curge ca la un ciclu normal dar deja asta este a4a zi si mi-e teama.Ma gandesc ca ar fi din cauza algocalminelor si nurofenelor pe care le-am luat din cauza unei dureri de masele dar nu am trecut doza recomandata.Sau am mai luat niste laxative, sau poate k nu am respectat trecerea la noua oara;eu mi-am pastrat ora veche la care le luam.Daca ar fi vorba de o raceala, nu stiu;oricat de bolnava as fi fost eu nu tin minte sa oi fi avut probleme cu menstruatia.Va rog ajutati-ma ca, chiar nu stiu ce sa fac.Eu o sa-mi fac totusi maine o programare la doctor, dar am nevoie si de parerea dvs caci toate semnele mele de intrebare la site-ul acesta le-am gasit.Va multumesc!
10 comentarii
0
13-11-2007, ora 00:00
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
Eu iti recomand cel mai bine sa mergi la un medic ginecolog care ti a recomandat si pastilele!numai acuma ai avut scurgeri intermenstruale?aceste scurgeri se datoreaza si anticonceptionalelor dar e mai bine sa consulti un medic!si ai grija sunt medicamente care reduc efectul contraceptiv al anticonceptionalelor si dak ai avut si contacte sexuale in perioada care lui si anti conceptionale si medicamente!nu vreau s ate speri dar e mai bine sa consulti medciul!multa bafta!
0
13-11-2007, ora 00:00
mysha
Nu este medic/terapeut
mysha
Este prima oara cand am astfel de scurgeri de aceea mi-e si teama ca nu am mai patit.Iar alte medicamente nu am mai luat...eu am mai auzit ca si de la nurofen se intampla acest lucru daca iei mai multe decat este recomandat.Singura problema ar fi diferenta aia de ora.Mi-am facut programare la o policlinica privata(panaceea)...sper sa fie bine.Multumesc mult.Dar daca mi-as lua un test de sarcina ar fi prea devreme?Ca nu stiu cum oi rezista pana vineri
0
13-11-2007, ora 00:00
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
Deci de cand iei anticonceptionale nu ai mai avut scurgeri intermenstruale!ora nu e neaparat problema nu e o problema dak a doua folie ai inceput sa o iei inainte sau mai tarziu cu o ora!sunt teste de sarcina mai performante care detecteaza de la 5 zile o sarcina si unele de la 7 zile dupa contactul sexual!cand ai avut acel contact sexual pe care nu esti sigura?in ce data?
0
13-11-2007, ora 00:00
mysha
Nu este medic/terapeut
mysha
ultimul contact sexual l-am avut cam dupa 6-7 zile de cand incepusem sa iau pastilele iar la vreo4-5 zile mi-a aparut petele acelea.dar am inteles ca daca ai fi insarcinata iti curg niste pete maronii sau diferit de un ciclu obisnuit, la mine era un sange curat.Azi nu mai mi-a curs, o fi de bine?Oricum mai am pastile pana luni si termin folia
0
13-11-2007, ora 00:00
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
data in care a avut loc contactul sexual!spuneai ca ai uitaT o pastila!o pierdere de sarcina chiar dak ai scurgeri petele nu sunt neaparat maronii!totsusi eu sper ca e bine si fa un test de sarcina si mergi di la medic pt siguranta ta !iti doresc numai bine!sa mi spui rezultatul !
0
13-11-2007, ora 00:00
mysha
Nu este medic/terapeut
mysha
Nu am uitat o pastila.Am luat-o la ora 8 dimineata, care o luam eu de obicei...iar de cand s-a decalat ora am luat-o tot la 8 pe cand eu trebuia sa o iau la 7.Iar dat, cred k pe la inceputul lunii asteia 3-4.Oricum eu ma duc vineri la programare si vedem.O sa-ti spun cu siguranta.
0
13-11-2007, ora 00:00
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
atunci nu are cum sa fie sarcina oricum nu e problema ora la care ai luat anticonceptionalul cu o ora mai tarziu e oki !atunci treb sa se depisteze doar din ce cauza ai avut scurgerile!
0
13-11-2007, ora 00:00
mysha
Nu este medic/terapeut
mysha
Ok! O veste buna...oricum nu am avut niciodata nici un fel de probleme in privinta asta si sincera sa fiu nici nu cunosc prea multe...dar oricum teama imi persista pana vineri...sper sa nu fie nimic grav.Dar tu sti ceva de pauza aceea care trebuie luata la un interval de timp?Am fost de curand la un cabine particular, chiar pana sa mi se intample chestia asta, si mi-a spus ca nu trebuie luata nici o pauza atat timp cat nu am probleme din cauza lor;pot sa le urmez chiar 10 ani de aici inainte.Am mai citit si eu asta, dar am si citit ca este bine sa faci.Pana la urma care e adevarul?
0
13-11-2007, ora 00:00
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
Eu te sfatuiesc totusi sa iei o pauza macar de o luna sau doua!e cel mai sanatos!pt ca totusi anticonceptionalele au toxine si afecteaza ficatul cel mai tare!dak vrei putem vb si pe mess dak crezi ca ti pot fi de ajutor!
0
28-02-2019, ora 19:43
Claudia06s
Nu este medic/terapeut
Claudia06s
Buna!De un an jumatate iau anticonceptionalele Artizia, luna aceasta cand mai aveam 7 pastile de luat au inceput sa-mi apara scurgeri maronii ( asta fiind acum 2-3 zile), la inceput foarte putin cantitativ dupa mai cu intesitate insotita de dureri de burta, precizez faptul ca am avut si niste usturimi si ma gandesc sa nu fie o raceala...ma poate ajuta cineva ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •