am o nelamurire

31-01-2010
@ang3l
Nu este medic/terapeut
@ang3l
am avut o relatie de aprox 3 ani cu un baiat inainte cu un an de a ne desparti, am facut o criza de rinichi... am fost la mai multe ecografe... unii mi au spus ca am piatra de 5 mm altii de 7 mm... un ultim doctor mi a spus ca am, de fapt, pungi de puroi, dar numai la unul din rinichi... in fine, mi a dat untratament mi au trecut durerile si peste 2 sapt am fost iar la dansul... concluzia!? se transferase puroiul si la celalalt rinichi... cel putin asa mi s a spus... mi a mai dat inca un tratament, cu augumentin, si nu m am mai dus dupa aceea la control... dupa ce m am desp de fostul n am mai avut nici o rel pana in februarie2009 cand am cun un baiat cu care m am inteles bine dupa fosta relatie pana am decis sa fie si intre noi o relatie... am avut 2 contacte sexuale cu el si am ramas insarcinata... ne hotaraseram sa pastram sarcina si pt asta mi s a spus ca trebuie sa mi fac analizele la sange... le am facut si? surpriza... vdrl pozitiv... au zis in prima instanta ca s ar putea sa fie un rezultat fals pozitiv asa ca le am mai repetat impreuna cu iubitul meu... el negativ eu tot pozitiv. am primit sfaturi sa fac avort.. si asa am facut... am umat apoi un trat de penicilina si la sf lui o fiola de moldamin...m am dus iar la analize si eu si iubitul meu si tot la fel.. eu pozitiv el negativ... cum e posibil?... doctorita mi a spus ca nu sunt contagioasa dar ca sunt cronnic infectata... nu am mai inteles nimic... m am dus totusi la alt laborator unde mi a iesit negativ... m am enervat si m am dus la primul laborator unde mi a iesit vdrl pozitiv sa ii intreb ce se intampla de fapt... de la timisoara mi au trimis un rezultat pe care scria titru de 1/2 vdrl pozitiv. n au stiut sa mi explice clar ce inseamna. o doamna mi a spus ca nu e sigur sifilis. ca e o infectie in sange... ca am sangele infectat. e posibil sa fie de la rinichi??? ce sa mai inteleg?? nici unul din partenerii mei n au asa ceva. cum se explica? unde sa ma duc? n am avut in viata mea acele simptome ale sifilisului... bunica mea a fost asistenta 40 de ani si mi a spus ca e posibil ca infectia de la rinichi sa fi ajuns in sange... sau ceva de genul asta... va intreb si va rog din suflet explicati mi si mie ce inseamna toate astea: titru 1/2 vdrl pozitiv... analiza tpha nu stiu dak mi a fost facuta sau nu ca pe rezultat nu aparea asa ceva... unde sa ma duc? pt ca aici nu mi zice nimeni nimic concret... si mai am o intrebare.. eu lucrez la un bar... pot sa am probleme din aceasta cauza? ca n am stampila cu negativ vdrl pe carnetul de sanatate? multumesc frumos
2 comentarii
0
31-01-2010, ora 14:44
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Faceţi următoarele trei analize: TPHA, factor reumatoid şi ANCA. În plus, se pare că aveţi nevoie de un doctor care să fie manager de caz. Părerea mea e că o vizită la doctorul dv ar valora mai mult decât 10 sfaturi pe Internet (al meu nefacând excepţie).
0
31-01-2010, ora 15:23
@ang3l
Nu este medic/terapeut
@ang3l
multumesc mult pt raspuns. sunteti singurul care m a bagat in seama pana acum.. o sa va tin la curent... dar vreau sa stiu totusi (daca stiti) pot sa am probleme la servici din aceasta cauza? adica vdrl pozitiv
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.