am o respiratie urat mirositoare, atat pe gura cat si pe nas

24-10-2008
bogdan90
Nu este medic/terapeut
bogdan90
buna ziua! am o problema foarte deranjanta. am o respiratie urat mirositoare, atat pe gura cat si pe nas. am fost la medic orl si mia spus ca am CAZEUM pe amigdalite, acesta cauzand acest miros neplacut. am facut niste analize si apoi mi-a dat un tratament care mi se pare foarte ciudat(mie cel putin ):doar o tableta de FUNGOLON pe zi. si mai ciudat mi se pare faptul k pe prospect la medicament scrie k este pt candidoza nu pentru cazeum(si din ce stiu eu nu este tot una candidoza cu cazeum-ul). a spus k dak nu imi trece trebuie sa imi scoata amigdalitele. as dori sa imi scrieti un tratament mai complex deoarece nu cred k imi poate 'disparea' acest cazeum cu o tableta de fungolon pe zi. va multumesc si astept raspuns
25 comentarii
0
25-10-2008, ora 09:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este important sa faci investigatii
exudat faringian si secretie nazala + antibiograma.
hemoleucograma+VSH+ASLO
sa faci gargara dupa fiecare masa ( apa calda+bicarbonat de sodiu1/3lingurita + alcol iodat 5 pic.)
tantum verde past de supt 4-5 pe zi
sa tii regim alimentar fara rece, acru, condimentat si acidulat.
0
14-05-2009, ora 21:12
andrei.s
Nu este medic/terapeut
andrei.s
Buna ziua!
Am si eu o intrebare...cam o data la o luna imi apare pe amigdala stanga imi apare un punct plin cu cazeum...care la un moment dat, mai precis la 2-3 zile se sparge.Amigdalele nu ma deranjeaza, analizele sunt bune ASLO<200.hemoleucograma buna.exudatele faringian, nazal si lingual negative.creatinina 0, 8, fapt pentru care am facut o urocultura la care rezultattul este mai mic de 1000 UFC/ml-nu stiu ce inseamna.am luat tonsilotren prescris de medic orelist care mi-a spus ca nu ar fi nicio problema acest cazeum.limba mea este in permanenta alba desi nu am candida.dak folosesc un badijonaj cu nistatina si glicerina boraxata limba capata o culoare normala, chiar dupa prima aplicare, dar cam la o saptamana limba revine la "normal"...si capata din nou aceasi culoare alba.CARE AR PUTEA FI CAUZA?SI CE AR TREBUI SA FAC?

Multumesc anticipat, Andrei!
0
14-05-2009, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Limba capata acel aspect din cauza unei gastrite netratate.
de cazeumul din amigdala poti sa scapi.. facand dupa fiecare masa.. gargara cu ceai de musetel + 5 pic de Alcool Iodat!
0
14-05-2009, ora 21:17
andrei.s
Nu este medic/terapeut
andrei.s
Si am uitat sa mentionez VSH = 4...fibrinogen 253...glucoza serica 82.uree ser 33.acid uric 5.5.tgo 19.tgp 13...proteina C reactiva mai mica de 6.


Multumesc inca odata!
0
14-05-2009, ora 21:21
andrei.s
Nu este medic/terapeut
andrei.s
Am colon iritabil si dolicmo sigmoid diagnosticat de la varsta de 2 ani.care de f multi ani nu ma mai deranjeaza.mi s-a reconaldat sa fac si helicobacter dar inca nu am ajuns la laborator.Are vreo importanta?
0
14-05-2009, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
helicobacterul..? DA.. are. trebue sa faci anailiza si alte investigatii pentru stomac.
0
14-05-2009, ora 21:30
andrei.s
Nu este medic/terapeut
andrei.s
cred eu ca acea gastrita despre care e vorba ar putea fi cauzata si de medicamentele pe care le-am luat pana acum...deoarece am avut foarte multe probleme de sanatate...care acum au cam disparut.am astm si am luat multe inflamatorii si cred k asta ar fi o cauza pt gastrita.oricum luni o sa ajung la laborator sa imi fac helicobacter.
0
12-10-2009, ora 22:35
madalina21
Nu este medic/terapeut
madalina21
Buna seara!Am si eu aceisi problema cu amigdalitele...le am depistat pline cu cazeum din cauza k aveam un miros insuportabil in gura...si uite asa am hotarat sa mi i scot singura, doar ca acum mi au ramas niste gauri si o durere suportabila...e normal?
0
13-10-2009, ora 11:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
se cicatrizeaza in 10-14 zile!
0
13-10-2009, ora 20:55
madalina21
Nu este medic/terapeut
madalina21
Vad ca amigdalitele mele nu dau semne de imbunatatire deloc...arata din ce in ce mai rosii si simt ca am ceva in gat care mi da senzatia sa inghit mereu, ar trebui sa ma ingrijorez si sa merg la un medic?au inceput si urechile sa mi provoace usturimi.Aceste secretii numite cazeum din amigdalite vor mai aparea?
De la ce Dumnezeu apar?Ce sa fac sa evit aparitia lor?
0
13-10-2009, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa faci bine daca maine o sa mergi la ORL !
0
13-10-2009, ora 21:01
madalina21
Nu este medic/terapeut
madalina21
o sa merg daca nu am incotro, sper sa nu arunce medicii cu pietre dupa mine k m am trezit eu sa umblu unde nu trebuie, da na...curiozitatea.multumesc frumos!
0
13-10-2009, ora 21:10
madalina21
Nu este medic/terapeut
madalina21
va rog frumos sa ma lamuriti macar de ce apar chestiile astea in amigdalite?din ce cauza se formeaza?
0
13-10-2009, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
resturi de mancare care patrund acolo+ imunitatea locala si generala a organizmului slabita.. permit dezvoltarea florei microbiene.
0
11-02-2010, ora 15:17
adrianaherghelegiu
Nu este medic/terapeut
adrianaherghelegiu
buna ziua. si eu ma confrunt cu aceeasi problema. pt madalina 21 . daca ai fost la medic deja scrie-mi si mie cam ce ti-a sp. sau ce ti-a recomandat. ca eu am luat tot felul de antibiotice si degeaba tot apar. ce sa mai fac. daca mi-as scoate amigdalele afara mi-ar mai aparea? va rog un raspuns. va multumesc.
0
18-02-2010, ora 14:10
Violletta
Nu este medic/terapeut
Violletta
Buna ziua! As dori sa va adresez unele intrebari legate de hipoacuzia neurosenzoriala bilaterala usoara. Am 25 de ani si sufar de aceasta boala de aproximativ 13 ani ! Am fost la mai multe controale si am facut audiograme in urma carora medicii mi- au pus acest diagnostic! Cauza hipoacuziei nu o cunosc! De atunci boala mea nu a evoluat chiar daca nu am luat niciun tratament pentru ca medicii mi- au spus ca doar aparatul imi e de ajutor! Fiind la Liceu apoi la facultate am refuzat sa port aparat! Vreau sa mentionez k boala mea nu e foarte avansata dar ma incomodeaza mereu, aud dar nu inteleg soaptele sau knd cineva vb f incet sau incet si e la departare! Acum sunt plecata in Australia si am un servici bun, limba desi o cunosc scris f bine nu o inteleg la fel de bine din cauza deficientei! Ce parere aveti dumneavoastra despre faptul ca hipoacuzia nu a evoluat si ce tratament imi recomandati? Vitaminele b am inteles ca sunt bune? Exista vreun tratament pentru asa cva in afara aparatului?
0
18-02-2010, ora 17:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratament vazodilatator trebue de facut mereu.. cu scop profilasctic pentru ureche... si mai mult pentru circulatia cerebrala.. unde se afla centru de descifrare si intelegere a vorbiri !!!
Sermion 1 pe zi dimineata
mag+Vit B 6 1 zi in cure cate 1 luna.. + pauza 1 luna.. si tot asa
0
18-02-2010, ora 21:53
Violletta
Nu este medic/terapeut
Violletta
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Chiar am fost la farmacie si am cumparat magneziu cu b6 dar nu stiu ce tratament este sermionul! Nu stiu de unde as putea face rost in farmaciile de aici( locuiesc in Australia) dar farmacista mi- a recomandat un tratament natural cu ginko biloba! Am uitat sa mentionez mai devreme k am facut in vara o operatie la nas de rinita hipertrofica( am avut probleme cu respiratia) posibil tot din cauza circulatiei cerebrale!multumesc ink o data si doresc sa va intreb hipoacuzia mea nefiind foarte scazuta am sanse sa ma vindec prin aceste cure de tratament?
0
19-02-2010, ora 07:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti audiograma si timpanograma si trimiteti pe fvaleriu!hotmail.com
sermion este international si trebue sa fie (dar e bun si ginko!
0
19-02-2010, ora 14:33
Violletta
Nu este medic/terapeut
Violletta
Va multumesc pentru timpul acordat! Cand o sa am timp liber asta o sa fac! Numai bine dle doctor!
0
16-06-2010, ora 15:15
Robert1991
Nu este medic/terapeut
Robert1991
Va salut, domnule Doctor am avut si eu o problema similara cu cea ce se discuta aici(cazeum pe amigdala stanga), am fost la doctor si mi-a recomandat dalacin 300mg un comprimat la 8 ore timp de 10 zile, am tinut tratamentul dar totusi nu mi-a trecut in totalitate.Precizez ca am intrerupt tratamentul o zi pentru ca a fost ziua unui amic si am vrut sa beau putin alcool, si ca sunt un mare consumator de lapte(datorita faptului ca practic culturism amator, si am nevoie de sprijinul laptelui in cresterea masei musculare).Ce ma sfatuiti sa fac, sa reiau tratamentul cu dalacin, sau sa incep sa fac si eu acea gargara despre care ati precizat mai sus?.Astept raspunsul dvs, cu respect Robert
0
16-06-2010, ora 15:17
Robert1991
Nu este medic/terapeut
Robert1991
Am precizat despre lapte fiindca as fii auzit ca laptele oarecum nu se intelege bine cu antibioticele, dar nu stiu daca este un mit sau ceva adevarat.
0
16-06-2010, ora 15:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.nu cu toate antibioticele interactioneza laptele.
citeste aici http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=259
2. tratamentul cu antibiotic.. NU esclude si tratamentul Local..
acea gargara si tratament local cui inhalatii sau spreiuri trebuie facut impreuna cu antibioticele si continuat inca 10 zile dupa antibiotic
0
17-06-2010, ora 17:51
Robert1991
Nu este medic/terapeut
Robert1991
acele inhalatii cu ce produs trebuiesc facute?(banuiesc ca e un spray sau ceva de genu), imi puteti numi un produs?
0
17-12-2010, ora 20:40
marcelitos100
Nu este medic/terapeut
marcelitos100
Am si eu problema cu amigdalele criptice care imi produc cazeum. Locuiesc in strainantate si urmez un tratament cu laser ptr arderea amgidalelor (daca nu singura solutie e inlaturarea lor). Toate tratamentele cu ierburi si sprayuri sunt niste prostii!!Pana nu sunt inlaturate acele cripte cazeumul se va depune in continuare.Asa ca nu mai aruncati banii pe fereastra!! Eu sunt deja la a opta sedinta laser si mi a fost ars deja 50% din amigdale.Fiecare operatie dureaza cam 15 min si nu doare deloc.Dar trebuie rabadare daca nu doriti varianta cu scoatarea lor.Durerile dupa operatie sunt mici si doar in ziua interventiei.Va urez succes si daca optati ptr operatia laser o sa gasiti si in romania medic sa va opereze.Cei care vor mai multe detalii imi pot scrie -*


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru a scăpa de respirația urât mirositoare
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •