Am o umflatura la ceafa.

04-07-2017
Anonim3333
Nu este medic/terapeut
Anonim3333
Imi cer scuze pentru ca postez din nou insa cred ca am postat anterior in categoria gresita.
Buna ziua voi incerca sa fiu cat mai succint. De aproximativ o luna sau un pic mai mult am descoperit o umflatura la ceafa, pe partea stanga, tare la atingere, aproximativ unde se termina parul. Nu se afla la exterior ci in interior, cumva intre muschii cefei. Am fost la orl cu cateva luni in urma pentru o fibroscopie laringeana, inainte sa aflu despre aceasta problema, si nu am avut nimic. Nu ma doare in permanenta, iar de multe ori simt dureri si un fel de intepaturi in susul cefei pana aproape de crestet, tot pe partea stanga. Cateodata imi simt o parte a cefei si gatului tepene. Umarul stang de asemenea ma doare, mai ales la efort fizic, de mai mult de un an, de la vechiul meu loc de munca unde trebuia sa depun efort fizic. In preajma umflaturii simt cateodata niste furnicaturi si intepaturi insa nu-mi dau seama daca sunt la suprafata pielii sau in interior. Am dureri la urechea stanga si in preajma ei cateodata pe langa pometele stang. Am avut dimineti in care m-am trezit cu toata partea stanga a gatului si cefei teapana. Am avut dureri la mana stanga si o senzatie calda, aproape fierbinte.
Unele din aceste simptome le resimt si pe partea dreapta a cefei insa mai slab si mai rar decat pe partea stanga. De asemenea mai am dureri in centrul cefei de parca m-ar durea coloana.
Mai am de asemenea dureri si pe la omoplatul stang. De asemenea imi tremura ambele maini si le simt obosite, insa nu mereu. De asemenea sunt obosit in permanenta si nu ma pot concentra, iar atunci cand ma trezesc dimineata ma simt mai obosit decat atunci cand m-am culcat.
Fac 23 de ani peste aproximativ o luna, sunt barbat, fumez de putin peste 3 ani, iar in ceea ce priveste alcoolul nu fac exces insa beau de regula 1-2 beri pe seara.
Mi-e foarte frica sa nu am cancer desi nu vad cum as putea sa am o tumoare intre muschii cefei. Toti cei carora le-am spus mi-au zis sa ma linistesc ca nu este nimic grav. Insa eu am anxietate care imi amplifica si mai mult frica si stresul. Daca ma-ti putea ajuta cu raspunsuri as fi foarte recunoscator fiindca sunt foarte speriat in ultima perioada.
Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
06-07-2017, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sigur nu ai cancer.. dar faptul ca deja te gandesti la asa ceva e o problema la Cap..si e cazul de consult la psiholog
2 in rest simptomele descrise sunt si pentru ORL si pentru Reumatologie. pentru investiagtii la coloana cervicala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.