am oarecare probleme cu auzul

13-07-2009
kerry
Nu este medic/terapeut
kerry
Buna ziua!
Am o intrebare si as dori sa va rog sa imi dati un raspuns. Eu am 25 de ani si la varsta de 4 luni (deci in 1984) mi s-au administrat 2 sau 3 injectii cu kanamicina, astfel ca acum am oarecare probleme cu auzul. nu sunt foarte grave, in sensul ca ma descurc in general oriunde. Desigur ca se simte aceasta afectiune, in special in intelegerea vorbirii mai de departe sau cea inceata sau sonorizarea de la tv, dar e cat de cat ok. Nu cred sa fi evoluat prea mult acesata situatie din copilarie.
As vrea sa stiu daca aceasta situatie, stabilizata, ar mai putea evolua?
De curand mi-am comandat un aparat dentar pe interior as vrea sa stiu daca ar putea afecta auzul, stiu ca exista o legatura intre urechi si dinti, mai ales ca aparatul oarecum traumatizeaza dintii. Va multumesc si as aprecia daca mi-ati putea da un raspuns.
O zi buna!
3 comentarii
0
14-07-2009, ora 12:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. aparatul dentar nu o sa afecteze auzul.
ca sa stiti cum evolueaza auzul in timp.. este bine sa faceti o audiograma.. si sa o repetati anual.. ca sa fie clar daca progreseaza sau nu.. si o sa vedeti si momentul cand o sa fie cazul de luat o proteza auditiva!
0
15-07-2009, ora 09:10
kerry
Nu este medic/terapeut
kerry
Va multumesc din sufletul pentru raspunsul amabil. Pai eu evit zgomotele si nu prea am suferit diverse boli. Nu demult a trebuit sa imi extrag un premolar pentru aparat. Ieri am fost la un medic ORL fiindca am avut senzatia de ureche infundata, am crezut ca poate din cauza acumularii de ceara de la dopurile antifonice pe care le folosesc uneori. Mi/a spus insa ca am timpanele mate. Mi s-a recomandat un spray endonazal. Vroiam sa va intreb doar daca e ceva grav si daca se poate vindeca de la sine. Stiu ca timpanul sanatos este lucios si stralucitor.
Va multumesc pentru raspuns.
O zi placuta!
0
15-07-2009, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca imi trimiti pe mail.. sau pe fax 0232 719020.
audiograma( aer si os). o sa pot sa.ti spun cat e de grav.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: