am papiloame in zona inghinala si ca trebuie sa le cauterizez...

23-05-2008
Simon-Ana
Nu este medic/terapeut
Simon-Ana
este prima oara cand intru pe acest site si as vrea sa va intreb, care este diferenta dintre papilom si condilom ???tot din virusul HPV face parte?am fost la ginecologie si d-na dr mi-a spus ca am papiloame in zona inghinala si ca trebuie sa le cauterizez, mi-a facut si o lama astept raspuns sapt viitoare.stiu ca se transmit pe cale sexuala, dar am avut si la capatul ochiului unul ffff mik acu 2 ani si a diparut cum tot m-am demachiat, m-am trezit intr-o zii ca nu il mai am.am facut sex cu un baiat care nu are nimik credeti ca ii transmit si lui ???e posibil sa nu ia virusul de la prima relatie sexuala ?e posibil sa nu se contamineze cu papilom? e posibil sa aiba imunitate buna si sa nu il ia ? nu am mai facut nimik si incerc sa il evit pana ce imi spune d-na dr ca este ok.am un formular despre SILGARD si spune ca se da la femeile adulte intre 16 si 26 ani vaccinul, dar eu am 31 :(. credeti ca pot sa il iau si eu ? sau ce vaccin imi este bun mie de ex ? va rog sa ma ajutati.vreau sa scap de ele sunt disperata:((((((.am 3 papiloame externe.va multumesc astept raspuns.
3 comentarii
0
25-05-2008, ora 00:00
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
este foarte posibil ca si partenerul tau sa manifeste virusul.Acest virsu se ia foarte usor, mai ales dak are si rana. Este foarte porbabil sa ia boala si chiar dak nu o manifesta din cauza ca are imunitate tare el poate sa il aiba acolo si sa il transmita mai departe.Despre vaccin nu cred k mai are vreun rost! din cate stiu eu acest vacin se ia doar dak nu ai manifestat boala deja.nu poti scapa de ele niciodata.O sa il ai pt toata viata.Condiloamele-papiloamele pot disparea prin tratament dar pot reaparea orickum. Docotrul iti va spune dupa tratament cand poti sa iti reincepi viata sexuala! Stai linistita si priveste inainte! mai vb
0
30-05-2008, ora 00:00
mythought
Nu este medic/terapeut
mythought
Buna Simona,

Unele femei elimina virusul din organism in aproximativ 2 ani daca au o imunitate puternica si nu se expun prin contact sexul neprotejat la contactarea permanenta a virusului cu un partener infectat. De aceea ni se tot spune ca prezervativul nu trebuie sa lipseasca niciodata.

Multa sanatate!
0
29-06-2008, ora 00:00
Mary355
Nu este medic/terapeut
Mary355
mi se pare lipsa de bun simt si inconstienta sa faci sex neprotejat cu un baiat in aceasta situatie..trebuie sa te informezi si sa nu infectezi si persoane nevinovate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Ar trebuie să știi dacă ai sau nu HPV - ce trebuie să faci
  •