am pe piciorul stang foarte multe venisoare rosii, dureroase

04-05-2007
erasmusgirl
Nu este medic/terapeut
erasmusgirl
revin cu inca o problema, am pe piciorul stang foarte multe venisoare rosii, varice care im dau si dureri.as vrea sa stiu daca exista vreun remediu pt inlaturarea lor caci sunt foarte urate estetic, sau e posibil ca lipsa de miscare sa le agraveze? am observat in perioada cand faceam foarte mult sport ca nu erau chiar atata de evidente. sa fie si acest lucru o problema? va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
22-05-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Ai probleme de circulatie venoasa. Elimina-le cu ulei de peste (Arctic Sea Omega 3). Stiu asta de la un tip mai in virsta caruia la 40 de ani i-au aparut varice la piciorul drept mai ales - erau dureroase; ani de zile a suportat durerile si cind medicul i-a propus operatia, a refuzat-o. De frica.
Aloe Vera gel - a baut 50 ml/zi, 3 si apoi 6 buc Arctic Sea Omega /zi si aplicatii locale cu o asa numita crema verde, l-au facut sa nu mai schioapete in 2 saptamini, iar varicele i-au disparut o luna mai tirziu.
Poate iti vor folosi si tie.
0
24-05-2007, ora 00:00
Cornel.Susu
Identitate neconfirmată
Cornel.Susu
Trebuie sa faci cat mai multa miscare. Rezolvarea cea mai rapida si mai eficienta este chirurgicala!
De metoda Angelescu ai auzit? Cauta pe net Horatiu Angelescu pentru mai multe informatii.
0
18-06-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
pt danv: chiar au disparut varicele? as vrea mai multe detalii daca se poate... cum se numeste crema verde?
0
18-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Pt. andera26 : cura interna impreuna cu cea externa a condus la incetarea durerilor si apoi la disparitia varicelor (cam 6 saptamini). Nu neaparat doar crema verde.
-
0
28-08-2007, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
S-ar putea sa ai teleangiectazii. Acestea au cauza hormonala dar pot fi si semnul unei insuficiente venoase cronice. Daca doresti te pot vedea si putem stabili o conduita viiotare.
-
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatii de indepartare a varicelor
  • Varicele
  • Cum te protejezi de varice?
  • Varicele la tineri
  • Îndepărtarea venelor varicoase ar putea să nu mai fie necesară, grație unei descoperiri recente
  • Sfaturi pentru persoanele cu varice - aspecte pe care trebuie să le știi
  • Dieta vegetariană, asociată cu o creștere a riscului de varice la bărbați
  •