Am periodic stari de greata foarte accentuate insotite de repulsie fata de mancare

23-04-2011
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
Am periodic stari de greata foarte accentuate insotite de repulsie fata de mancare.Dupa cateva ore mi se face foame, mananc si apoi apare din nou greata. Am facut numeroase analize din sange, toate in parametrii normali, echografie abdominala, ficat, pancreas, rinichi-normal, colecist cudat, malformat fará pietre. De la gastro mi s-a recomandat controloc, debridat excluderea stresului si a alimentelor care -mi fac rau.Fac tratamentul de sase saptamani dar grata vine si pleaca cand vrea ea. Toata saptamana am mancat numai urda, telemea desarata, fructe din compot, fulgi cu iaurt si totusi mi-e greata, ma ia, ma lasa ce am sa fac la masa de Paste nu stiu.Ceea ce mi se pare ciudat este ca atunci cand mi-e greata o simt ca vine parca si din stomac dar parca simt ceva la baza craniului, la ceafa si o presiune pe tample.nu stiu ce analize sa mai fac, de aceea apelez la experienta dvs, s-a mai confruntat cineva cu o asa stare de greata?
6 comentarii
0
24-04-2011, ora 08:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Greata este insptita si de dureri de cap ? de ameteli ? De balonari ? Lucrezi in mediu toxic ? Scaunul este normal ?Obisnuiesti sa iei saptamanal medicamente ? Tensiunea arteriala cat este ? Mai ai si alte boli [ de ex. diabet zaharat ] ? te-ai lovit cumva la cap in ultimul an ? Ai observat o legatura intre greata si stres, emotii negative ?Un tranzit baritat ai facut ? Dar o endoscopie digestiva superioara ? La analize nu a iesit nimic anormal ? daca ai timp raspunde-mi la aceste intrebari..
0
24-04-2011, ora 19:28
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
Multumesc mult ptr raspuns, d.na doctor.
Am sa incerc sa va raspund la intrebari
Nu lucrez in mediu toxic, Nu am dureri de cap sau ameteli dar balonari Da. La analizele medicale facute si au fost foarte multe, TGP, TGO, creatinina, uree, sideremie, urina, HP din fecale, colesterol, ionograma, TSHT3, T4, hemoleucograma- hemoglobina glicozilata ( facuta din cauza rez la glicemie care era de 101 ) - toate in limite NORMALE.
Iau de ani de zile (15) tratament ptr HTA - acum atacand de 8mg 1 tab/zi, concor de 5 mg 1 tab dim si una seara si tertensif.
Da in ultimele luni datorita unor mari probleme de tot felul in familie sunt foarte stresata si dorm foarte putin pe noapte maxim 6 ore, nu ca nu as avea timp dar odata trezita nu mai pot readormi. Starea de greata a devenit o obsesie caci vine si trece fara sa o pot lega de alimentatie poate doar de emotii negative si stres. Azi , abia acum cand va scriu a reaparut starea de greata, parca cineva ma apasa pe tample, sunt balonata si amar in gura in conditiile in care de pe masa de Pasti nu am ales decat, urda, cas, telemea desarata si un pic de pasca de la restul m-am abtinut

Nu stiu daca are vreo legatura, in aceasta perioada simt ceafa, gatul putin intepenite, parca trosnesc cu o usoara durere care se lasa si pe omoplati. Nu am dureri de cap si tensiunea arteriala o masor destul de des acasa, ca acum cand simt iar starea de rau si din capul pieptului si furnicaturi la tample si buze, tensiunea este 129/73.
Sunt disperata caci starea asta imi taie cheful de orice.
0
24-04-2011, ora 19:32
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
Revin si adaug ca am 52 de ani. si in antecedente acum 9 ani o operatie de extirpare de ovar stang cu histerectomie
Multumesc.
0
26-04-2011, ora 19:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Concor de cat timp iei ? Inainte de incepe tratamentul cu acesta aveai greata ? Primul efect secundar in cazul administrarii Concor este greata. Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu medicul de familie sau cu cardiologul si sa renunti la pastila pe care o iei seara [ dupa cate stiu eu, Concor nu se ia seara.] si sa vezi cum te simti...Cand imi scriai mie deabea luasesi doza de seara, nu-i asa ?
0
26-04-2011, ora 23:03
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
concor iau de 2 ani si atunci cand am postat si a aparut greata nu apucasem sa o iau. Poate ar fi cazul sa repet niste analize, dar nu stiu care. S-a mai diminuat un pic senzatia am incepult sa iau triferment si rowachol si binenteles regim, ma uit cu jind la cozonacul cu nuca dar.mi-e frica
0
30-03-2012, ora 20:59
MinodoraIonut
Nu este medic/terapeut
MinodoraIonut
Buna seara.Doamna doctor, va rog frumos sa imi spuneti daca problemele la pancreas se pot vedea la analizele de sange, scaun, urina si ecografie? Sau mai este nevoie si de alte investigatii ? multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Lipsa poftei de mâncare la copil
  •