Am primit diagnosticul de tulburare anxioasa generalizata

01-09-2008
sandra3006
Nu este medic/terapeut
sandra3006
dupa 1 an si jumatate de atacuri de panica repetate la intervale neregulate gen 1 luna o saptamana am primit diagnosticul de tulburare anxioasa generalizata.Atacurile mele de panica au fost ceva mai nasoale pt ca durau gen ore intregi chiar si 36 de ore fara intrerupere cu o agitatie fizica dusa la extrem gen ca nu puteam sta intr-un loc deloc.In fine am urmat tratament cu xanax la inceput, lexotan si cand lucrurile au luat-o chiar razna in sensul ca nu le mai stapaneam cu nici un tratament am primit tratament cu rivotril 1.5 mg pe zi, lexotan 1 mg pe zi si 0.25 zoloft. Timp de3 luni am fost ok am reusit chiar sa intrerup medicatia treptat dar dupa schema desi atacurile reveneau dar dupa ce am redus la 0 medicatia timp de o saptamana iar s-au agravat simptomele.Am inceput iar tratament cu carbamazepina tranxene zoloft panica a inceput sa dispara dar mereu am o senzatie de tensiune in corp, un fel de senzatie greu de explicat gen cum te simti inaintea unui examen extrem de important.Aceasta senzatie o am mereu acum am mers la un nou medic si mi-a introdus Rivotril 1 mg Spitomin0.5 si Zoloft 0.25 pe zi. cum pot scapa de tensiunea asta nervoasa, fac si psihoterapie de 1 an cu o persoana extrem de buna? mai am vreo sansa sa-mi revin? diagnosticul e bun? tratamentul e bun?
32 comentarii 12 Înainte ›
0
02-09-2008, ora 00:00
sacel
Nu este medic/terapeut
sacel
ia complementar Magneziu de baut, deoarece lipsa lui este in stare sa perturbeze buna functionare a sistemului nervos si a creierului.
0
02-09-2008, ora 00:00
sandra3006
Nu este medic/terapeut
sandra3006
totusi la analize magneziu a iesit in parametrii normali
0
02-09-2008, ora 00:00
sandra3006
Nu este medic/terapeut
sandra3006
si am uitat sa adaug am facut si o cura cu Magnerot de circa 4 luni
0
04-09-2008, ora 00:00
psychetruth
Nu este medic/terapeut
psychetruth
buna, am trecut si eu prin anxietate generalizata cu atacuri de panica si depresie majora timp de aproape un an.Bine acum mi-am dat seama ca de anxietate sufeream de mai mult timp dar acum s-a declansat in adevaratul sens.Am crezut de multe ori ca in sfarsit am gasit un tratament care da roade (benzodiazepine sau antidepresive)si care sa ma faca sa cred ca m-am vindecat dupa care renuntand la tratament simptomele sa revina iar.Acum am cateva luni fara nici un fel de medicament si pot sa spun ca dorm bine noaptea si numai am atacuri de panica desi uneori ganduri anxioase mai sunt.Ceea ce am observat este ca medicamentele te ajuta numai pe moment.Xanaxul este practic cel mai bun cred eu pt ca are efect imediat asupra atacului de panica in starile acute dar are efecte adverse enorme si creeaza dependenta foarte repede daca este luat in fiecare zi timp de mai mult timp.Sunt multe de spus despre benzodiazepine si antidepresive.In schimb dupa ce renunti la medicamente anxietatea e normal sa revina cat si depresia pentru ca aceste tulburari au o cauza iar cu medicamentele nu faci decat sa inlaturi efectul.Cauza este gandirea de tip "totul sau nimic", sau atribuind unor lucruri minore efecte catastrofice.Care este ideea care pe mine m-a ajutat enorm de mult ?Am citit numeroase articole pe internet in romania si strainatate si am cumparat o gramada de medicamente pe care le luam cu mine oriunde plecam pana cand am inteles cum sta treaba.Ideea e ca trebuie sa intelegi ce inseamna cu adevarat anxietatea si depresia apoi te poti vindeca fara medicamente.Anxietatea generalizata este cauza unei minti suprasolicitate care a facut sa iasa la iveala instinctul de aparare "lupta sau fugi" al creierului.Practic teama fara obiect din subconstient face creierul sa trimita adrenalina in corp pentru a pregati muschii sa lupte sau sa fuga in cazul unui eventual pericol.Este ceva foarte natural.Din cauza adrenalinei muschii sunt tensionati, inima bate repede, apar palpitatii, transpiratii etc.iar cu o respiratie necontrolata apare atacul de panica.Dupa mai multe atacuri de panica este foarte usor sa dezvolti fobii.De exemplu eu aveam foarte des atacuri de panica noaptea si din cauza asta de fiecare data cand ma bagam in pat si stingeam lumina simptomele se amplificau.Cu toate ca este foarte inspaimantator, un atac de panica nu este din nici un punct de vedere amenintator cu nimic si nu a patit nimeni nimic oricat de rele au fost simptomele. De aceea daca ti-ai facut o serie de teste care au iesit ok atunci inseamna ca suferi de anxietate si nu o boala organica. Mergi impreuna cu anxietatea si cu simptomele.Cheama-le spre tine doreste-le si accepta-le ca pe un prieten mai vechi.Afla pana unde poate ajunge anxietatea si iesi la capatul celalalt.Afla ce vrea de la tine.Totul va disparea dupa o anumita perioada de timp in care o sa devii puternic psihologic.Fara medicamente.Poate doar cand simti ca numai poti seara dar ziua incearca sa stai fara ele cat mai mult.Eu asa am reusit.Timp de cateva luni nu am dormit aproape deloc.Atacuri de panica aveam zilnice si anxietate permanenta.Nu puteam nici sa ma privesc in oglinda de teama ca nu ma mai recunosteam.Asa am aflat despre mine si cat de puternic pot fi.Cu mintea lucida.Iti spui in minte ca sunt doar simptome, o reactie normala a corpului, si nu iti vor face nimic rau.Meditatia este f importanta si incearca sa te identifici, sa te regasesti si sa descoperi ce-ti place cu adevarat.Poate trebuie sa renunti la ceva ce nu-ti place, poate iti trebuie o pauza, un timp in care sa iti reasezi viata.Invata tehnici de relaxare si controleaza-ti respiratia.Nu exista medicament minune.Daca gasesti un psihoterapeut bun cred ca ar fi acela care a trecut prin asa ceva.Cel putin eu asa l-am gasit.Dar un lucru e cert.Puterea de a depasi anxietatea generalizata si depresia majora sta in mintea noastra cel mai mult si cu ajutorul unui terapeut bun se iese la lumina.
0
04-09-2008, ora 00:00
sandra3006
Nu este medic/terapeut
sandra3006
multumesc mult pentru ca ti-ai impartasit experienta, ma ajuta ft mult sa vad ca sunt destui oameni care au reusit.fac terapie si chiar a dat rezultate in sensul ca atacurile s-au rarit si-au diminuat mult intensitatea si oricum mi-a intarit psihicul.Fac aceasta psihoterapie de mai bine de 1 an si voi face in continuare.Totusi poate imi lasi si numarul de telefon al psihoterapeutului tau.Cateodata nu am putere sa lupt pt ca trebuie sa dorm pt ca dimineata sa pot merge la munca si medicamentele sunt singurele care pe moment ma ajuta.
0
04-09-2008, ora 00:00
kopela
Nu este medic/terapeut
kopela
buna ziua, imi poate spune cineva va rog frumos ce reprezinta asimetria cereblra si sistemul de rasplata?
0
05-09-2008, ora 00:00
psychetruth
Nu este medic/terapeut
psychetruth
Buna, psihoterapeutul care l-am gasit eu nici macar nu am dat ochii cu el, decat am citit cartea lui online care este in limba engleza.Am citit-o de multe ori ca sa inteleg.
0
11-01-2010, ora 15:17
naicul53
Nu este medic/terapeut
naicul53
Observ ca discutia de mai sus a avut loc prin septembrie 2008 si cred ca vin cam tarziu cu acest comentariu si cerere. Nu stiu daca participantii la discutie mai vin pe acest forum dar incerc totusi sa-i contactez, in special pe "psychetruth".
Traiesc si eu durerea unei manifestari a stresului, anxietatii si atacului de panica, e adevarat nu direct ci indirect. Cel in cauza este fiul meu, suferinta este a lui dar si eu sufar alaturi de el. Are varsta de 19 ani si de vreo 5 ani se chinuie cu astfel de manifestari.
M-ar interesa si-l rog mult de tot pe "psychetruth" sa-mi dea link-ul unde pot gasi cartea care l-a ajutat pe el atat de mult. si daca nu sunt prea insistent as dori sa-l cunosc personal.
Multumesc frumos pentru intelegere si ajutor.
0
11-01-2010, ora 17:13
sandra3006
Nu este medic/terapeut
sandra3006
psychetruth mi-a trimis o carte scrisa de Charles Linden este foarte buna dati-mi o adresa de mail si va voi trimite cartea, de mentionat ca este in limba engleza si cred ca fiul dvs personal va trebui sa o citeasca pentru ca numai prin vointa lui se poate vindeca
0
11-01-2010, ora 17:17
naicul53
Nu este medic/terapeut
naicul53
draga sandra,
-*

multumesc din suflet pentru raspuns si ajutor

(*modificat de administrator)
0
21-01-2010, ora 23:35
boghy23
Nu este medic/terapeut
boghy23
o problema ge genu am si eu.
mi-am facut analizele si nimik.ameteli, durere in zona inimii, durere in mana stanga, parca nu am nevoie de aer, si parca simt cum iese viata din mine(o senzatie f ciudata care nu o prea pot descrie), inima bate cu putere. mi s-a spus ca am atacuri de panica. ok...sa zicem, dar. de 3 zile de la ultimul "atac"(al doilea) tot parca nu sunt in regula. din cand in cand simt batai puternice ale inimii, si din cand in cand simt niste... sa le zic fiori... care-mi invadeaza trupul si am senzatia ca imi e cald, iar cateodata parca mi se pune o "ceata" pe creier. sunt niste senzatii foarte ciudate care imi e greu sa le descriu. Si intrebarea mea este:
atacurile de panica le aveti 10 minute sau jumate de ora iar dupa ce trec sunteti la fel ca inainte sau totusi mai exista o astfel de "coada" a atacului? si as vrea si eu aceasta carte de Charles Linden pentru ca si eu cred ca eu sunt singurul care ma pot vindeca. accept boala, si cand am o senzatie mai ciudata incerc sa nu ma speriu si imi spun ca e doar in imaginatia mea.
daca imi puteti raspunde la intrebare sau sa imi trimiteti cartea - va multumesc anticipat
0
29-01-2010, ora 21:52
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna seara
acum 5 ani am fost operata de cancer de colon si rect.
dupa aceasta operatie am ramas mai sensibila
si am avut niste senzatii de teama frica sa ramin singura sa nu mi se intimple ceva
atunci am fost la psihiatru de de cira 1 an si jumatate iau xanax si serlift
acum iau xanas o jumatate de pastila seara si un serlift seara
vreau sa spun ca totusi citeodata imi mai vine senzatia aceea de teama sa nu mi se intimple ceva
stie cineva ce as putea sa fac sa-mi dispara aceasta teama?
s-a mai confruntat cineva cu aceasta sezatie
daca da va rog sa-mi spuneti si mie si daca stiti vre-un tratament eficace as vrea sa renunt si la xanax si la serlift
coca 1955
cu deosebita stima
0
23-02-2010, ora 16:08
Mariannnnn
Nu este medic/terapeut
Mariannnnn
Buna Sandra

Daca ai putea sa imi trimiti si mie cartea. Te rog mult. Sufar si eu de probleme de anxietate. -*

O zi buna si multa sanatate.


(*modificat de administrator)
0
06-04-2010, ora 00:50
Norma
Nu este medic/terapeut
Norma
Buna ziua,
va rog frumos, doresc sa primesc si eu cartea scrisa de Charles Linden, poate o sa-mi limpezeasca si mie mintea..
Va multumesc anticipat.
-*
Sanatate tuturor si un Paste frumos

(*modificat de administrator)
0
06-04-2010, ora 16:37
mickimacko
Nu este medic/terapeut
mickimacko
Buna tuturor! Ceata am si eu pe creier, si nu de la alcool! Aceeasi poveste cu xanax, stilnox, paluxetil, ludiomil, cipralex, diazepam, distonocalm, palpitatii - metoprolol care in mod ciudat imi calmeaza palpitatiile dar imi da senzatia de parca mi-ar paraliza toti muschii si devin mai mult decat o leguma. Ba unii medici m-au declarat extraterestru pentru ca nu reactionez in modul asteptat la medicatia prescrisa. Anxios pana peste masura, depresiv in al carui creier suna intrebarea, , de ce ?, ,. Rog si eu pe cel in masura sa imi expedieze cartea lui Charles Linden -*


(*modificat de administrator)
0
07-04-2010, ora 23:21
gloria79
Nu este medic/terapeut
gloria79
buna tuturor, am si eu o rugaminte foarte mare, ajutati-ma si pe mine cu cartea respectiva, poate ma ajuta si pe mine, pt ca pana acuma nimik nu m-a ajutat, poate xanaxul, dar au revenit atacurile si le am zi de zi, si noaptea, am o stare permanenta de rau, de frica,.si stiti mai departe, ma doare si ingrozitor de tare mana stanga, cateodata am impresia ca va lua foc, dupa aceea e rece ca gheata, un an de zile nu am avut probleme, acuma cu venirea primaverii au aparut din nou atacurile, frica, insomnii, mie frica, dar nu stiu de ce.foarte interesant, teama de.nu stiu nici eu, de atac de cord, in momentele de panica e ingrozitor, imi este teama sa nu raman singura, problema mea cea mai mare este ca sunt in strainatate si nu am asigurare, nu pot merge la medic, singurele medicamente pe care le iau sunt calciu si magneziu, care nu ma ajuta cu nimic, sau cel putin nu simt eu, ma bucur enorm ca pot vorbii si ma pot descarca voua, numai bine va doresc, si astept raspuns pt carte
0
09-04-2010, ora 20:01
mickimacko
Nu este medic/terapeut
mickimacko
Am revenit! Cautati pe torente si veti gasi cartea si chiar mai mult!
0
09-05-2010, ora 17:46
imihaistoian
Nu este medic/terapeut
imihaistoian
Avem Linden Method http://isohunt.com/torrent_details/111654009/linden?tab=summary
Attacking Anxiety and Depression [Midwest Center for Stress and Anxiety] http://isohunt.com/torrent_details/94458425/midwest+lucinda?tab=summary

Eu ce sa zic am aceeasi problema ca si voi. Ma lupt practic cu ea dar fara medicamente toate simptomele revin. Pentru mine a doua a fost si este cea mai eficienta si relaxarea cu marea a lui linden.

mai avem aici informatii

http://www.webmd.com/anxiety-panic/guide/anxiety-panic-guide-living-managing

Acum eu investighez hipofiza si cauze hormonale... sa vedem...

-*

Multa sanatate.


(*modificat de administrator)
0
10-05-2010, ora 03:52
ank.neagu
Nu este medic/terapeut
ank.neagu
buna tuturor, de aproape un an am aceleasi probleme ca si voi, mi-e teama sa dorm singura, adorm in fiecare noapte cu un film, dupa ce am inghitit un sfert de rivotril, o jumatate sau chiar o pastila intreaga, cum s-a intamplat in noaptea asta. Ziua nu am nimic, desi toata poveste asta a inceput intr-o dupa-amiaza, la sfarsit de program de munca.M-am speriat foarte tare, nu am stiut ce se intampla cu mine, nu am mers imediat la un doctor, ma trezeam noaptea cu batai puternice de inima, transpirata si speriata, dupa care adomeam.

Intr-o dimineata mi s-a facut atat de frica de mine incat m-am dus la prima policlinica, care era la 2 pasi de mine, mi-a prescris distonocalm, care nu m-a ajutat la nimic.

Apoi am inceput sa caut pe net, primeam pe mailul de la muna tot felul de invitatii de la NLPexplorer, m-a ajutat mult un articol despre frica, il citeam in fiecare zi. Cand am crezut ca mi-e mai bine am cazut in prapastie, am ajuns la urgenta la Obregia, la ora 3 noaptea.
Mi s-a prescis cipralex si rivotril, nu am luat decat rivotril, 1 dimineata si unul seara, inainte de culcare.
Acum iau vagostabyl cat doua inainte de masa de seara, impreuna cu un sferta de rivotril, si 2 inainte de culcare.



Am descoperit o carte: "Inghite Platon nu Prozac!", mai este in librarii, ajuta mult, pe mine m-a ajutat.
urmariti si acest film, o sa va dea multa forta!
http://www.nlpexplorer.eu/filme-nlp-si-hipnoza/teama-spaima-si-frica-neale-donald-walsch.html


multa sanatate!
0
10-05-2010, ora 12:38
imihaistoian
Nu este medic/terapeut
imihaistoian
Parerea mea ca fara Psiholog si fara Psihiatru adancesti situatia... nu poti singur si ai nevoie de ajutor... pe langa asta carti de self hep si toate astea...
0
11-05-2010, ora 09:29
Mariannnnn
Nu este medic/terapeut
Mariannnnn
Va salut pe toti

Pot sa spun ca sunt cam de aceeasi parere cu Imihaistoian. Sedintele de psihoterapie nu au cum sa iti faca rau, Chiar un psihiatru care iti prescrie niste medicamente nu vad de ce ar face rau, mai ales daca esti intro situatie critica. Dupa ce ai iesit cat de cat din situatia neagra in care esti, poti renunta la medicamente, dar cred ca sedintele de psihoterapie pot continua pana devii sigur pe tine, aproape 100%. Nici cei sanatosi nu sunt 100% siguri intodeauna pe puterile lor. Eu in prezent urmez si medicamentatie (1 stimuloton si jumate frontin pe zi) si psihoterapie. Starea mi sa imbuantatit radical. Fac si foarte mult sport si ies in natura aproape la fiecare sfarsit de saptamana, e important sa ai liniste. Cred ca sportul si odihna sunt foarte importante. Incearca sa iti aduci aminte de lucrurile care iti placeau alta data, poate cu timpul o sa iti dai seama ca iti plac din nou. Asa mi se intampla mie acum. Important e sa nu stai inchis inauntru si sa iti plangi de mila, sa gandesti ca esti un om normal (oricine poate avea problemele noastre in viata intrun moment sau altul). Cred ca fiecare se poate vindeca intrun fel sau altul, important e sa gasim calea.

Multa sanatate la toti.
0
12-05-2010, ora 11:31
imihaistoian
Nu este medic/terapeut
imihaistoian
Salut

Eu am renuntat sa mai iau orice fel de pastila si singura care prin care iau pastile sunt situatiile la limita si relaxarile. Nu imi place deloc senzatia parca esti drogat sau ceva de genul asta...

am comandat Inghite Platon nu Prozac :)))) la sugestia lui ank.neagu sunt curios cum este

Daca nu a a omorat pe nimeni de ce sa nu ma vindec natural nu prin pastile. Pentru ca si cu psihiatru si psihologul daca nu sunt cei mai buni o sa fie problema...

Sanatate la toti
0
12-05-2010, ora 11:35
imihaistoian
Nu este medic/terapeut
imihaistoian
ma rog am scris gresit relaxarile sunt singurele pastile care le mai iau... :)
0
02-06-2010, ora 01:06
ank.neagu
Nu este medic/terapeut
ank.neagu
salut,

am renuntat sa mai cred ca am nevoie de medicamente, ies mult pe.afara, citesc tot felul de carti, ajuta foarte mult sa faci orice iti face placere, Am foarte multa incredere in mine, acum nu ma mai sperie nimic, cateodata uit si ce probleme aveam, Nu.mi vine sa cred ca mi s.a putut intampla asa ceva.



multumesc tuturor pentru sfaturi, astept pareri despre cartea pe care am recomandat.o

sanatate!
0
02-06-2010, ora 15:48
imihaistoian
Nu este medic/terapeut
imihaistoian
mai este o chestie sa nu incurcati vizroza cu depresia si anxietate... sunt lucruri diferite...
0
18-07-2010, ora 18:47
elenu_tza
Nu este medic/terapeut
elenu_tza
am si eu acceleasi probleme, am impresia ca totii si toate sunt impotriva mea, ca vor sa m-a omoare, ca vor sa-mi ia bunuri pe care oricum nu le am, nu mai stiu ce sa mai cred dar pe totii din jurul meu eu ii privesc ca pe posibili dusmanii mi-as dori mult ca toate astea sa fie doar in capul meu, poate simt toate astea din cauza calduri a presiuni atmosferice, poate programul de lucru ma oboseste prea mult, ce mai am capul ocupat doar de problemele astea, nu mai am timp sa gandesc altceva
0
18-07-2010, ora 23:26
Mariannnnn
Nu este medic/terapeut
Mariannnnn
Elenu_tza incearca sa iti iai cateva zile de concediu, munca ne poate obosi uneori, mintea noastra mai trebuie sa si leneveasca. Comunica cu cineva apropiat, e doar o parere ca cei din jur sunt dusmanii tai.
Iesi in natura, inearca sa alergi (sportul face bine), mergi la biserica, treptat iti vei schimba gandurile.
Numai bine iti doresc
0
19-01-2011, ora 01:01
danyle83
Nu este medic/terapeut
danyle83
buna seare! ma numesc, Mironas Daniela si sant din focsani.eu am atac de panica de mai bine de 2ani(nu stiu exact), si ma-m tratat cu seroxat mult timp cam cate o jumatate de pastila numai la ora 17...dar de o luna le-am intrerupt treptat.dar nu inteleg de ce mai intru in panica din cand noaptea (in timpul asta iau si eu somnifere.. k sa pot adormii).. Problema mea este k am renuntat la tratament pentru a prevenii dependenta, si mai ales k i-mi era aproape toata ziua somn...cum atingeam patul parca ameteam, de aceia am renuntat asa de control... si mai ales k am 2 fete si trebuie sa am grija de ele. Acum ma gandesc sa nu mai iau somnifere si sa iau ceva din plante, tot asa k sa nu devin dependenta.dar ceva ieftin si eficient as dorii..va rog, ajuta-ti-ma! Acum m-am gandit sa va explic cum am facut atac de panica: pur si simplu am asistat la moartea bunicii mele la care am tinut f.mult..eu stiam k nu cred ca o sa rezist.. dar am fost impinsa de imprejurari si asta a fost, de atunci am inebunit... nevoile fiziologice si-au facut simtita prezenta+frisoane si spierieturi groaznice..de parca a venit sfarsitul lumii.rau si din ce in ce mai rau..nu-mi pot lua gandul k in orce moment va mai murii cineva drag..si asa mai departe...ajutoooooooor..
0
01-01-2012, ora 17:25
madalina.popa
Nu este medic/terapeut
madalina.popa
Buna tuturor.

In legatura cu cartea "The Linden Method"...am auzit si eu ca ar da rezultate.Din pacate prietenul meu se confrunta cu aceeasi problema de anxietate si atacuri de panica.Sandra3006 spuneai ca o ai.-*.poti sa mi-o trimiti te rog?
Multumesc si multa sanatate tuturor.Nu uitati ca in cele mai grele momente Dumnezeu va este aproape, rugati-va !


(*modificat de admin)
0
04-01-2012, ora 16:08
psihoterapeut laurentiu dobrota
Nu este medic/terapeut
psihoterapeut laurentiu dobrota
Parerea mea sa nu mai incercati tratamente dupa ureche sau citit carti.Sunt psihoterapeut-.Asa putem vorbi concret despre problemele voastre.
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: