Am probleme cu urechea dreapta !

27-04-2010
pufffy88
Nu este medic/terapeut
pufffy88
Buna ziua !

Ma numesc Camelia si locuiesc in Germania, va scriu pe acesta cale, deoarece nu pot veni curand acolo ! Problema mea la urechea dreapta o am de cel putin 3-4 ani, iar aceasta consta in: nu aud 100% cu ea (infundata), si am tiuit, , fâsâit, pocnituri iar senzatia pe care o am este ca si cand as vorbi din beci(sau canal) si am stare de ameteala cu vertij si disconfot(dezechilibru).Am fost la doctor si am facut audiograma si concluzia a fost ca am apa in ureche si ma operat (a scos apa:aspirat, din ureche si doar cateva zile cca. 1 sapt. parca sa intamplat sa aud mai bine, dupa care iar a inceput sa se infunde si sa nu dispara simptomele descrise de mine), am primit si tratament cu: (Sinupret forte si Nasic), dar urechea mea este in continuare infundara si tiuitul nu a diparut si nici fâsâitul si nici starea de ameteala !!!!

ps. Tiuitul si fâsâitul il am si la urechea stanga, dar cu aceasta aud foarte bine.

Va multumesc anticipat !
9 comentarii
0
27-04-2010, ora 22:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cuy siguranta este o comasare a 2 diagnostice.. si tratamentul facut a fost incomplet.
otitele seroase, care se caracterizeaza cu lichid in ureche.. NU dau Tiuit!!
acest tiuit este caracteristic afectiunilor nervului auditiv !!!
trimiteti audiograma sio Timpanograma pe mail.. sa vad despre ce este vorba.
scrieti.mi ce investigatii ati facut la nas.. si cum resirati cu nasul.. fiindca otitele seroase au origenea in proasta respiratie nazala.. sau in problemele din rinofaringe !!!
endoscopie nazala ati facut ???
0
27-04-2010, ora 22:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Cameila,
diagnoza a fost evidenta gresita, ai fost operata de pomana si ca urmare nu ai scapat de simptome caci s-a tratat oricum numai simptomele boli si nu cauza ei..
Trebuie sa ai grija ca astfel de operatii si mai ales astfel de medicamente sunt periculoase cand este vorba de ureche caci urechea este un organ foarte sensibil si poti ramane pe viata cu tinnitus sau cu auzul deteriorat permanent.
Parerea mea ar fi sa te duci la un medic homeopat bun acolo unde locuiesti si sa incerci aceasta cale mai sigura si mai eficienta. Daca imi spui in ce oras locuiesti iti pot recomanda un medic homeopat din zona ta. In Germania sunt multi medici homeopati buni. In 1-3 zile ai scapat de probleme cu remediul homeopat potrivit. Iti spun din experienta.
0
27-04-2010, ora 22:52
pufffy88
Nu este medic/terapeut
pufffy88
Dr. Flueraru Valeriu, va multumesc pt. timpul acordat de a-mi raspunde.Dar sa stiti ca, la nas nu mi-a facut nici un control, nici timpanograma, am sa incerc maine sa merg sa cer audiograma care mi-a facut-o.Pe partea dreapta unde am problema cu urechea mi se infunda si nasul si nu respir chiar corect, iar noapte mi se infunda, cand stau pe partea dreapta culcata, iar tiuitul si fâsiala din urechi nu dispare si din acesta cauza nici nu ma pot odihni corect. Dimineata cand ma trezesc am o ameteala si fâsâit (urechea dreapta automat mai mult si infundata) si nu ma pot ridica urgent din pat, trebui sa stau un moment ca sa imi revin din ameteala.
Multumesc !
0
08-08-2010, ora 10:04
cj21san
Nu este medic/terapeut
cj21san
Buna, ma numesc Calin, de vreo trei saptamani am facut baie in piscina scufundandu-ma de mai multe ori cu capul sub apa(la fiica mea de 7 ani ii placea sa-mi "dea" apa ).Seara tarziu imi simteam urechea dreapta infundata si auz slab, dupa 24 ore a inceput sa ma doara urechea si am luat ampicilina 500 capsule, si picaturi Ciplox de la mine "doctor".Dupa vreo trei zile durerea a trecut, dar urechea mi-a ramas tot infundata.Am fost la ORL, medicul respectiv mi-a spus ca am apa in ureche "la membrana sau dupa membrana", mi-a scris tratament cu Amoxicilina, Eurespal si Bixtonim (spray nazal ).Am facut tratament vreo cinci zile si nu simt nici o ameliorare.Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare.Multumesc.
0
08-08-2010, ora 13:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
desfunda foarte bine nasul..ca acolo este problema !!!
adauga la tratament ACC 200 3 pe zi si Aerius 1 seara.
incalzeste bine urechea cu uscatorul de p[ar( sufli 2-3 minute aer cald in ureche.. dupa care pui degetul in ureche si apesi des si repede spre timpan.
daca nu functioneaza in 5 zile.. tre sa mergi la ORL.. pentru punctie transtimpanica
0
08-08-2010, ora 17:50
cj21san
Nu este medic/terapeut
cj21san
Sunt Calin, domnule doctor Valeriu nu sunt sigur daca mesajul (cu ACC 200 si Aerius in continut )este pentru mine cj21san, sunt nou pe aici si nu cunosc ordinea raspunsurilor, multumesc tare mult.
0
09-08-2010, ora 07:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e pentru tine !!!
0
24-11-2010, ora 15:11
cata_b
Nu este medic/terapeut
cata_b
Buna ziua, domnule doctor Valeriu! Am o problema destul de veche cu urechea stanga.. de acum un an jumate chiar, insa mi a trecut pentru putin timp si a reaparut. Aproape toata ziua am senzatia ca urechea stanga este mult prea desfundata fata de cea dreapta( ca si cum as fii pe serpetine la munte) si cand se instaleaza aceasta senzatie aud si pocnituri. Ca sa simt un echilibru normal intre cele 2 urechi, trebuie sa mi trag nasul si atunci urechea stanga se infunda( simt o mica durere). Dar degeaba.Apare iar, dupa 30 de secunde, acel disconfort al urechii stangi( ca si cum as fi pe serpetine la munte). Am fost la doctor, am facut audiograma, s a uitat in urechea mea si mi s a spus ca e totul in regula, ca nu e nimic anormal. Dar se pare ca problema inca persista si e foarte suparatoare. Chiar ma simt nervoasa uneori si nu stiam de ce.. Aveti vreo idee sau vreun sfat cu ce as putea sa fac?? Va multmesc anticipat!
0
24-11-2010, ora 15:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti o endoscopie nazala si sa vada Rinofaringele + trompa lui Eustachii ( intrarea in ureche din rinofaringe) acolo e problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.