Am probleme ORL, va rog sa ma lamuriti.

30-10-2008
angeldark
Nu este medic/terapeut
angeldark
Am un baietel de 3ani si 4 luni si este foarte des diagnosticat cu Laringofaringoamigdalita.Ultima oara a facut o criza-avea mucozitzti in naz si s-au dus in gat ;a inceput sa tuseasca puternic si foarte des ca pana la urma a ramas fara aer.S-ia revenit foarte repede, dar am plecat cu el la urgenta, unde i-a administrat in vena-cortizon si axetine, timp de 5 zile.La o saptamana, i-au aparut iarasi secretiile nazale, dar de culoare galbena, parca n-ui dadusem nimic.Orelistul mi-a spus sa ma duc la un alergolog sa fac analizele.Dvs. ce parere aveti?Vreau sa-mi recomandati un medic alergolog sa merg la el.Din cate mi-am dat eu seama pana acum afectiunea lui cred ca este de natura alergica si nicidecum virala.Va rog sa ma lamuriti si pe mine, deoarece niciun antibiotic nu-si mai face efectul la el, decat o saptamana.
Va multumesc din inima.
3 comentarii
0
11-03-2013, ora 12:51
diutza46
Nu este medic/terapeut
diutza46
Buna ziua!

Baiatul meu de 11 ani, are nasuc mic congenital, nari mici si aproape lipite. La 5 ani, pentru ca avea si polipi si amigdalele foarte mari tot congenital, am scos si polipii si amigdalele!
Problema e ca el si azi respira in principal pe gura, doctorita ortodenta mi-a indicat ca trebuie neaparat rezolvata aceasta problema, (el are si aparat pentru indreptare dinti), respiratul pe nas fiind foarte important!
Mai are o usoara deviatie de sept, mi s-a spus aici ca interventia nu poate avea loc decat la 18 ani, fiind in crestere!
Intrebarea mea e legata de respiratia pe nas, cum s-ar putea interveni pentru a mari capacitatea respiratorie - mecanic sau altfel?!
Necesita o reeducare a respiratiei prin exercitii de respiratie - ar fi de-ajuns?!
Mi-ati putea indica un loc din tara unde sa facem un consult specializat?!

Multumesc anticipat pentru raspuns
Cu toata consideratia,
Diana M
0
11-03-2013, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice medic orl... piate sa va spuna daca este si inflamatie a mucoasei nazale
in acest caz sunt valabile tatamentele nazale /cum am mai scris pe forum/ '
inhalatii, aerosoli, aromoterapie, trat.cu colargol.., s.a
nu exista alta metoda de a interveni...decat chirurgical...
0
11-03-2013, ora 23:11
diutza46
Nu este medic/terapeut
diutza46
intr-adevar, are si o inflamatie a mucoasei nazale doar pe stanga!
face inot zilnic si capacitatea pulmonara e excelenta, rar a fost racit! insa la inot expira pe nas!
tot doctorita ortodenta imi spune ca faptul ca nu respira pe nas ii afecteaza si oxigenarea mai buna a creierului - respectiv memoria ?! ce parere aveti?!

multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.