am luat doxiciclina in doza mare in saptamanile 4 sau 5 de sarcina

28-09-2007
violeta29
Nu este medic/terapeut
violeta29
buna ziua
numele meu este VIOLETA MIHART
sunt stabilita in strainatate si sunt insarcinata in 13 saptamani
am o mare problema si doresc ajutor
nu stiu unde sa mai apelez
am ramas insarcinata dar am avut menstruatie peste sarcina
in acest timp am luate niste pastile foarte puternice si anume doxiciclina in doza mare
ce efecte are asupra fatului
am auzit ca o sa aiba malformatii si efectiv sunt distrusa pentru ca in urma cu 6 luni am pierdut o fetita iar acum efectiv sunt intr-o situatie in care nu stiu ce sa fac
aici am fost la doctor si mi s-a spus ca fatul nu o sa pateasca nimic pe ntru ca le-am luat la inceput eu atnci cand le-am luat eram in 4 sau 5 saptamani
ce pot sa fac?
multumesc mult
27 comentarii
0
22-11-2007, ora 00:00
zburi
Nu este medic/terapeut
zburi
Buna, Violeta!
Nu stiu cat de mult te pot ajuta. Si eu al luat doxiciclina intre zilele de viata 13 si 16 ale embrionului. 4 zile x 2 capsule de 100 mg; in total 8 capsule. Am consultat vreo 6 medici atunci. Jumatate mi-au recomandat sa-l tin, jumatate sa nu-l tin. De fapt nu prea isi asuma nimeni riscul sa-ti garanteze ceva. L-am tinut si acum avem 35 de saptamani, ne apropiem de nastere. Inca stau cu frica, binenteles. La ecografiile de pana acum doctorii au zis ca e bine. Trebuie sa stii ca sunt unele malformatii care nu se vad la nici un ecograf si mai ales disfunctiile nu se vad. De exemplu daca nu vede sau nu aude... Eu merg cu Dumnezeu inainte.. Poti sa ma cauti dupa Craciun pe yahoo sa-ti spun ce-am facut; pana atunci cred ca nasc. Mai am o prietena care si ea a luat doxiciclina 10 zile, cate 1 capsula pe zi si ovule cu Metronidazol. Nici ea n-a nascut inca, dar l-a tinut. Noi am gasit un doctor mai optimist, la Municipal, care ne-a sfatuit sa-i tinem. Daca nu era acel doctor, nu cred ca-i dadeam vreo sansa. Amandoua avem baieti..
Eu dupa ce am aflat ce-am facut, am citit f. multe articole pe net, in engleza, despre efectul doxiciclinei. Singurul efect dovedit este cel legat de malformatii osoase - daca este luata intrimestrul II de sarcina, cand se formeaza oasele (doxiciclina se combina cu calciul). Efectul teratogen (responsabil de malformatii), cel care este invocat pentru primul trimestru, este pur speculativ. Nu s-a gasit nici o corelatie clara intre frecventa mamelor care au luat doxiciclina in primul trimestru si aparitia malformatiilor. Toate sunt presupuneri si generalizari de la efectul tetraciclinei, dar multi zic ca n-ar fi acelasi lucru, ca u formule diferite si principii de actiune diferite. Eu am auzit multe grozavii, inclusiv de la doctori, dar atata vreme cat nu mi le-a explicat nimeni logic, cauza-efect (sunt biolog, as fi inteles, daca era ceva de inteles), n-am prea crezut nimic.
La mine sotzul are o mare credinta in Dumnezeu, ca va fi bine. Eu, recunosc, sunt mai slaba; daca nu era el atunci, in primele saptmani, nu-l tineam, caci nu ma simteam in stare psihic. Trebuie sa fii tare. Eu am stat vreo 2 saptamani in depresie, in fiecare zi inchipuindu-mi cum e sa ai copil bolnav de.. sau de..
Cum spuneam, nu mai e mult pana aflu.
Ia si scrie pe hartie tot ce iti amintesti: ultima menstruatie, exact cand ai luat antibioticele, cate, daca mai stii si cand ai avut contactul.. I-ar ajuta pe medici. Mie unul mi-a zis ca cu cat mai mic era fatul, cu atat mai grav. Altul mi-a zis ca daca am luat in primele 2 saptamani de viata ale fatului, efectul este "totul sau nimic". Nu stiu la tine cum o fi..

Iti urez multa intelepciune si putere sa depasesti momentul, orice decizie ai lua.
0
14-01-2008, ora 00:00
zburi
Nu este medic/terapeut
zburi
Revin, pentru cei care au urmarit subiectul. Am nascut un baietel care pana acum este perfect sanatos, multumesc lui Dumnezeu. A avut 3.600 la nastere, 51 cm, Apgar 9. Prietena mea a nascut inainte de termen si copilul este un pic dismatur, insa se pare ca are legatura cu o onfectie a mamei spre sfarsitul sarcinii, nu cu doxiciclina. In rest, este si al ei intreg si sanatos.
0
12-06-2008, ora 00:00
Corina_mi
Nu este medic/terapeut
Corina_mi
Buna Zburi. te rog frumos daca poti sa-mi dai si mie mai multe detall despre starea copilului tau. Eu tocmai am aflat ca sunt insarcinata in 9 saptamani si 3 zile. Am luat doxiciclina in a 5 cea saptamana de sarcina sau chiar mai devreme, daca sarcina mea e mai mica. Am facut un test de sarcina chiar inaite de a lua pastilele si a iesit negativ. Acum doctora mi-a spus ca am 2 saptamani la dispozitie sa ma gandesc daca il pastrez sau nu. Poti sa-mi dai mai multe informatii? Sun disperata. Multumesc
0
12-06-2008, ora 00:00
zburi
Nu este medic/terapeut
zburi
Buna, Corina. As fi bucuroasa ca raspunsul meu sa te ajute cumva. Si eu am fost disperata si chiar acum nu e zi sa nu ma gandesc cum a fost si daca eu am tras din fericire cartea norocoasa sau era normal sa fie asa.
Copilasul meu e f.f. bine, este perfect normal, are grautatea inaltimea si toate caracteristicile exact ca in tabele, ba e chiar cam voinicutz, Dr. pediatra a zis ca va creste inalt, are osatura de lungan. Gangureste, e un cuminte si un frumos si ni s-a umplut casa de cand e el. Inca il alptez la san si am inceput diversificarea; intr-un cuvant, ii merge f. bine, iar eu sunt o mama mai buna decat m-am asteptat :).
Inca nu i-au dat dintii dar nu ma mai tem de povestea aia cu mugurii dentari neformati. Si atunci cand am auzit-o mi s-a parut o prostie. La cateva saptamani de sarcina nu exista mugurii dentari, ca sa-i poata afecta; eu raman la parerea mea ca la acea varsta a sarcinii, daca este ceva afectat, ori este eliminata sarcina, ori malformatia aparuta e f. grava si imposibil sa n-o vada cineva la ecograf.
Trebuie sa stii ca sunt si multe defecte care nu se vad la ecograf, oricat de bun ar fi aparatul sau doctorul (de exemplu mugurii astia dentari, defecte de auz - si pe asta o auzisem in lista posibilelor malformatii..). Daca mai explorezi printre doctori, vei constata ca aia care iti spun ceva cat de cat logic, se leaga de oase, de organe care acumuleaza calciu, fiindca asta e singurul lucru cert dovedit despre doxiciclina: ca se combina cu calciul si da un compus stabil care se depune in locul calciului si da malformatiile organului repectiv. Or, pentru Dumnnezeu, la cateva saptamani copilul ala e o morula, o aglomerare de celule, nu a inceput sa depoziteze calciu! De asta am zis mai sus ca eu nu prea am crezut explicatiile doctorilor. Poate ca afecteaza intr-adevar in trimestru 2 de sarcina, ca atunci se dezvolta oasele.
Treaba e ca in Bucuresti a inceput lumea sa se mai destepte si daca se intampla ceva, au inceput sa acuze doctorii si, la randul lor, acestia nu-si mai asuma raspunderea.
Daca tu zici ca ai facut testul inainte sa iei tratamentul si a iesit negativ, probabil ca aveai si mai putin de 5 saptamani. Oricum, ei numara cu 2 saptamani mai mult decat cele de sarcina efectiva, stii asta.
Uite, daca mai vrei o parere sau daca inclini spre a-l pastra si-ti trebuie o incurajare de la un doctor, pe mine m-a urmarit Dr. Peteu Cristian de la Municipal. Il gasesti la ambulator, e f. aglomerat, dar are cateva ore de consultatie si la Polisano - Plaza Romania, miercurea. de la 17 la 21. Aproape sigur ca va fi de parere sa-l pastrezi. E un tip de treaba, are mana f. usoara si pentru nasteri e mi-nu-nat!
Acelasi doctor a urmarit-o si pe prietena mea, insa ea a avut marele ghinion de a face infectie cu CMV in ultimele luni de sarcina si copilul s-a nascut mic si se pare si putin afectat neurologic. Inca nu i-au pus un diagnostic clar, insa doctorii au asigurat-o ca nu are legatura cu doxiciclina.
Doctorul Peteu zicea ca a mai urmarit cu cativa ani in urma o gravida care luase doxiciclina, nu stiu exact cata si cand, dar a nascut o fetita frumoasa si foarte inteligenta.
Cum spuneam, nimeni n-o sa-ti spuna clar ce sa faci. Cel mai bine e sa mai intrebi doctori, nu doar pe cel care te-a vazut pana acum.
Mergi la mai multi, chiar daca platesti consultatia doar pt. a discuta. Si daca dr. de acum nu-ti inspira incredere, schimba-l. Intr-o astfel de incercare chiar ai nevoie de un dr. care sa te sustina. Fa-ti mai multe ecografe decat normal (eu am facut 2 din alea 3D) si poti sa mergi la mai multi ecografisti. O sa-ti dea incredere in tine.
Orice a-i alege sa faci, iti urez sa fii impacata cu tine, sa-ti gasesti linistea. E foarte important, mai ales daca decizi sa-l pasrezi, sa te bucuri de perioada de sarcina, sa fii fericita.
Iti urez succes si intelepciune.
0
13-07-2008, ora 00:00
Bummy
Nu este medic/terapeut
Bummy
Buna fetelor! Si eu sunt in aceeasi situatie, sunt insarcinata in aproape 5 sapt si am luat 13 pastile de doxiciclina in sapt 2 si 3 de sarcina. Am luat decizia sa pastrez copilul pentru ca ni-l doream fff mult. Am cerut pareri de la mai multi doctori, unii spuneau sa nu-l pastrez, altii sa il tin si eu sper ca am luat decizia corecta.
Zburi, m-au ajutat f mult mesajele tale de incurajare si sper sa ne spui ce mai face bebele tau cand ai timp.
Corina tu ce decizie ai luat?
0
13-07-2008, ora 00:00
zburi
Nu este medic/terapeut
zburi
Deh-deh!! Banuiam eu ca sunt multe fete carora li se intampla sa ia medicamente interzise si pe urma sa afle ca sunt insarcinate.. Dar eu cand am fost in cauza, am cautata la subiecte cu doxiciclina de am inebunit, si abia am gasit cateva...

Fetelor, baiatul meu e minunat, eu sunt de-a dreptul indagostita de el, mi se pare nu numai ca e cel mai frumos, dar mi se pare f. istet pt. varsta lui (6 luni acum), si tot face progrese de la o zi la alta.
Cat priveste povestea cu doxiciclina, eu personal nu am uitat-o si probabil n-o s-o uit niciodata din cauza spaimei pe care am tras-o, dar daca as putea s-o uit, copilul nu are absolut nimic care sa-mi aduca aminte de acest incident. Repet: nu stiu daca a fost o intamplare norocoasa sau se intampla de obicei. Si nu le port pica doctorilor care mi-au recomandat sa nu-l tin. Eu personal, in urma cu vreo 7-8 ani, am sfatuit pe cea mai buna prietena a mea sa intrerupa sarcina dupa ce luase 3 zile tetraciclina pt. o masea... Vedeti voi cum se invarte roata?
Chiar as fi curioasa sa aflu ce ati facut voi. Sunteti "datoare" comunitatii de gravide in dificultate cu experienta voastra, caci si voi ati cautat experienta altora la un moment dat. Succes!
0
28-01-2009, ora 11:29
ClaudiaG
Nu este medic/terapeut
ClaudiaG
Buna! Si eu, ca si cele de mai sus, sunt intr-o situatie similara. Sunt in 12 saptamani de sarcina, am luat Doxacilina 5 zile 2/zi in saptamana 3 (prima zi a tratamentului). Zburi nici nu stii cat ma linistesc cuvintele tale, si exact cum ai spus, nimeni nu isi asuma riscuri. Sunt din Mangalia, si cred ca si eu am nimerit un doctor mai optimist, pt ca desi ma inspaimantase initial, m-a sfatuit sa-l tin pana la 10, 11, 12 saptamani..sa-i vada evolutia la eco. Acum..l-am vazut, si e bine, cel putin asa zice el. Am vazut cum dadea din manute..si picioruse, si ma linistisem; pana azi dimineata..cand prieteni ingrijorati tot intreaba in stanga si-n dreapta la relatii (doctori in domeniu) si la fel mi-a zis de riscul de malformatii. Apoi, din nou ingrijorata am atacat net-ul..si v-am gasit pe voi. Deacum nu mai ascult pe nimeni, am hotarat : pastrez sarcina. M-am saturat sa plang si sa ma stresez. In loc sa fiu fericita pt "minunea" din mine, stateam zilnic si ii decideam soarta, mai rau ca un calau.Sa ne ajute Dumnezeu pe toate, si sa fie bine. Si zburi.. sper sa fiti sanatosi..si tu si bebele. :D. si toata luma.
0
02-02-2009, ora 10:27
Bummy
Nu este medic/terapeut
Bummy
Buna Claudia! Aproape ca am uitat perioada aceea de inceput de sarcina cand a trebuit sa ne confruntam cu cea mai grea decizie.. Am intrat in 35 de saptamani si pana acum totul a decurs f bine, am facut ecografii mai multe decat ar fi fost cazul si la doctori diferiti ( asta pt a ma linisti), analize mereu in timpul sarcinii, bitest, triplu test, etc toate au fost f bune.. si am reusit sa ma bucur de aceasta perioada minunata cat de mult am putut. Asta iti doresc si tie acum ca ai luat decizia de a merge mai departe.. sa te bucuri de acest copil!
Acum abia astept sa nasca, sa-l pot tine in brate si sa ma conving ca totul este in regula asa cum mi s-a spus si la ecografii.. Deocamdata ma bucur de fiecare miscare a lui, il simt cand nu-i convine ceva anume si cand sughite :)). Este ceva minunat!
Sper ca te-am putut ajuta cumva... daca mai ai intrebari te rog sa nu eziti.. stiu cum este sa fii in situatia asta..Oricum am sa revin dupa nastere sa va spun cum a decurs totul si ce face bebe. Sa dea Dumnezeu sa fim sanatosi cu totii!!
0
02-02-2009, ora 11:11
ClaudiaG
Nu este medic/terapeut
ClaudiaG
Ma bucur.., ma bucur tare mult sa aud inca o mamica curajoasa si optimista. sper sa fie totul bine. sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos si frumos. si tine-ne la curent ;). deabea stept sa inceapa sa miste si la mine.., am inteles ca pe la 4 luni, 4 luni1/2 se intampla minunea. hihihi sunt tare bucurosa ca ai scris bummy. >:D<
0
03-04-2009, ora 12:05
Bummy
Nu este medic/terapeut
Bummy
Buna! Avem inca o poveste cu final fericit :). Iata ca am nascut pe 18.03 un baietel dulce si frumos dar mai ales sanatos. Am nascut prin cezariana si pentru ca ne simteam amandoi f bine, in 2 zile am fost acasa.
A fost f emotionanta nasterea pt ca l-am vazut pe bebe imediat si masa pe care l-au curatat si aspirat era undeva in partea stanga a mea asa ca l-am admirat cateva minute bune. Nu ma puteam opri sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru minunea din fata ochilor mei si pentru faptul ca nu m-a lasat sa fac o greseala imensa.
Bebe s-a nascut la 41 de saptamani, greutate 3300 gr, a primit 9 la nastere si a avut cordonul in jurul gatului dar totul a fost bine in final.
In rest bebe e bine, destul de cuminte si este un mancacios. E fff vioi, parca are o bicicleta la picioare si ne luptam si eu si tati sa-i schimbam pampers-ul.
Claudia sper sa te mai linisteasca mesajul meu si iti doresc ca totul sa fie bine si in cazul tau, sa ai parte de un bebe voinic si sanatos si de o nastere usoara ca a mea.
Eu ma bucur tare mult ca am gasit mesajele tale, zburi.. am mers si la doctorul cu care ai nascut si intr-adevar ne-a sustinut si ne-a ajutat pe tot parcursul sarcinii.
Va pup si va doresc multa sanatate!!!
0
06-04-2009, ora 17:04
ClaudiaG
Nu este medic/terapeut
ClaudiaG
buna. ma bucur ca sunteti sanatosi. dupa cum am spus acum mai multe saptamani, ne hotarasem ca oricum ar fi, va fi al nostru, si-l vom pastra. asa am facut. sunt in 22 saptamani, am facut eco 4 D, totul este in regula pana in momentul de fata. este tot baietel, si cam la inceputul lunii august, ar trebui sa nasc, tind spre nasterea normala, sper sa se poata. in orice caz, va doresc multa multa sanatate, si banuiesc ca deja sunteti f fericiti.. si tu si bebele si tati ;). xxx Claudia
0
12-11-2009, ora 08:22
ClaudiaG
Nu este medic/terapeut
ClaudiaG
am nascut si eu. avem un baiatel frumos si sanatos de 3.450 kg. are 3luni deja, si e un dulce. nu conteaza ce decizie luati, urmati-va instinctul. xxx
0
14-03-2011, ora 08:54
Eusicusotia
Nu este medic/terapeut
Eusicusotia
Si sotia mea are aceeasi problema a luat 5 zile doxiciclina in zilele 10-15 de sarcina. Perioada este cea pe care o banuim noi, inca nu am ajuns la medic sa confirme sarcina si perioada dar a facut 3 teste de sarcina si normal.au iesit pozitive. Curiozitatea mea este daca au aparut probleme ulterioare nasterii.
Multumesc mult pentru informatii si sanatate multa.
0
22-03-2011, ora 12:40
Bummy
Nu este medic/terapeut
Bummy
Buna! Zilele acestea baietelul meu a implinit 2 ani si sincer nu am avut niciun fel de probleme.. a fost mereu mult peste medie in ceea ce priveste greutatea si inaltimea, a mers f repede, dintii sunt perfect normali, albi (citisem ca acest medicament poate afecta dantura), a inceput sa faca la olita si sa vorbeasca.. intelege tot ce-i spui, e un dulce..este un copil normal din toate punctele de vedere.
Eu va recomand sa mergeti impreuna la dr Peteu de la Municipal si va va ajuta sa va linistiti si sa va bucurati de sarcina. Este un doctor extraordinar si un om deosebit. Si acum ne tine minte cand merg la un control.
Daca mai ai intrebari te rog sa nu eziti.. imi amintesc si acum prin ce am trecut si noi la inceputul sarcinii.
0
22-03-2011, ora 13:52
Eusicusotia
Nu este medic/terapeut
Eusicusotia
Multumesc mult pentru raspuns. Sa va traiasca baietelul, sa fie sanatos in continuare si sa va faca fericiti.
Momentan am luat si noi hotararea de a pastra sarcina urmand a vedea daca apar complicatii pe parcurs. Acum sarcina are 26 de zile de la momentul conceperii.asteptam acum prima ecografie care sa ne spuna ca are activitate cardiaca.
Ai dreptate cu momentele de la inceputul sarcinii...si noi ne doream copilul de ceva vreme si ne-am bucurat ca a venit...dar doar pe jumatate... :(
0
22-03-2011, ora 13:54
Eusicusotia
Nu este medic/terapeut
Eusicusotia
Fiind asa de entuziasmat de raspunsul tau am si uitat sa si salut.
Buna. :)
0
30-03-2011, ora 17:26
ClaudiaG
Nu este medic/terapeut
ClaudiaG
Buna. Si baietelul meu, Octavian, are deja 1an si 8 luni. E perfect sanatos si fizic si psihic, si dintisorii sunt albi. Va doresc din suflet, un copil sanatos si frumos, daca va decideti sa pastrati sarcina !!!!
0
30-03-2011, ora 17:37
Bummy
Nu este medic/terapeut
Bummy
Si pe baietelul meu il cheama tot Octavian :))) Il strigam mai mult Tavi si el isi spune "Tai".. asa poate sa pronunte deocamdata :)).
Va pupam!
0
30-03-2011, ora 18:12
Eusicusotia
Nu este medic/terapeut
Eusicusotia
Buna. Sa va traiasca baieteii. Am fost ieri la ecograf iar...si e totul ok...are 9 mm la 4 saptamani si jumatate de la conceptie. Inima ii bate destul de puternic zis dr...224 bpm. Ne-a mai linistit si dr spunandu-ne ca daca pana acum n-au fost probleme nici nu vor fi din cauza doxiciclinei.
Din ce vad pe aici toate aveti baieti...si noi ne dorim tot baiat dar daca va fi fata ne vom bucura la fel de mult. Important e sa fie sanatos copilul.
Va mai tin la curent pe parcursul sarcinii.
0
31-03-2011, ora 10:56
Bummy
Nu este medic/terapeut
Bummy
Ma bucur din suflet pentru voi! Sa dea Dumnezeu sa fie sanatos bebe si nu uitati sa va bucurati de fiecare etapa a sarcinii. Faceti cat mai multe analize si ecografii ca sa va mai linistiti. Apropo.. la ce dr mergeti pana la urma?
Astept urmatoarele vesti bune!
0
31-03-2011, ora 11:03
Eusicusotia
Nu este medic/terapeut
Eusicusotia
Momentan mergem la Dr Margaritescu Mihaela. Urmatoarea intalnire va fi peste 4 saptamani.
Intre timp asteptam sa vina josamicina sa poata incepe tratamentul...
0
06-11-2011, ora 22:25
ClaudiaG
Nu este medic/terapeut
ClaudiaG
Buna eusicusotia eram curioasa cum merge sarcina. a nascut deja sotia? :D
0
11-11-2011, ora 14:29
Eusicusotia
Nu este medic/terapeut
Eusicusotia
Buna.
Ce sincronizare.:))
A nascut pe 7 noiembrie un baietel sanatos Mihai Alexander de 3730 g si 50 cm. Din ce ne-au spus medicii e foarte sanatos.
Am mai vb si cu alti medici si au spus ca nu sunt probleme din cauza doxiciclinei pt ca a fost la inceputul sarcinii.
Acum ma duc la treaba ca s-a trezit. :))
Multumim de grija
0
19-04-2013, ora 01:38
Lily of the valley
Nu este medic/terapeut
Lily of the valley
Buna fetelor!
Si eu tocmai am aflat ca sunt insarcinata in 5 saptamani. Iau tratament cu doxiciclina de 5 zile pentru ureaplasma, la recomandarea medicului. Nu stiu daca trebuie sa intrerup tratamentul sau sa il continui pana la capat. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Multumesc tuturor celor care au scris mai sus!
0
23-04-2013, ora 11:46
SADHNA
Nu este medic/terapeut
SADHNA
neata gravidutelor sunt insarcinata in 19 saptamani stie cineva cand se fac testul acela 4 d si cat ma costa testul momentan medicul meu nu a vb nimic despre test, mi-a facut doar un test de malformatie si a iesit totul ok daca se poate sa primesc raspuns multumesc
0
23-04-2013, ora 16:04
Lily of the valley
Nu este medic/terapeut
Lily of the valley
Am uitat sa mentionez ca medicul nu stia ca sunt insarcinata, banuia pt ca a vazut endometrul ingrosat. Cu toate astea, in loc sa-mi spuna sa fac un test de sarcina mai intai, mi-a spus sa incep tratamentul imediat. Dupa 4 zile, cand deja luasem 6 pastile de doxiciclina, am citit pe internet ca nu este recomandat tratamentul cu doxiciclina in sarcina. Am facut 2 teste de sarcina si au iesit pozitive. Am oprit imediat tratamentul. Mi-e foarte teama sa nu aiba de suferit bebelusul din cauza doxiciclinei. Medicul care mi-a dat acest tratament este Dr. Usama de la Isis, Constanta.
0
11-02-2021, ora 11:01
Flx
Nu este medic/terapeut
Flx
Bună! Sunt noua în grup și sunt într o situație asemănătoare cu a voastră. Nu știu ce sa fac? Am luat 10 zile doxicilina de 2 ori pe zi iar sarcina după calculele mele ar avea 6 săptămâni. Merg la ecograf săptămâna viitoare dar din ce am vb cu medicul a zis sa nu îl păstrez.
ATI fost foarte curajoase ca a-ți mers pana la sfârșit și ma bucur că sunt bine copilașii voștri.
Aveți sfaturi pentru mine? Deja ma simt foarte vinovata ca nu am avut mai multa grija.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul