Am reactii alergice in momentul cind pielea mea intra in contact cu metale

20-10-2007
nadiruka
Nu este medic/terapeut
nadiruka
Buna!Din copilarie am depistat ca am reactii alergice in momentul cind pielea mea intra in contact cu metale(ceasul de mana, catarama curelei, bijuterii din diferite metale etc)Alergia apare dupa o ora sau chiar mai repede, insa nu am aceasta reactie la metalele nobile(aur si argint)In acelasi timp sufar de anemie cu mare lipsa de fier.Intrebarea mea este:pot sa fac tratament cu pastile de fier sau voi trezi cumva o reactie alergica in organism?Astept raspunsuri si va multumesc anticipat!
20 comentarii
0
24-10-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Reactiile dvs alergice nu sunt la fier ci la nichel ! Avand in vedere faptul ca nu exista pastile de nichel, nu cred ca este vreun pericol de a declansa o reactie alergica.
0
24-10-2007, ora 00:00
nadiruka
Nu este medic/terapeut
nadiruka
pt. midorin
Multumesc pt raspuns.Nu stiam exact la ce metal sint alergica.Cred ca aveti dreptate, nichelul e de vina!














idorin:
0
27-10-2007, ora 00:00
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Alergologie si imunologie clinica, bucuresti
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Esti alergica la nichel, lucru care poate fi verificat prin testare speciala patch cu trusa standard europeana.Nu preparatele care contin fier iti pot provoca o reactie alergica generalizata, ci o serie de alimente si alte produse de uz casnic.In urma confirmarii alergiei vei primi si o lista cu acestea
0
13-05-2009, ora 08:55
oana_rise
Nu este medic/terapeut
oana_rise
Am si eu aceeasi problema, sunt alergica la nichel de multi ani si as dori sa stiu daca se poate trata cumva.Va multumesc!
0
14-05-2009, ora 16:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul consta in evitarea contactului cu nichelul.
0
17-08-2009, ora 23:54
alina_sorina19
Nu este medic/terapeut
alina_sorina19
lama de ras contine nichel?
sau aparatele de ras?
0
18-08-2009, ora 21:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
"Contact" inseamna atingerea dintre piele si acel metal un timp mai lung ! Rasul, chiar cu o lama ce contine nichel, nu produce dermatita de contact !
0
14-03-2010, ora 21:57
gabi21dutu
Nu este medic/terapeut
gabi21dutu
am si eu alergie la metal si vroiam sa stiu daca sunt ceva medicamente ce le pot folosi chiar daca alaptez.multumesc
0
16-03-2010, ora 16:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alergia la metal nu exista medicamente!
Trebuie doar sa evitati contactul cu metalul, chiar daca alaptati !
0
06-06-2010, ora 13:00
corneliu.esanu
Nu este medic/terapeut
corneliu.esanu
Nici "claritine-ul" nu ajuta? Eu am o alergie atat la metale cat si cred pe sistem nervos, spun pe sistem nervos pentru ca am o iritatie si la picior unde nu port nici un metal, si unde de fiecare data cand sunt stresat incep sa am scarpin.

Fiind agnet de vanzari trebuie sa port ceas si mi-am achizitionat un ceas din titan care l-a inceput am crezut ca ma va ajuta. dar cu timpul am observat ca si cu acesta am probleme. Partial problema de la picior si de la burta(catarama curea) am rezolvat-o cu tratament de pastile YUCA, si dupa un tratatment mai lung si problema de la ceas. Ramane pana la urma totusi o problema si aceea ca daca intrerup tratamentul de yuca imi apar iar, deci acesta actioneaza ca un "tampon" la alergia mea.

Exista vreun tratament pentru asa ceva? unul care sa te vindece ?

Va multumesc
0
18-06-2010, ora 18:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cititi raspunsul de mai sus!
0
13-12-2010, ora 18:16
ubyalex
Nu este medic/terapeut
ubyalex
Eu de fiecare daca cand ma epilez cu lama...imi apar bubite mici mici...care ma mananca enorm.plus ca si la burta probabil de la catarame imi ies bubite...iar la urechi daca nu am argint, la fel.Vara trecuta imi era rtusine sa ies din casa cu pantaloni scurti sau fuste pt ca aveam bubite ingrozitoare pe picioare.Tind sa cred ca e tot alergie la nichel.Dumneavoastra ce parere aveti?.chiar nu exista nimic pt tratare in afare de contactul cu metalul...nu stiu, o crema speciala sau altceva??
0
13-12-2010, ora 18:25
ubyalex
Nu este medic/terapeut
ubyalex
Aaa si uneori imi apar pe coloana niste mici pete ca si cum ar fi coaja de la o rana.asta chiar nu stiu ce mai este.
0
13-12-2010, ora 18:49
ubyalex
Nu este medic/terapeut
ubyalex
ca cele incadrate in chenarul din imaginea pe care am uploadato pe acest site: http://yfrog.com/elpicture98gj
0
15-12-2010, ora 19:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu exisata crema care sa vindece definitiv alergia la nichel!
Evitati sa va mai epilati cu lama!
Incercati cu crema epilatoare.
0
28-06-2011, ora 21:26
clau23
Nu este medic/terapeut
clau23
buna ziua!! sunt alergica la metale de mica prima alergie care am facut-o din cauza curelei de la pantaloni am putut-o trata doar cu laser!!!nu stiu exact la ce metal sunt alergica dar as dori sa stiu daca pot sa imi fac un implant dentar sau daca pot sa imi tatuez sprâncenele pt ca imi doresc foarte mult sa fac acest tatuaj iar cei care se ocupa cu asta nu au un raspuns!!! va multumesc anticipat!!
0
28-09-2011, ora 22:28
miculpui
Nu este medic/terapeut
miculpui
@clau23 - fa-ti testul cu patch, in felul asta vei afla exact la ce metale esti alergica si la care nu.. Eu l-am facut in vara, am avut nevoie pentru stomatologie, si am constatat ca sunt alergica la nichel, cupru, cobalt, chiar si la titan, care e o solutie de nisa pentru cei care sunt alergici la metale..daca se dovedeste ca esti alergica la titan, nu-ti vei putea face niciodata implant dentar. Eu am un tatuaj, il am de foarte multi ani, si pana acum n-am avut nici o problema cu el. Nu ai cum sa faci dermatita (bubite) de la acul de tatuaj, dermatita o faci doar in urma unui contact indelungat cu metalul la care esti alergica...tusul ar putea fi o problema insa...la fel si vopseaua de par..Fa-ti testul te va ajuta foarte mult, si vei sti exact ce poti face si ce nu.
0
28-12-2011, ora 15:40
GABOR MARIA
Nu este medic/terapeut
GABOR MARIA
si eu sunt alergica la metale:crom, nichel, cobalt, dar pe langa alergie imi mai apar si alte pete (de forma unei monezi de 50 bani cea mai mare)in prima faza sunt rosii dar apoi se descuameaza.am fost la mai multi medici si fiecare si-au pus diagnosticul lui si mi-au recomandat fiecare alt tratament:candidoza, dermatita atopica, dermatita de contact, alergie la metale...etc.eu m-am saturat sa tot fac tratamente fara rost.as dori sa stiu daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat!
0
28-12-2011, ora 22:53
corneliu.esanu
Nu este medic/terapeut
corneliu.esanu
Eu am scapat de alergie cu AERIUS pastile si unguent Dermovate. Am recomandat unui prieten acelasi tratament si a scapat si el de probelemele avute.
0
10-10-2012, ora 09:47
raluk_nauk
Nu este medic/terapeut
raluk_nauk
buna ziua, am facut si eu testul patch, si sunt alergica la bicromat de potasiu, nichel, cobalt, crom, si avnd in cedere ca nu am voie sa folosesc produse cu pigmenti galbeni si albastri (cosmetice, haine...) in medicamente daca iau si contin de exemplu titan si oxid galben de fier, are vreo problema, imi pun sanatatea in pericol? As vrea sa iau acid folic pentru a ramane insarcinata, si ma tem de reactii adverse. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: