am renuntat la anticonceptionale.. menstruatie foarte putina. sunt gravida?

06-07-2010
silvia_gorghe
Nu este medic/terapeut
silvia_gorghe
am i eu o intrebare...in luna aprilie am renuntat la anticonceptionale, ultima menstruatie a fost pe 1 mai, de atunci nu mi-a mai venit ciclul, s-a intamplat sa-mi curga f putin un lichid rosiatic atat cat sa ma patez putin si atat, nu am ameteli nu am stari de voma, am fost si am facut o ecografie dar doctorita nu a observat nimic mi-a recomandat o ecografie intravaginala, mi-am facut 3 teste de sarcina si toate 3 au iesit negative...sapt viitoare am programare la doctor, dar pana atunci nu mai stiu ce sa fac..sunt nerabdatoare oare ce poate fi????va rog ajutati-ma cu o parere
6 comentarii
0
06-07-2010, ora 20:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cat timp ai luat contraceptive si ce fel de contraceptive ai folosit ? La ecografia intravaginala se va lamuri situatia.pe langa uter se vor observa bine si ovarele, implicate in prezenta sau absenta menstrei.
0
06-07-2010, ora 20:19
silvia_gorghe
Nu este medic/terapeut
silvia_gorghe
am luat tri-regol timp de 2 ani, cu siguranta se vor lamuri lucrurile atunci dar nu stiu la ce sa ma astept.sunt f ingrijorata daca ar fii vorba de o sarcina ar fi excelent imi doresc f mult un copil, dar daca nu e sarcina ce ar putea fii??la ce sa ma astept??
0
06-07-2010, ora 21:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E posibil ca dupa o perioada mai lunga de contraceptie hormonala menstruatia sa apara mai tarziu, la cateva luni de la intrerupere.o alta cauza frecventa ar fi ovarele polichistice.stai linistita caci in nici un caz nu este o situatie grava, fara iesire, care sa-ti cauzeze amenoree.asteapta cu calm urmatorul control.
0
16-09-2010, ora 16:58
andaada
Nu este medic/terapeut
andaada
buna ziua...acum 2 -3 luni am facut o intrerupere de sarcina, in luna urmatoare am avut menstruatie foarte abundenta normal pe mne ma tinea 3 zile, acum m-a tinut cam 6, luna asta treb sa imi vina pe 6 dar nu mi-a venit suntem in 16 mi-am facut 3 teste de sarcina, toate negative astazi mi-ai facut si o ecografie genitala(cu sonda intravaginala) si mi-a zis ca nici vb de sarcina doar o raceala puternica si o infectie.mie tot mie frica se poate sa fiu insarcinata, sa fie prea devreme si sa nu-si dea seama.mi-e frica va rog ajutati-ma.va multumesc mult.ast rasp
0
01-10-2010, ora 15:41
mi 6
Nu este medic/terapeut
mi 6
buna.am si eu o intrebare...o mica "dilema".
mia venit pe 26iulie(a fost normal).am avut contact sexual neprotejat pe 2august...pe 13august mi-a venit din nou(intr-o cantitate mai mica)...pe7septembrie(a fost normal, dar am avut dureri abdominale), iar acum pe 27septembrie mi-a venit, dar intr-o cantitate foarte mica.(in ziua aceasta am avut contact sexual).
pe 4sau 5septembrie, numai stiu exact, am facut un test care a iesit negativ.
mentionez ca luna aceasta pe 15 mi-am facut analizele...
credeti ca pot fi insarcinata?sau care ar fi probelema?
0
14-10-2010, ora 10:59
silvia_gorghe
Nu este medic/terapeut
silvia_gorghe
am revenit...am mers atunci la control am facut o ecografie, am un chist pe ovarul drept dar nu necesita tratament sau alta interventie, poate facut de la o raceala, prea multe nu mi s-a spus, mi-a venit ciclul dupa 3 luni adica in august, apoi iar pauza pana in octombrie, nu am avut dureri ciclul a tinut ca si pana acum.tot nu am ramas insarcinata... tot sper sa raman.luna asta vad ca iar imi intarzie ciclul sper sa fiu insarcinata.si...pentru andaada clar nu esti insarcinata...ecografia genitala este sfanta...o recomand tuturor fetelor indiferent de problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •